Деякі рослини існують в природі в суворих умовах, переносять сильну спеку, посуху і бідні ґрунти. Але при цьому вони вражають своїм зовнішнім виглядом, незвичайними формами і приголомшливим різноманітністю. Багато з них вже давно стали улюбленими кімнатними рослинами. Хавортія – типовий представник сукулентів. Догляд нескладний, але має свої особливості. І якщо все робити правильно, то милуватися нею можна нескінченно, яскраві цікаві фото прямий тому доказ.
Опис рослини
Хавортія – це багаторічна рослина з сімейства ксантореєві. Природні місця поширення цього суккулента – пустельні регіони (піщані насипи, кам’янисті грунти, зарості). У дикому вигляді культура може досягати 1 м, а в домашніх умовах – всього 15-20 см. У хавортии немає яскраво вираженого стебла. Вона володіє товстим м’ясистим листям, які складаються в невелику розетку біля самої землі. Зростає вкрай повільно, по декілька см в рік, а весь життєвий цикл суккулента триває близько двадцяти років.
Інтерес рослинників до хавортии полягає саме в її листі. Залежно від виду листова пластина буває загостреною або притупленої. На ній можуть бути множинні нарости у формі точок або кілець, розташовані хаотично або рядами. Деякі сорти мають замість наростів м’які вії. Колірна гамма листя також дуже різноманітна: від звичайного однотонного зеленого до самого неймовірного червоного з сріблястим. Кущики хавортии утворюють з часом цілі килими з розеток.
В кінці весни суккулент зацвітає, видовище це не дуже декоративне: на довгій стрілці розпускається віночок, кожна квітка циліндричної форми складається з шести пелюсток. Зате за допомогою насіння, які зав’язуються на рослинах, можна отримати дуже незвичайні гібриди в домашніх умовах, ніж часто і займаються любителі хавортии.
Види хавортии
Різновидів хавортии неймовірно багато, причому вони можуть мати абсолютно різний зовнішній вигляд. Перерахувати все в одній статті не вдасться, тому що їх більше 70, але розібрати найпопулярніші, які прижилися в домашніх умовах, потрібно обов’язково:
- Хавортія смугаста є щільною розетку загострених листя болотного кольору, зверху пластинки абсолютно гладкі, а з нижньої сторони вони покриті білими точками, які утворюють поперечні смуги. Звідси і назва рослини.
смугаста
- Хавортія перлова або жемчугоносная володіє щільним листям циліндричної форми, покриті великими білими наростами, розташованими в певному порядку. Після відцвітання зелених квіток, стара розетка гине, а на її місці залишається нова.
жемчугоносная
- Хавортія Рейнвардта не має прикореневій розетки, а формується щільним стовпчиком, досягаючи 15 см у висоту. Листя червоно-бурого кольору щільно притиснуті один до одного, вони мають трикутну форму і сильно загнуті всередину. Квітконіс цього виду має довжину до 1 м.
Хавортія Рейнвардта
- Хавортія Купера досить мініатюрна, близько 2,5 см, але деякі підвиди можуть досягати і 15 см. За формою листя її відносять до окошечному типу, тому що кожен листок усіченої форми має віконце, через яке суккулент насичується водою. Зростає ця хавортія вертикально, листя жорсткі мають невелику кількість наростів.
Хавортія Купера
- Хавортія ладьевидная. Листя в формі тури, яскраво-зеленого відтінку з глянцевою поверхнею і невеликими віконцями. Дрібні непоказні квітки мають біле забарвлення.
човноподібна
- Хавортія звивиста володіє загостреною листям соковитого зеленого кольору, з опуклою нижньою частиною і дуже дрібними білими наростами.
звивиста
- Хавортія клейка цікава своєю формою – це вигнуті стовпчики, листя в яких мають всього три ряди, знизу вони опуклі, а зверху увігнуті. Колір варіюється від зеленого до червоного в межах однієї рослини.
клейка
Які умови потрібні сукулентів
Догляд за хавортії не надто складне заняття, але щоб їх зовнішній вигляд завжди був на висоті, потрібно дотримуватися деяких правил:
Увага! Вона добре переносить сухість повітря і не потребує обприскуванні.
- Грунт. Сукулентів необхідний особливий субстрат, він повинен бути пухким і добре пропускає вологу. Зробити його можна самостійно, взявши субстрат для кактусів навпіл з перлітом, торфом, цегляної крихтою і піском в рівних частинах.
Увага! Для цих домашніх рослин з могутнім корінням потрібен високий вузький горщик і хороший дренаж.
- Полив. Цю процедуру потрібно виконувати приблизно 2 рази на тиждень, в жарку погоду трохи частіше, але обов’язково після повного висихання земляного кома. Взимку потрібно поливати рослину лише 1-2 рази на місяць. У домашніх умовах кращий полив через піддон.
- Підживлення. Для активного і здорового росту вони необхідні щомісяця. Можна взяти будь-яке комплексне добриво або спеціальне для сукулентів. У зимовий період ця процедура зайва.
Пересадка і розмноження
Підрослим екземплярів потрібна пересадка. Так як коріння дуже об’ємні, їм буде потрібно багато місця для розвитку, тому варто подбати про достатню для них ємності.
Порада. В процесі пересадки для профілактики обов’язково оглядайте кореневище, воно часто уражається різними гнилями в домашніх умовах.
Розмножити хавортию не складе великих труднощів, вона регулярно дає нові прикореневі розетки, які відмінно вкорінюються самі. Також розмноження можливо листям, які, потрапивши в земляний субстрат, пускають коріння. Ще один спосіб – насіннєвий. Він більш трудомісткий і менш ефективний.
Хавортія – чудове рослина, яке в домашніх умовах відмінно приживається і радує своїм зовнішнім виглядом. І якщо вам подобаються оригінальні культури, які не займають багато місця і не вимагають до себе підвищеної уваги, то цей суккулент – те, що потрібно.
А які сукуленти вирощуєте Ви?