Фрукт з Південної півкулі під назвою пепіно в Росії вважається екзотичним. Рослина має масу корисних якостей, але ганятися за тропічними плодами не обов’язково. За відгуками садівників-любителів його цілком можна виростити в умовах середньої смуги. Зі статті ви дізнаєтеся, що такого особливого у фрукті, який за смакові властивості прозвали динної грушею, ніж він цінний, які має протипоказання.
Опис і характеристики пепіно
Пепіно, який також називають солодким огірком, відноситься до вічнозеленим рослинам чагарникового типу сімейства Пасльонові. Промислове вирощування цих ягід освоїли в Перу. З великого числа різновидів пепіно до прохолодного клімату Північної півкулі адаптовано два – Консуело і Рамзес. Їх вирощують в тепличних умовах або в приміщенні. Рослина зазвичай не досягає у висоту 1,5 м і має такі характеристики:
- листя і стебло нагадують кущик солодкого перцю;
- квіти – білі, схожі на картопляні;
- форма плодів – округло-довгаста або грушоподібна;
стиглий пепіно
- забарвлення в стиглому стані – лимонний або кремовий, з темними довгастими смугами або плямами;
- маса плода – 50-750 г, в середньому – близько 300-400 г;
- м’якоть – блідо-жовта, кисло-солодка, дуже ароматна.
Увага! Частка води у фрукті – понад 92%, він дуже соковитий і добре втамовує спрагу.
Якщо ви самі вирощуєте фрукти – зривайте їх при досягненні розміру гусячого яйця і набуття правильної забарвлення. Перезрілий плід стає несмачним. Після обривання відразу загорніть пепіно в харчову папір. Збір врожаю триває до зими, тому що навіть на одному кущі ягоди можуть встигнути в різний час.
Стигла ягода зберігає свої властивості 3-4 міс., Якщо зберігати її при + 4 … + 5 ° C. Пепіно легко переносить заморожування, сушіння, консервування та іншу обробку. З солодкого огірка готують десертні частування – джеми, варення, компоти, дитяче харчування. У злегка нестиглі вигляді його додають в овочеві нарізки і салати, маринують подібно огіркам.
Біохімічний склад пепіно
У 100 г екзота міститься значна доза аскорбінової кислоти – 35 мг. Тому варто їсти ягоди для зміцнення імунітету. З інших корисних речовин в екзотів є:
- Вітаміни А, груп В, К і РР.
- Дубильні речовини, пектинова група. Вони забезпечують поліпшення роботи кишечника, висновок солей важких металів, загоєння ран.
- Магній. Мінеральний компонент активно взаємодіє з кальцієм, допомагаючи йому засвоїтися. Зміцнює клітини, покращує кровообіг, виводить токсини. Пепіно – смачний джерело аскорбінової кислоти
- Калій. Допомагає засвоїтися кальцію, сприяючи зміцненню кісткової тканини. Позитивно впливає на роботу серця, зміцнює м’язи. Нормалізує водний баланс і загальний тонус організму.
- Мідь. Відповідає за здоров’я шкіри і травлення, позитивно впливає на загальну взаємодію систем організму.
- Йод. Стимулятор роботи щитовидної залози. Позитивно впливає на функціонування нервової системи, кровоносних судин, покращує тонус організму.
- Залізо. Зміцнює імунну систему, здоров’я нирок і печінки, впливає на баланс гемоглобіну.
- Каротин. Прискорює загоєння ран, відповідає за ріст і здоров’я волосся, нігтів. Захищає слизову різних органів, нормалізує функціонування шлунково-кишкового тракту.
Увага! Енергетична цінність 100-грамового плоду пепіно – 80 ккал.
Корисні властивості ягід пепіно
Цінні якості динної груші проявляються при профілактиці і лікуванні:
- Дисфункції нирок і печінки. Речовини, що містяться в плоді, прискорюють регенерацію органів і їх слизової оболонки зокрема.
- Серцево-судинних захворювань. Скорочується вірогідність розвитку інфаркту міокарда, аритмії, варикозу, атеросклерозу, анемії, стенокардії. Поліпшується загальний стан системи: підтримуються висока еластичність стінок судин, властивості крові і рівень міжклітинної повідомлення.
- Розладів шлунково-кишкового тракту. Низький вміст кислот в м’якоті робить її абсолютно нешкідливою для слизової оболонки шлунка і кишечника. Нормалізується перистальтика, мікрофлора, обмін речовин. Плоди позбавляють від проблем зі стільцем.
- Діабету. Фруктоза в складі цих ягід знижує стомлюваність і підтримує в нормі рівень речовин в організмі хворого на цукровий діабет.
Пепіно допомагає підтримувати здоров’я людини
- Онкозахворювань. Вживання в їжу пепіно зменшує ризик розвитку онкології в організмі.
- Крові і кровоносних судин. Ягоди покращують згортання крові і, як наслідок, загоєння ран.
- Розладів нервової системи. Плоди мають седативну дію, знімають емоційну втому, дратівливість, нормалізують сон.
- Порушеннях функціонування опорно-рухового апарату. Ягоди зміцнюють кістки і сприяють зрощенню тканин.
Пепіно рекомендують вживати при ревматизмі, шкірних хворобах, підвищеному артеріальному тиску. Допомагає він при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, остеопорозі, гемофілії, під час дієт. Шкірка плодів також придатна для їжі, хоча і не така смачна. У ній багато природних антиоксидантів, які володіють сильними антисептичними і протираковими властивостями.
Протипоказання пепіно. Відгуки про плодах
Протипоказань у пепіно небагато. Це алергія і індивідуальна непереносимість. Дієтологи згадують ще про одне застереження: корисні властивості екзота проявляються, тільки якщо їм не зловживати. Якщо з’їсти занадто багато ягід, можуть з’явитися алергія на шкірі і легке погіршення самопочуття – типові реакції на південні фрукти.
Порада. У сирому вигляді ягоди їдять як дині, відокремлюючи шкірку. Насіння знаходяться в глибині м’якоті. Але вони не жорсткі і зовсім не псують смак, тому їх з’їдають теж.
Російські гурмани, судячи з відгуків в мережі, найчастіше знайомляться з пепіно на відпочинку в Туреччині. Вартість фрукта досить висока, а смак сильно поступається і дині, і огірку, і банану, з якими порівнюють ягоди. Хоча м’якоть дуже соковита. Але багато хто не радять купувати пепіно або рекомендують їсти тільки в салатах. Справа може бути в тому, що на ринку і в супермаркеті зазвичай продають незрілі фрукти. Вони разюче відрізняються за смаком від стиглих (в негативну сторону). Люди, які намагалися зрілі ягоди, відгукуються про них позитивно. Особливо подобається пепіно садівникам, які виростили ягоди своїми руками.