Догляд за флоксами до настання зими – необхідність чи «примхи» садівників

сорту флоксівІснує думка, що флокси не дуже потребують догляду. Чи так це? Чи потрібна підготовка флоксів до наших зим? І якщо, так, то яка? Спробуємо розібратися.

Навіщо готувати флокси до зими?

Чи потрібно проводити підготовку флоксів до зимового періоду і як саме, залежить від клімату і сорти. У більшості випадків це необхідно. Так як у всіх районах країни рік на рік не доводиться. Бувають зими теплі і суворі. Велику небезпеку становлять малосніжні зими.

Етапи підготовки також багато в чому залежать від області. Так, жителям середньої смуги, Підмосков’я і в голову не прийде викопувати коріння флокса восени і зберігати в підвалі. А садівники Сибіру нерідко це роблять, щоб зберегти своїх улюбленців в суворі зими.

цвітіння флоксів

Флокс вважається невибагливим квіткою, що не вимагає особливого догляду. І багатьом здається, що і робити щось з ним нічого особливо не треба. Але, по-перше, флокс, як і будь-яка жива рослина, чуйний на догляд. Щоб він радував своїми акуратними кущами і широкою палітрою кольорів, за ним треба ретельніше доглядати. Якщо ж це сорт – «іноземець», він взагалі не пробачить зневажливого ставлення до себе. Етапи підготовки флокса до зимового періоду зводяться в основному до обрізку, підгодівлі і укриттю коренів.

Порада. Якщо кущ розрісся, то після цвітіння і до укриття на зиму, треба провести його поділ. Для цього коріння рослини викопують, ділять руками на частини так, щоб в кожній було два міцних стебла, і розсаджують на нові місця.

Навіщо потрібна обрізка? Обрізка рослин корисна по ряду причин:

  • знищення разом із стеблами грибкових захворювань і шкідників;
  • накопичення поживних речовин в кореневій системі;
  • акуратний, охайний вигляд нового куща навесні.

Коли обрізати і вкривати флокси – терміни

Терміни і методи підготовки рослин до зими залежать від клімату району та конкретного місця зростання. Так, якщо флокс росте під деревом, то він менше потребує укриття, так як біля стовбура, як правило, утворюється замет.

Загальні правила обрізки й укриття наступні:

як обрізати флоксиобрізка

  1. Обрізку роблять, коли рослина отцвело. Але не треба проводити обрізання стебел, поки кущ ще зелений. Так як листя і стебла продовжують накопичувати корисні речовини і живити коріння. Це допоможе їм краще перенести холоду.
  2. Не треба поспішати з укриттям. Після перших заморозків ще може бути потепління. В цьому випадку є ризик, що коріння почнуть зопрівати і гнити. Укриття роблять після легкого промерзання ґрунту.
  3. З тієї ж причини, не варто в якості укривного матеріалу використовувати щільний матеріал, типу руберойду, лінолеуму і т.п. Укриття повинно бути «дихаючим», тому краще використовувати гілки ялини, торф. Зігріваючий ефект дають всі види гною, послід: кінський, коров’ячий, курячий.

Підготовка флоксів до зими в Підмосков’ї починається приблизно після 10 жовтня. Морозостійкі сорти тут зазвичай не приховують. Імпортні селекційні сорти, а також рослини з ще неукоренівшейся системою, наприклад, після осінньої посадки, вкривати треба обов’язково.

У районах Уралу та Сибіру обрізка може проводитися з початку жовтня. Тут флокси рятують багатосніжні зими. Велика кількість снігу захищає коріння від морозів. Але, так як неможливо передбачити сюрпризи погоди, то найчастіше в цих районах вкривають навіть морозостійкі сорти флокса. А деякі види флокса – навіть викопують і прибирають на зберігання в прохолодне місце.

Етапи підготовки флоксів до зими

Дії, які необхідно виконати, щоб підготувати флокси до морозів:

  1. Обрізка. Обрізають стебла рослини на висоті приблизно 10 см. У літературі можна зустріти різні рекомендації про висоту «пенёчков» – від 2 до 20 см. Це залежить від місця зростання. У малосніжні районах залишають стебла вище – щоб затримувався сніг.
  2. Обробка від шкідників залишився стебла і грунту навколо фунгіцидами.
    як підготувати флокс до холодів
  3. Осіння підгодівля. Деякі садівники роблять її після обрізки. Ряд фахівців вважає, що всі підгодівлі повинні закінчуватися в другій половині серпня – початку вересня. Підгодовують рослини калійно-фосфорними добривами. Можна суперфосфатом (1 ст. Л. На кущ), плюс – деревна зола.
  4. Мульчування опилом, торфом. Добре додати гній (приблизно по ½ відра на кущ).
  5. Укриття листям, бадиллям, ялиновим гіллям. Ранньою весною укриття забирається.

Порада. Якщо використовується покупної гній, то не завжди є можливість привезти багато пакетів органіки на дачу. З метою економії, можна змішати гній з землею. Правда, укриття буде більш щільним.

Якщо коріння за зиму все ж подмёрзлі, то можна спробувати «реанімувати» рослина. Для цих цілей можна використовувати такий препарат як «Корневин». Він стимулює появу «живих» клітин коренів. Препарат «Епін» стимулює ріст рослини. Також підвищує стійкість до несприятливих впливів: вологи, перепаду температур та ін.

Флокси радують нас своєю широкою палітрою кольорів. Дуже невибагливі до умов зростання. Але подбати про флоксах зовсім не зайве. Квіти віддячать вам за це «веселим», красивим, доглянутим виглядом.

Зимівля флоксів: відео