Абрикос невибагливий в догляді, починає рано плодоносити і швидко відновлюється після обрізки гілок. Але його вирощування не може обійтися без проблем: він піддається хворобам. Хвороби абрикосових дерев і їх лікування безпосередньо пов’язані.
Сливова плодожерка – метелик-шкідник абрикоса
Плодова гниль
Багато хвороб абрикоса розвиваються через неправильні умови вирощування. Наприклад, через різкі перепади температур може розвинутися таке захворювання, як Моніліоз абрикоса (плодова гниль), що супроводжується опіком стовбура. Через швидке поширення захворювання воно дуже небезпечно. Спочатку уражається стовбур, потім гілки, плоди, поки абрикос не згине.
Першими ознаками хвороби є опадання листя і суцвіть, зрідка можливе невелике скручування листя. Найбільш ефективним методом лікування буде обприскування гілок і стовбура бордоською рідиною.
Можна купити сорти абрикоса, стійких до моніліального проявам. Серед них виділяють Монастирський (среднерослое дерево з округлою кроною, що характеризується високими врожаями), Голдріч (зимостійкий сорт, стійкий не тільки до моніліозу, але і до шарки), Петропавлівський (також виділяється стійкістю до шарки).
Плодова гниль може стати причиною загибелі абрикоса
Гоммоз
Камедетечение (гоммоз) характеризується утворенням на стовбурі дірочок, з яких виділяється смола, клей або сік. Виділення клею відбувається через механічне пошкодження абрикоса або сильного перепаду температур взимку.
Лікування камедетеченія полягає в очищенні отворів стовбура і знезараженні ран 1% розчином мідного купоросу. Після цього тріщини можна замазати нігролом.
Камедетечение з’являється через неправильну або пізньої обрізки. Агротехніки не рекомендують проводити обрізку садовими ножицями. Якщо виконувати обламування пагонів руками, то утворюються невеликі ранки, які швидко заживають, інфекція не встигне в них проникнути.
Не слід запускати камедетечение, оскільки вона веде до послаблення дерева, яке не зможе плодоносити в повну силу. У дуже запущених випадках камедетечение призводить до загибелі абрикоса або окремих його гілок. В якості профілактики використовують побілку стовбура і гілок.
Камедетечение виникає через неправильну обрізки
Цитоспороз
Ще одним грибковим захворюванням абрикосів є цитоспороз. Він з’являється на корі у вигляді чорних маленьких точок. Зараження відбувається через проникнення грибкових спор в тріщини на стовбурі або в рани, утворені в результаті неправильної обрізки гілок.
Цитоспороз розвивається в вегетаційний період, тобто з жовтня по березень. В цей час тріщини на деревині затягуються дуже повільно, що позбавляє їх захисту.
Першими ознаками Цитоспороз є почорніння плодів і листя, а на корі видно рельєф чорна або червона точка. Надалі у абрикоса сохнуть листя.
Що робити для боротьби з хворобою:
- Видалити уражені пагони і засохле листя.
- Обприскати дерево розчином мідного купоросу.
- Навесні обприскати бордоською рідиною.
- Восени побілити стовбур.
Бактеріальний некроз
Є однією з найбільш небезпечних для абрикоса хвороб, оскільки проявляється сильними опіками: ви побачите, як кора і листя почервоніли. Це захворювання називають раком, оскільки уражаються всі його тканини.
За первинними ознаках хвороби слід ретельно обрізати уражені ділянки і провести дезінфекцію 1% розчином мідного купоросу. Восени, під час листопаду, необхідно обробляти дерево бордоською рідиною, поки не пізно.
Вірусне в’янення
Прояв цього захворювання в основному починається під час цвітіння. Першими ознаками хвороби є поява на листках світло-зелених плям, які значно виділяються на загальному тлі. Далі листя ущільнюються і скручуються. Плоди абрикоса страждають від цієї хвороби, на них утворюються темні плями. Лікують абрикоси мідним купоросом.
При вірусному зів’яненні плоди покриваються плямами
Гниття плодів
Причиною гниття плодів є грибок, який розмножується у вологому середовищі. Часто під час дощів можна помітити, що листя згорнулися, починають темніти і засихати. Плоди гниють, не встигаючи дозрівати. Під час гниття потрібно терміново припинити полив.
Обприскування абрикоса фунгіцидами допомагає впоратися з проблемою. Бажано ще поміняти верхній шар грунту, обрізати заражені гілки і пагони. Проводиться санітарна обробка садового інвентарю.
Якщо на вашій ділянці занадто кислий грунт, то боротьба з загниванням плодів марна. Часта підгодівля мінеральними добривами або занадто велика кількість зрізаних гілок також можуть бути причинами цієї хвороби.
Зловживання мінеральними добривами може призвести до гниття плодів
Шкідники абрикоса
Виділяють наступні види паразитів:
- Дрібні метелики (листовійки). Зиму вони проводять в корі абрикоса, а навесні харчуються його пагонами і листям. Тому культуру необхідно обробити розчином нітрофен.
- Попелиця. Найпоширеніший шкідник в Росії. Ці комахи з’являються на листках і висмоктують з нього весь сік. Живуть колоніями на задній стороні аркуша. Якщо пошкоджені листя скрутилися, а їх пагони стали кривими, то дерево точно уражено попелиць. Обприскування розчином нітрофен бореться з нею.
- Сливова плодоніжка. Являє собою дрібну метелика, яка зимує в корі і з’являється в червні. Листя абрикоса починають жовтіти і обсипатися. Для боротьби з ними потрібно обприскувати дерево розчином нітрофен і видалити всі уражені ділянки і пагони.
- Гусениці бояришници. Вони поселяються на нирках, вигризаючи їх. Методи боротьби полягає в обприскуванні розчином міді купоросу, обрізанні уражених шкідниками гілок і їх ретельної дезінфекції.
Гусениці бояришници вигризають нирки абрикоса
Поради при посадці абрикосів
Щоб знизити ймовірність розвитку захворювань абрикоса, потрібно ретельно вибрати саджанці для посадки. Вони повинні бути здоровими (без засихання і загнивання кореневої системи) і щеплені.
Не забувайте проводити своєчасну обробку абрикоса від шкідників і підгодовувати його, але і не перестарайтеся. Проводити обрізку потрібно за всіма правилами, надмірний догляд теж шкідливий.
Не забувайте проводити дезінфекцію абрикоса і садового інвентаря. Восени своєчасно змащуйте стовбур мідним купоросом і вапном. Виконуючи ці дії, ви більше не запитаєте, чому абрикос часто хворіє.