Коли дуже хочеться озеленити домашній інтер’єр, але доглядати за кімнатним квітником немає часу – заведіть еоніум. Своїм незвичайним видом він пожвавить обстановку, догляд займе мінімум часу. І навіть якщо його залишити без нагляду, він не пропаде. А щоб переконатися в його декоративності, досить переглянути фото деяких сортів, що мають оригінальну форму і забарвлення.
Риси, характерні для еоніума
Цей представник сімейства толстянкових – вічнозелений суккулент. Його краса в листових розетках, які ростуть у вигляді куща або мініатюрного чагарнику. Часто прикореневі розетки можна спостерігати у молодих екземплярів, а у дорослих зазвичай формується стовбур. Тоді рослина стає схоже на бонсай.
Колір листя варіюється від кремового, жовтого і світло-зеленого до насиченого оливкового, червоного, темно-бордового, аж до чорного. Комбінація цих відтінків надзвичайно приваблива.
Увага! Еоніум в домашніх умовах може не цвісти взагалі, але частіше все-таки цвіте, викидаючи великі кисті зеленуватого або жовтого відтінку, але після цього розетка гине. Потрібно зловити момент, якщо хочете зібрати насіння; також в цей період можна нарізати живців.
Суккулент відмінно себе почуває влітку на вулиці: укрупнюються розетки і квіти, контрастніше і більш насиченою стає забарвлення листя. Еоніум в домашніх умовах потребує частого провітрювання, це його єдина вимога.
Види еоніума
Які різновиди можна відзначити як найбільш цікаві?
- Привабливий для квітникарів еоніум деревовидний, зростаючий чагарником висотою 1-2 м. На його розгалужених стеблах розміщуються розетки зі схожих на краплі зеленого листя. Квітки жовтого або фіолетового забарвлення, що виходять з середини розетки, зібрані в волоті. Листя можуть бути і рожево-червоними, і бордово-зеленими.
каскадний
- Еоніум домашній. Мініатюрне деревце зростанням всього до 30 см. Темно-зелені м’ясисті листочки лопатоподібної форми загнуті всередину, двадцятисантиметровий цветонос випускає 7 жовтих бутонів.
- У еоніума Бурхарда листя різнокольорові: болотні, помаранчеві і жовті.
Бурхарда
- У слоевідного еоніума листочки так щільно прилягають один до одного, що рослина схоже на перевернуту тарілку, що лежить на землі; і її діаметр доходить до півметра.
- На поверхні грунту розташовуються і розетки виргинского еоніума. Великі листочки ромбовидної форми біля основи рожеві, а краю у них хвилясті. Зате цветонос може досягти 1 м.
віргінський
- бальзамічний еоніум розводять через його аромату. Відрізняється великими пагонами і розетками ввігнутої форми.
- Друга назва еоніума Шварцкопфа – Чорна троянда, так як колір його глянцевих листочків майже чорний, і тільки середина розетки бордова або зелена.
Чорна троянда
- Дуже привабливий триколірний еоніум ківі: Серединки у листочків зелені, по краях видніється кремова облямівка і за нею зубчаста рожева. Квітки кремово-білі з довгими жовтими тичинками.
І це далеко не всі види, що заслуговують на увагу.
Які умови потрібно створити еоніума
Вирощувати цей суккулент будинку легко.
Освітлення повинне бути яскравим, щоб ряболисті види не втратили насиченості відтінків. Сміливо ставте вазон на південні вікна, і тільки в найспекотніші полуденний час його необхідно трохи притіняти. Штучне світло він не любить.
Подобається еоніума і тепло. Весь вегетаційний період оптимальний температурний режим в інтервалі від + 21⁰С до + 29⁰С. Взимку її необхідно знизити до + 16⁰.
Полив, як і для інших сукулентів, потрібен помірний. Його проводять, коли земля в горщику практично висихає. Взимку регулярність поливу скорочується до 1 разу на місяць. За відсутності господаря тривалий час квітка буде «пити» запаси, накопичені листям, може навіть злегка усохнути, але перший же полив поверне його в первісний стан.
Увага! Поливають еоніум по краях кашпо, щоб вода не потрапляла на розетки і не викликала загнивання.
Додаткового зволоження еоніум в домашніх умовах не вимагає, він прекрасно переносить сухий клімат. Максимум, що можна робити – протирати листя вологою тканиною.
Якщо грунт родюча – удобрювати не потрібно. Підгодовують складом для кактусів тільки навесні і влітку раз в 3 тижні, об’єднуючи з поливом.
Розмноження та підготовка грунтосуміші
Субстрат підбирають легкий і пухкий, щоб вода проходила вільно і не застоювалася. Безтурботним варіант – магазинна грунтосуміш для кактусів. Якщо є бажання її виготовити, то потрібно змішати в однакових кількостях листову і дернову грунт, промитий і підсушений крупнозернистий річковий пісок і торф. Добавка потовченого деревного вугілля надасть дезинфікуючу дію.
Важлива товщина дренажного шару – не менше ніж 6 см для дорослих рослин. В юному віці еоніум піддають пересадці щороку або 2, дорослі перевалюють через 3-4 роки, ретельно оглядаючи при цьому коріння.
Розмножувати легше розетками, особливо якщо у них вже висять корінці. Можна зрізати верхівку стебла з розеткою під гострим кутом, зріз обробити деревним вугіллям, підсушити 2-3 дня і тільки після цього посадити в пісок або додати до нього листової землі. Поглиблюють на 1,5-3 см, трохи зволожують. Ємність не накриває і поміщають її на розсіяне світло.
Хороша схожість і у насіння. Їх розсипають по поверхні грунту для кактусів, змочують пульверизатором і накривають плівкою. Дружно сходять при кімнатній температурі.
З різних видів еоніума в домашніх умовах створюють оригінальні групові композиції, висаджують на клумбах і в саду. У холодну пору року він може бути кімнатною рослиною, а влітку буде «переїжджати» на свіже повітря, прикрашаючи територію.
А які сукуленти подобаються Вам?