Виноград окультурений людиною багато століть назад. Люди люблять і поважають цю ягоду. А в стародавній Греції люди навіть поклонялися богу виноробства Діонісу. Ось і сьогодні, людство все так само любить цю ягоду. По всьому світу створено безліч плантацій для вирощування винограду. У цій статті ми б хотіли вам розповісти про один з численних сортів винограду, про Атос.
Атос – це суперранній по дозріванню столовий сорт винограду
Характеристики сорту Атос
Атос – це суперранній по дозріванню столовий сорт винограду. Його плоди можна спробувати вже в липні, він не примхливий і стійкий до різного роду захворювань. Це юний сорт був виведений українським селекціонером на початку 2000 років, в Старобільську. Його він отримав в результаті схрещування двох сортів винограду: Кодрянка і Талісмани.
Атос полюбився садівникам-любителям, завдяки високим смаковим якостям, і за його скоростиглість. З моменту розпускання перших нирок і до повної зрілості, проходить не більше 100 днів. Атос відноситься до високоврожайних сортів винограду. Після повного дозрівання, може перебувати на кущі протягом місяця. Ягоди не будуть тріскатися або обсипатися, вони просто будуть набирати більше цукру, тобто стає смачніше. Дуже важливо те, що цей сорт не приваблює ос, відповідно може зберігатися в цілісності на кущах, але вам варто подбати про те, як відлякувати птахів, їх дуже приваблює чудовий смак Атоса.
Кущі у цього сорту сильнорослі, ягоди великі, мають циліндричну форму із загостренням донизу, і темно-синій колір. Шкірочка має щільну структуру, але при вживанні в їжу невідчутна. Плоди Атоса не схильні до горошенія, на відміну від прабатька, Кодрянка. Одна гроно по вазі, може достегать від 700 гр. до 1,5 кг. Смак у Атоса соковитий і гармонійний. Вміст цукру в ягодах, досягає 19%, кислотність ж не відчувається. Самі ягоди у цього сорту, дуже великі, в довжину досягають 3 см, а за вагою до 12 гр. Листя середнього розміру, мають темно-зелений відтінок, круглу форму з дрібним перетином на кінцях. Атос відрізняється швидким розростанням втеч. Лози, на яких з’являються плоди, рекомендують обрізати на 6-7 очок. Завдяки тому, що грона у цього винограду великі, а врожайність висока, то слід подбати про кілочках або шпалерах, щоб не обламалися гілки.
Одна гроно по вазі, може досягати від 700 гр. до 1,5 кг
Цей сорт винограду, використовують для виготовлення вин. Атос поєднується з іншими сортами, і надає вину відмінний вкус.Етот сорт винограду підійде для виготовлення соку або варення. Він легко переносить транспортування, і має торговий вид, що привертає увагу покупців. Атос стійкий до морозів до -23 градусів. Легко переносить тимчасове відсутність поливу. Але щоб цей виноград добре ріс у вас в саду, вам в першу чергу слід подбати, про якісний садивний матеріал, і вибирати тільки перевірені сертифіковані саджанці.
Вирощування Атоса
Атос гібридний сортом, який містить в собі багато переваг, одним з яких, є морозостійкість. Але і ще важливо те, що цей виноград мало пошкоджується такими грибковими захворюваннями, як мілдью і одіум. До цих хвороб у нього стійкість 7 балів. також він стійкий до борошнистої роси, але схильний до сірої гнилі. Тому вам слід заздалегідь подбати про це, і вжити профілактичних заходів.
При покупці саджанців, звертайте увагу на такі фактори:
- чи не має саджанець механічних пошкоджень;
- чи немає дивних плям на деревце, або листках;
- чи немає ознак підсихання саджанця;
- чи є на саджанці, хоча б три корінця;
- втечу повинен бути не менше півметра у висоту.
Краще якщо саджанець або держак, висаджений в окремому горщику, а купувати посадковий матеріал слід в перевіреному місці.
Якщо ви досвідчений виноградар, то легко впораєтеся з держаком, а ось якщо ви садівник любитель, то краще взяти готовий саджанець.
При покупці саджанця слід оглянути його кореневу систему
Як доглядати за Атос
Атос, як і будь-який інший виноград, дуже любить сонце. Тому садити його слід на добре освітленій, південній, або в крайньому випадку південно-західній, стороні городу. Переконайтеся, що в тому місці, де ви зібралися висаджувати Атос, немає грунтових вод, а якщо такі все ж є, то вони повинні бути на глибині не менше 2 метрів. Слід подбати про зливних канавках. Підземні води, здатні підмивати кореневу систему винограду, і в підсумку привести до його загибелі.
Висаджувати виноград можна як навесні так восени. Якщо ви зібралися садити Атос навесні, то слід дочекатися, поки добре прогріється земля, восени ж садити виноград можна до середини жовтня.
Відстань між саджанцями, має бути не менше 1,5-2 метра, в такому випадку, коли виноград розростеться, його кущі не будуть заважати один одному. Яма, під саджанець глибиною 0,7 метра. Дно ями ущільнюють щебенем або гравієм, засипають ущільнювач товщиною 10-15 см, це створить необхідний дренаж. Якщо ви збираєтеся садити Атос навесні, то яму під нього слід підготувати з осені. Для цього: змішати в рівних пропорціях чорнозем і гній, і закласти суміш в яму, і тоді до весни вийде повноцінно удобрена грунт для посадки. Перед висадкою винограду, коріння саджанців необхідно підготувати. Для цього їх потрібно добу відмочувати в теплій дощовій воді. Огляньте коріння винограду, якщо вони довше десяти сантиметрів, то їх слід обрізати. Також обрізку підлягають відмерлі коріння. Садять виноград на глибину 0,5 метра, так щоб на поверхні залишалися тільки дві ростові нирки.
Щоб вам було зручно поливати і підгодовувати Атос, ви можете встановити трубу, діаметром 10 см, прикривши її каменем.
Атос є сильнорослих виноградом, тому важливо проводити обрізку. Якщо ви будете дотримуватися всіх правил, то виноград подарує вам урожай, адже Атос невибагливий, і з ним впорається навіть початківець виноградар.