Догляд за гронами винограду

Виноград – універсальна ягода. Його можна вживати у свіжому вигляді, готувати з нього фруктові морси або варити виноградний компот, але головне призначення винограду – це виготовлення вина. Всупереч своїй універсальності, щоб отримати хороший урожай, за виноградниками потрібен ретельний догляд. Виноградні насадження вимагають уваги цілий рік: навесні лозу потрібно обрізати, влітку обприскувати і поливати, восени – збирати урожай, на зиму – вкутувати. Особливого догляду вимагають грона винограду. Це ягода, яка не любить зайвих навантажень, потрібно регулярно стежити за процесом формування грон.

грона винограду

Звисають грона винограду – дуже гарне видовище, але щоб вони з’явилися, догляд за лозою слід починати з самої ранньої весни.

Особливості догляду за виноградом навесні

Весна – саме час для початку активного догляду за виноградником. Комплекс заходів полягає в наступному:

  1. Коли на вулиці зафіксується тепла погода (вдень не нижче +10, а вночі не нижче 0 градусів), прийшов час підгодувати кущі винограду.
  2. Обприскати кущі засобами від рослинних хвороб і від комах.
  3. З появою перших бруньок лозу потрібно звільнити від зайвих пагонів. Уламку здійснюють 3 рази, залишають тільки найбільш розвинені нирки. Правильне формування кущів захистить їх від перевантаження.
  4. Не можна забувати і про бур’янах, які виростають від кореневища, вони будуть забирати собі вологу.
  5. Особливу увагу потрібно приділити повторної підгодівлі, її рекомендовано проводити за 10 днів до початку цвітіння.
  6. У період цвітіння видаляються верхні цвітіння, тим самим регулюється навантаження на виноградний кущ.

Не можна забувати про те, що на відміну від обприскування виноградника в осінній період, навесні краще використовувати біологічні речовини, а не хімікати сильної дії.

Навантаження куща: чим загрожують зайві грона?

Для того щоб зібрати повноцінний урожай, виноградарі приділяють належну увагу по догляду за виноградною лозою і гронами. Як прямої небезпеки для врожаю виступає перевантаженість кущів, зайві грона винограду. Для того щоб цьому запобігти, співвідносять кількість грон з якістю і віком лози. На молодих стеблах можна залишати багато ягід, вони ще не витримають такої ваги. Щоб запобігти перевантаженість куща доцільно зняти з його частина плодів. Робити це потрібно не тоді, коли ягоди майже доспеют, а коли вони будуть розміром з горошину. Помірна кількість грон забезпечить ягодам відкритий доступ сонячних променів, одна гроно винограду не закриватиме іншу. Чи не рекомендовано забувати і про листя. Якщо вони явно прикривають плоди, то їх теж потрібно видаляти, щоб вони не затінювали ягоди. Чим менше на плодової лозі буде гараздів, тим крупніше будуть ягоди. Видаляються завжди ті грона, на яких менше ягід і самі вони дрібніше розміром.

Виноградар

Влітку виноград необхідно підрізати до і після цвітіння. Навіть в той момент, коли вже з’явилися грона, рекомендується проводити видалення зайвих пагонів.

Перевантаженість також може виникнути в силу погодних умов. Спекотна погода і брак вологи позначаються на міцності лози, роблячи її більш гнучкою і менш витривалою. Лоза може погнутися і від сильних вітрів, після чого є ризик, що грона винограду просто обірвуться. На сильних пагонах прийнято залишати два грона, на слабких пагонах – одну гроно винограду. Зайве навантаження на кущ впливає не тільки на кількість врожаю, але і на його якість. Якщо стежити за станом виноградної лози, то ягоди будуть соковитими і солодкими. Якщо залишити на стрілках велика кількість грон, то кількість цукру в виноградних ягодах буде значно нижче.

Догляд за виноградником влітку

Перший етап по догляду за виноградом в літній сезон – прищипування лози. Прищипують своєрідним чином верхівка. Робиться це для того, щоб запобігти зростанню лози в висоту. Завдяки цій процедурі поживні речовини з грунту починають надходити безпосередньо до грон, які знаходяться в процесі дозрівання і так потребують природного підгодівлі.

обприскування винограду

Обприскування винограду не викличе ніяких складнощів, якщо знати якими препаратами, коли і як його робити.

Наступним етапом виступає пасинкування і підгодівля. Підгодовувати виноградник рекомендується тільки в першій половині літа, в другій від обприскування біопрепаратами краще утриматися. Не бажано здійснювати підгодівлю в другій половині липня і в серпні, щоб не провокувати зростання нових стрілок, і не перевантажувати кущі. В іншому випадку доведеться повторно взятися за формування і обрізання лози.

Боротьба зі шкідниками

Багато сортів винограду легко піддаються грибкових хвороб, тому впродовж сезону виноградну лозу і грона винограду потрібно обробляти органічними речовинами, які допоможуть запобігти псуванню ягід і допоможуть зберегти урожай. В пору дозрівання врожаю поласувати смачною ягодою люблять і комахи, кисло-солодкі ягоди люблять також бджоли, оси, мухи і птиці. Що саме неприйнятне, якщо вони облюбують собі виноградний ділянку, то так просто не відступлять, в цьому можна не сумніватися. В якості профілактичних заходів на виноградниках розвішують блискучі предмети і дзвіночки. Мерехтливе світло і дзвін при подиху вітру будуть відлякувати непроханих «гостей», що підвищить шанси зберегти урожай. Зазвичай, першими грона винограду псують птиці, наклевивая ягоди. Потім на ці ж ягоди злітаються комахи, висмоктуючи сік. Щоб не привертати увагу шкідників, потрібно регулярно стежити за станом грон і намагатися відразу обрізати зіпсовані ягоди.

Догляд за виноградною лозою восени

Важливий догляд за виноградною лозою і після збору врожаю. Після того як будуть зняті всі грона з виноградних стрілок, можна обробити виноградник від рослинних інфекцій, а також провести профілактичне обприскування проти шкідників. Якщо восени проігнорувати ці заходи, то навесні впоратися із захворюваннями і навалами комах буде в рази складніше. Коли на лозі відсутні плоди, для обробки можна застосовувати сильнодіючі препарати, ефект від яких набагато більше, ніж від біодобавок.