Садівники, захоплені своєю справою, не оминають увагою лісового велетня. Створюючи на присадибних ділянках тінисті галявини, вони вибирають для цього могутнього зеленого довгожителя, який на довгі роки забезпечить тінь і прохолоду під своїми гілками. Онуки і правнуки будуть відпочивати в тіні дуба і згадувати про тих, хто дарував їм це чудове рослина, посадивши колись давно саджанець. Ви також можете виростити цього красеня для своїх нащадків, подивіться фото і відео, де показано, як правильно пересадити саджанець з розплідника або дубового гаю. Ми розповімо, як за ним доглядати і захищати в перші роки життя.
Кращі сорти дуба
У Північних широтах, в помірному і тропічному кліматі, ростуть близько 600 різновидів цієї рослини. З метою озеленення садових ділянок, парків і міських алей, використовуються низькорослі сорти звичайного (черешчатого) дуба. Це Asplenifolia, Fastigiata, а також Fastigiata Koster і Concordia. Основними характерними рисами цих сортів є:
- висота – від 15 до 30 метрів;
- крона – розлога;
- листя – виїмчасті, щільні, насиченого темно-зеленого відтінку.
Другим за популярністю є дуб червоний, або північний. Називається він так завдяки характерному забарвленню листя. Навесні, при розпусканні, вони мають червонуватий відлив, влітку – повністю зелені, а восени стають червоними, багряними, навіть бурими. Першістю користується сорт Aureus.
листя дуба
Вибираємо саджанці
Якісний посадковий матеріал можна придбати в розплідниках по вирощуванню саджанців. Ці підприємства гарантують, що їхні молоді рослини не піддавалися хворобам, вирощування проводилося згідно агротехнічним вимогам.
- Купувати слід саджанці 1-2 річного віку, це життєздатні рослини, здатні добре перенести транспортування і пересадку.
- Транспортування виробляють в спеціальних контейнерах, або обертають кореневу систему з прикореневим грудкою землі вологою мішковиною.
- Висаджують саджанець протягом 24 годин на підготовлену ділянку.
Увага! При зберіганні молодого рослини більше 24 годин, зволожуйте мішковину, обприскуючи її водою, не слід тримати його в ємності з рідиною, можуть постраждати коріння, піддаючись загнивання.
Посадка і догляд за саджанцями дуба
Перш ніж купити саджанці, ознайомтеся з сортовими особливостями рослини, тоді вам буде легше визначити місце для посадки дерева. Його сортова приналежність характеризує те, яким рослина стане через кілька років: розмір його коренів, діаметр крони, висота. Виходячи з цих показників, плануйте, де він повинен рости, яке місце відвести йому на вашій ділянці. Основні вимоги для всіх видів:
- відстань до інших дерев – від 3 до 6 метрів (залежить від сорту);
- відстань до будівель – не менше 3,5 метра.
саджанець дуба
Визначивши місце посадки, приступаємо безпосередньо до її здійснення. Навесні, за 20-25 днів до посадки, готуємо посадкові ями в такий спосіб;
- Перекопуємо майданчик землі розміром 1х1 м, глибиною 0,8 м.
- Верхній шар гумусу (30 см) обережно виймаємо, відкладаємо вбік.
- Нижню частину землі витягаємо з ями, відкидаємо, вона нам не знадобиться.
- Дно засипаємо дренажним матеріалом на 20 сантиметрів, можна використовувати гальку, камінчики або колотий цегла.
- Окремо готуємо субстрат, змішуючи відкладену землю верхнього шару з 2-ма відрами перегною (гною, компосту), золи (1 кг), і мінеральних добрив: суперфосфату (1,5 кг), вапна (1,5 кг), хлористого і сірчанокислого калію (по 65 г).
- Одну частину отриманої земляної суміші засипаємо в посадкову яму, інший – обсипаємо посаджену рослину і утрамбовуємо, не залишаючи повітряних кишень.
- Активно, але поступово, щоб вода вбралася повністю, поливаємо саджанець 10 літрами води.
- Після поливу грунт мульчіруем торфом або корою.
Увага! При посадці коренева шийка рослини повинна знаходитися трохи вище поверхні землі, але не більше ніж на 3 сантиметри.
Догляд за молодим дубком
Перші 2-3 роки, поки саджанець буде приживатися на новому місці, йому буде потрібно догляд і підживлення, а в подальшому він набере сили і самостійно кинеться вгору.
Технологія догляду за саджанцем:
- щоденний полив (відро води) протягом першого тижня після посадки;
- регулярна прополка і розпушування;
- підгодівля рослини 2-3 рази на рік;
- профілактика грибкових захворювань (обприскування фунгіцидами).
Перші пару років життя молодому рослині потрібні підгодівлі і полив
На третьому році життя, в кінці зими, роблять першу обрізку дерева. Надалі її проводять кожні 2 роки. Існують різноманітні форми і способи обрізки, яку з них вибрати залежить тільки від вашої фантазії.
Захист на зиму
Невелике, ще не зміцнілу деревце, необхідно захистити від зимової холоднечі і набігів зайчишек – любителів молодих соковитих гілочок. Щоб захистити свою рослину від таких напастей, поступите таким чином:
- Засипте пристволову майданчик 10-ти сантиметровим укриттям з сухого листя, соломи, перегною.
- Гілочки дерева обережно пригни вниз, ближче до стовбура.
- Накрийте двома шарами мішковини або іншого нетканого матеріалу.
Навесні, з настанням теплих днів, зніміть весь утеплювач, гілочки самі потягнуться до сонця, вбираючи його тепло і енергію, а ви будете радіти, що зберегли це тендітна рослина, яке з часом перетвориться на зеленого могутнього велетня і буде нагадувати про вас вашим нащадкам.