Хрущ – один з найпоширеніших ворогів садово-городніх культур. Його ненажерливі личинки здатні знищити велику частину насаджень. Як боротися з непроханими гостями народними засобами і побутовою хімією можна дізнатися зі статті.
Як виглядає шкідник і який цикл його життя
Хрущ – комаха досить великого розміру, яке в народі іменується хрущем. З’являється він після того, як грунт добре прогріється, що припадає зазвичай на початок-середину травня. Ближче до кінця місяця комах ставати все менше і менше. Потім вони повністю зникають до наступного сезону. Саме завдяки певному періоду появи жук отримав відповідну назву – травневий.
Виглядає він так:
- Тіло довгасте. 3-3,5 см в довжину.
- Голова і черевце густо вкриті м’якими волосками.
- Вусики короткі, складаються з пластинок. Вони є органами нюху комахи.
- Надкрила і лапки темно-коричневі. Черевце світле. Складається з 8 члеників.
- Голова практично чорна.
травневий жук
- Самка відрізняється від самця більшим розміром і короткими вусиками.
Увага! Помічено, що в максимальній кількості жук з’являється під час розпускання на березах молодих листочків. Комахи дуже люблять ними ласувати.
Запліднена самка хруща забирається в землю і відкладає до 70 штук дрібних яєць. Витративши всі сили вона гине. Личинки, що вилупилися живуть під землею протягом 3-х сезонів. Потім окукліваются, перетворюються на дорослу особину і повторюють шлях своїх батьків. Всі 3 роки підземного життя жук вживає в їжу рослинні залишки, а також коріння і бульби різних культур, чим завдає непоправної шкоди городникам.
З огляду на те, що личинки мешкають на достатній глибині, виявити шкідників можна тільки під час перекопування грунту.
Як боротися з шкідливими личинками
Способів боротьби з травневим жуком придумано дуже багато. Тут кожен городник може вибрати і застосувати оптимальний для себе варіант.
- Ретельна перекопування грунту. За допомогою лопати глибоко перекопують грунт і вручну вибирають личинок. Це дуже трудомісткий метод, що вимагає уважності і великих силових витрат, однак він самий екологічний. Підходить тільки для ділянок невеликого розміру і насаджень однорічних культур.
Личинки хруща
- Під час перекопування ділянки на зиму грунт обприскують білизною і присипають хлоркою.
- Навесні грунт посипають сильно подрібненої шкаралупою курячих яєць.
- Існують рослини, які здатні відлякати личинок. Наприклад, їм дуже не подобається сусідство білого конюшини і люпину. Врятувати від пошкоджень дерева і чагарники можна посадивши згадані рослини під кронами дерев, кущів, в міжряддях.
- Жук дуже любить селитися на полуничних грядках, в результаті чого можуть загинути всі кущі. Для його знищення рекомендують поливати ділянку з ягідниками розчином нашатирного спирту.
- За тим же грядках проробляють глибокі борозенки (близько 40 см) і обережно, намагаючись не потрапляти на поверхню грунту, заливають в них розчини инсектицидного дії. В цьому випадку жук гине в великій кількості.
Увага! Після обробки хімічними препаратами можна збирати урожай і вживати його в їжу після 20 днів.
- Більш екологічний метод – обробка грунту настоєм лушпиння цибулі. Для того щоб приготувати засіб знадобиться 100 г цибулевих лусочок. Їх заливають 5 л окропу і настоюють близько 5 днів. Розбавляють 1: 1 водою і поливають грядки, чагарники і дерева.
- Аналогічним чином діє настій часнику, якого також потрібно взяти 100 г на 5 л води.
- Не любить жук і розчину марганцівки. У концентрації 5 г на 1 л води їм можна поливати кущі картоплі та інших культур.
Крім боротьби з личинками потрібно періодично займатися профілактикою їх появи. З ділянки потрібно регулярно видаляти старі, трухляві пні, під якими любить жити жук, не допускати розростання дикої трави.
Як боротися з дорослими жуками
Звичайно ж, личинки не наводяться на ділянці самі по собі, тому в міру можливості потрібно знищувати дорослих особин.
- Жук не любить запаху бузини, тому посадка декількох кісткової може стати надійним захистом ділянки.
- Точно так же хрущ реагує на посадку ріпи, капусти і гірчиці. На городах, де ростуть ці культури, виявляється набагато менше личинок і дорослих особин.
- Бажано розвісити по саду кілька шпаківень. Їх мешканці швидко знищують як дорослих комах, так і личинок.
- У ранковий час жуків потрібно струшувати з дерев і знищувати. Наприклад, їх можна згодовувати домашній птиці.
- Так як жук активний в нічний час доби, можна організувати світлові пастки. По ділянці розвішують звичайні лампочки і встановлюють під ними ємності з водою. Прагне до світла жук легко потрапляє в таку пастку.
Порада. Замість води в пастці краще використовувати липку рідину будь-якого складу.
Хрущ зараховується до злісних шкідників і боротися з ним потрібно комплексно. Тільки в цьому випадку вся праця і час, витрачені на присадибній ділянці, що не виявляться марними.