У середній смузі Росії не так вже й просто вирощувати рослини, що володіють декоративними властивостями. А гиацинтовиє боби (долихос) є незвичайною новинкою для наших садівників (причому навіть досвідчених). Якщо ви любите розкішні живоплоти, то вам однозначно необхідно познайомитися з цією рослиною. Сьогодні ми розповімо про те, як правильно вирощувати долихос з насіння: про посадку, догляд за рослиною і т.д. (Фотоматеріали додаються).
Гіацинтові боби: загальна інформація
Гіацинтові боби або як їх ще називають долихос, не тільки прості у вирощуванні і дають відмінний смачний урожай, але і приносять чимало естетичного задоволення своїм розкішним квітучим виглядом.
Доліхос звичайний – високоросла (висотою до 4 м) витка рослина-однолітка, своїм зовнішнім виглядом нагадує квасолю. У наших широтах гиацинтовиє боби вирощують не тільки для отримання смачних плодів, а й як декоративний елемент в ландшафтному дизайні. Рослина виростає з красивими квітками найрізноманітніших відтінків: фіолетового, білого, рожевого і т.д., що мають тонкий ніжний аромат і незвичайними бобами фіолетового або червоного кольору.
Незвичайною особливістю даного кучерявого рослини є те, що його ліана росте не по годинниковою стрілкою, а навпаки. Крім того, у нього запилення перехресне, що теж досить незвично для бобової рослини. Боби виростають короткими, широкими стручками, що містять невеликі насіння.
Особливості вирощування
Доліхос – рослина, яке досить нескладно вирощувати, проте, посадка і догляд повинні бути своєчасними і грамотними. Про це і піде мова далі.
Для вирощування Доліхос знадобиться опора
Посадка в грунт насінням
Найголовніше в вирощуванні Доліхос – правильний вибір грунту: боби дуже люблять нейтральний (ні в якому разі не вибирайте кислий грунт, інакше гиацинтовиє боби сповільнять своє зростання, і рослина може навіть не зацвісти) дуже родючий грунт. Буде чудово, якщо грунт виявиться злегка пухкої. Місце слід вибирати тепле, без доступу холодного вітру і обов’язково з доступом великої кількості тепла і сонячного світла.
Виростити ліану долихос цілком можливо, здійснивши розмноження з насіння, головне дотримуватися всіх правил. По-перше, насіння Доліхос, як і будь-яких інших бобів, мають досить щільну оболонку, тому перед посадкою слід замочити їх у теплій воді на кілька годин, щоб трохи її розм’якшити. Перш ніж висівати насіння в грунт, краще проростити розсаду в домашніх умовах. Починати вирощування розсади краще ранньою весною, орієнтовно в березні.
Порада. Щоб прискорити процес пророщування насіння, можна проколоти насіння бобів перед тим, як опустити в воду – це дасть їм можливість швидше насититися водою.
Пророслі насіння відразу ж висаджуємо в невеликі горщики або будь-яку іншу ємність. Оскільки гиацинтовиє боби дуже чутливі до відсутності вологи, при вирощуванні розсади необхідно як слід поливати молоді паростки.
Перш ніж здійснювати висадку розсади у відкритий грунт, бажано «привчити» молоді саджанці до свіжого повітря. З цією метою розсаду, що досягла 15 см у висоту, періодично виставляють на вулицю на пару годин з поступовим подовженням її перебування там. Місце слід вибирати тільки сонячне, тепле, тихе.
Коли повітря досить прогріється і на вулиці встановиться стабільно тепла погода (кінець травня – початок червня), можна починати посадку у відкритий грунт, дотримуючись достатню відстань між саджанцями – близько 30-40 см, відстань меду рядами повинна становити не менше 0,7 м.
цвітіння Доліхос
Правильний догляд
Догляд за Гіацинтове бобами досить нескладні, досить лише здійснювати регулярний своєчасний полив і допомагати рослині тягнутися вгору за допомогою спеціальних підпірок. У початковій фазі, коли рослина ще молодо і тільки починає активне зростання, обов’язково щедро насичуйте грунт достатньою кількістю теплої (обов’язково відстояною) води регулярно. Якщо в літній період встановиться надмірно спекотна і посушлива погода, поливи повинні бути щоденними.
Обов’язково встановіть підпірки поруч з кожною рослиною, щоб допомогти бобам рости і задати правильний напрямок росту. Що стосується підгодівлі, то долихос не потребує великої кількості добрив, досить лише періодично вносити в грунт азотні добрива, чергуючи їх з калійними.
Порада. Якщо ви боїтеся перенаситити боби добривами, то можна використовувати комплексні підгодівлі для бобових.
Доліхос відрізняється високою стійкістю практично до всіх хвороб і шкідників. Лише іноді на квітучій ліані можна помітити невеликі жовтуваті цятки – найчастіше це свідчить про нестачу калію, що можна легко виправити негайним внесенням відповідних добрив.
Цвісти долихос починає до середини літа і аж до настання глибокої осені. Квітки збираються в суцвіття в Лістьєва пазухах. В одному суцвітті може бути до 50 квіток. Варто зауважити, що квітки живуть не більше 3 днів, а все суцвіття починає опадати вже через три тижні після зацвітання.
Гіацинтові боби в ландшафтному дизайні
Застосування Гіацинтове бобів
Гіацинтові боби використовують в кулінарії: їх готують як гарнір, використовують як добавку до супів, салатів, рагу і навіть як окрему страву. Доліхос добре поєднується зі стравами з баранини і морепродуктами.
Порада. Якщо ви – любитель бобових культур, то спробуйте приготувати не тільки плоди, але і самі стручки: в літній період їх можна зривати прямо з грядки і їсти свіжими або додавати в салати, а на зиму заморожувати для того, щоб мати можливість насолодитися прекрасним смаком відварених бобів холодними сніговими вечорами.
Крім того, долихос використовують як декоративний елемент для прикраси дачних ділянок: його вирощують на балконі, веранді і т.д. Дуже добре виглядають гиацинтовиє боби в поєднанні з іншими яскравими квітами. Причому, для створення потрібного ефекту бажано використовувати в якості «сусідів» кустообразно і високі квіти.
Ось і підійшов до кінця наш матеріал. Ви познайомилися з незвичайним, красивим і смачним рослиною під назвою гиацинтовиє боби. Як ви могли переконатися, вирощувати його досить нескладно, головне дотримуватися надані в статті поради. Бажаємо успіху!
Посадка декоративної квасолі: відео
Доліхос: фото