Любительська і професійна селекція спрямовані на усунення вад і поліпшення властивостей певних сортів винограду. Вона дозволяє отримувати гібридні форми, які усувають «болючі точки» у популярних і затребуваних батьківських сортів. Так, ситуація з гібридною формою Сфінкс.
Серед популярних і відомих сортів винограду особливе місце займають Страшенский і Тимур. Вони наділені досить великою кількістю переваг: врожайність, смак і зовнішній вигляд ягід. Але є у цих виноградов і слабкі сторони: низька стійкість і рослость.
Виноград Сфінкс дуже смачний і урожайний
Щоб вирішити задачу з цими вадами була виведена гібридна форма Сфінкс. Вона об’єднала в собі позитивні риси своїх «батьків» і стала популярною серед багатьох виноградарів.
Характеристика сорту
Гібридний сорт Сфінкс отриманий в результаті селекційної діяльності виноградаря із Запоріжжя (Україна) В.В. Загорулько. Батьківськими формами є сорти Страшенский і Тимур. Активно вирощується приватними виноградарями на території України, Росії, Білорусі та Молдови. Сфінкс покликаний отримати кущі винограду з високими показниками стійкості до захворювань і високої рослость. Незважаючи на те що Загорулько вдалося вирішити поставлені завдання, багато виноградарів відзначають відсутність серйозних переваг по відношенню до батьківських форм, особливо це стосується Тимура.
Опис характерних ознак сорту Сфінкс:
- Відноситься до сортів дуже раннього терміну дозрівання. Вегетативний період становить від 90 до 110 днів.
- Кущі відрізняються сильною рослость. Пагони визрівають добре. Характерний пізній термін весняного розпуску нирок. Відрізняється масивністю штамба і міцними гілками.
- Лоза визріває добре по всій довжині. Відсутні Пасинкова грона.
- Для зовнішнього вигляду листа характерна велика форма, з наявністю розсічений середніх розмірів і прожилки посередині. Квітка двостатеві. При дощовій погоді можливі проблеми з запиленням.
- Стійкі показники по врожайності середніх розмірів.
- Відрізняються гарною укореняемость живців.
- Стійкість до мілдью і оїдіуму – середня.
- Морозостійкість висока, до – 23 градусів. Сорт стійкий до посушливих періодів. Чи не
- любить протягів і сильних вітрів.
- Сфінкс має високу приживання і сумісність при щепленні в якості прищепи.
- Серйозний збиток можуть заподіяти оси.
Дозрівання Сфінкса починається в серпні
Особливості догляду
Слід проводити обрізання плодової лози на 4-6 нирок. Пізніше розпускання бруньок відноситься до позитивних властивостей, так як часто оберігає їх від поразок в результаті пізніх травневих заморозків. Обов’язково проведення осінньої обрізки з видаленням пошкоджених і старих пагонів.
Незважаючи на досить високий рівень стійкості до холодних температур, вимагає використання укривних матеріалів на зимовий період. Ретельність укриття залежить від регіону вирощування.
Молодий кущик Сфінкса
Відзначається невибагливість до тимчасових рамок висадки і місцевості. Немає вказівок на конкретні вимоги щодо вибору грунтів, що має на увазі дотримання стандартних правил для виноградарства.
Сорт Сфінкс вимогливий до достатньої кількості вологи. З цієї причини рекомендується посилений полив і мульчування грунту для збереження води в землі.
Для зміцнення кущів рекомендується проводити регулярні підгодівлі. При описі сорту вказуються такі вимоги:
- для збільшення сили росту використовуються азотсодержащие препарати;
- перед цвітінням в грунт вносяться добрива містять калій і цинк, а також суперфосфат.
З метою запобігання серйозних поразок грибковими захворюваннями проводиться профілактична обробка кущів спеціальними препаратами. При описі способів протидії осам рекомендується використовувати спеціальні солодкі принади, спеціальну сітку, а також практикувати знищення осиних гнізд, які розташовуються на невеликій відстані від виноградника.
Захист грон від ос
Так як Сфінкс відрізняється високою рослость, його часто використовують в якості прищепи на підщепу інших сортів з розвиненою кореневою системою, яка компенсує високі темпи розвитку.
Власне кореневе вирощування може бути проблематичним і вимагає грамотного регулювання навантажень на кореневу систему.
Плоди
Опис грона:
- Гроно велика.
- Вага – 600-900 грам. Зафіксовані випадки отримання грон вагою до півтора кілограмів.
- Циліндро-конічна форма.
- Щільність помірна.
- Не вимагають терміновості прибирання при дозріванні, можуть без втрат в смаку і зовнішньому вигляді повисіти на кущах деякий час (вказується до двох тижнів).
Грона Сфінкса великі і вільні
Відзначаються середні показники по зовнішньому вигляду, що позначається на привабливості для покупців.
Опис плодів:
- Розмір ягід великий, 28 х 32 мм.
- Маса – близько 9 грам.
- Форма – овальна або яйцевидна. Обидві форми можуть зустрічатися на одного грона.
- Колір – темно-синій.
Вага ягоди Сфінкса від 9 до 16 грамів
- М’якоть хрустка, щільна, з досить великою кількістю соку. Шкірочка середньої щільності, при вживанні в їжу не впливає на смакові характеристики і не відчувається.
- Смак гармонійний з характерним сортовим ароматом. При описі сорту досвідченими виноградарями вказується освіжаючий, не сильно солодкий смак без будь-яких присмаків.
- Рівень вмісту цукру високий, кислотність середня.
- Горошенія не схильний до, не гниє.
- Рівень транспортабельности – середній. При переміщенні на великі відстані характерно розтріскування ягід.
З цієї причини Сфінкс затребуваний для цілей особистого вирощування і реалізації в регіонах культивування.
Сорт Сфінкс призначений для харчового вживання в свіжому вигляді. Крім того, виноград застосовується в якості сировини для варений, випічки і напоїв (компоти, вина, настоянки).