Хвороби і інші проблеми ожини, методи їх профілактики та лікування

хвороби ожини з фотоОжина, вирощена у власному саду – це неймовірне ласощі. За своїми смаковими властивостями ця ягода навіть перевершує свою найближчу родичку – малину. Ось тільки хвороби, властиві обом рослинам, можуть серйозно знизити, а то і погубити врожай. Тому дуже важливо вміти розпізнати проблему, знаючи, як вона виглядає по фото. Після цього потрібно вміти вилікувати ожину.

Вірусні захворювання

Ці інфекції не можна вилікувати, заражені рослини потрібно знищити. Крім того, вони небезпечні не тільки впливом на саму ожину. Віруси легко можуть передатися іншим рослинам, особливо малині, якщо вона є на ділянці.

  1. Курчавість. Це захворювання вражає плодоносні пагони. Через кучерявості вони коротшають, а листя рослини темніють, стають жорсткими і зморшкуватими. Восени листя на хворому кущі стають бронзовими і злегка прозорими, жилки в них відмирають. Змінюють свій вигляд і квіти хворий ожини – вони сохнуть і не дають ягід. Щоб уникнути такої проблеми, потрібно використовувати тільки здорові живці для посадки. Якщо ж захворювання виявило себе, уражені рослини потрібно терміново видалити з ділянки.
  2. Мозаїка. У разі інфікування цим захворюванням, на листках з’являється малюнок з жовтих і зелених плям, який чимось нагадує мозаїку. Якщо хвороба запущена, на листі з’являються опуклі ділянки і деформація. Вірус передається попелиць, тому її потрібно видаляти за допомогою обприскування карбофосом або аналогічними препаратами. хвороби ожини з фотомозаїка
  3. Жовта сітчастість. При цьому захворюванні навколо жилок на листках з’являються ділянки жовто-зеленого кольору, які поширюються як віяло. Переносяться вони, як і мозаїка, попелиць. Тому і профілактика захворювання аналогічна – обприскування карбофосом. Хворі ж рослини потрібно видаляти і спалювати.

Увага! Живці ожини потрібно купувати тільки у перевірених продавців, щоб не придбати інфіковані рослини.

Грибкові захворювання

Найпоширеніші захворювання серед окультурених рослин. Проникнути грибок може через рани, сонячні опіки і пошкодження, завдані комахами.

  1. Іржа. Через це захворювання на кущі ожини в середині літа повністю опадає листя. А стебло хворого рослини стане бурого кольору зі світлими виразками. Згодом вони стануть тріщинами, а самі стебла засохнуть. Щоб знищити спори грибка іржі, слід обробити молоде листя фунгіцидом двічі з перервою в 20 днів. хвороби ожини з фотоіржа
  2. Пурпурова плямистість. Цей грибок вражає всі частини куща: пагони, нирки, листя. На стеблах під час хвороби з’являються фіолетово-бурі плями з нечітким контуром. Згодом вони стають все більше і зливаються в одне ціле. Нирки хворого куща чорніють і всихають, не даючи врожаю. Борються з пурпурової плямистістю обробкою куща ожини фунгіцидами.
  3. Антракноз. Цьому грибку схильні кущі, що ростуть в місцях з високою вологістю. Хвороба вражає листя і пагони. В кінці весни на хворих кущах з’являються плями фіолетового кольору. Згодом з них формуються виразки сірого кольору з пурпуровими краями. Лікування тут аналогічне – фунгіцид.
  4. Септоріоз. Це захворювання також лікується фунгіцидом. Визначається воно на початку літа, коли на рослинах з’являються білі плями з коричневими вкрапленнями. Згодом, якщо рослина не лікувати, гілочки на хворий ожині покриються слизом, а ягоди будуть гнити.

Увага! Ожина схильна хворіти борошнистою росою і сірою гниллю, які також лікуються фунгіцидом.

Недолік корисних речовин

При нестачі того чи іншого корисного речовини, потрібно вносити відповідне добриво. А визначається дефіцит так:

  • азот – слабкі пагони, дрібні листи, які жовтіють і стають ламкими, цвітіння слабке, ягоди дрібні;
  • залізо – жилки листя стають блідими або жовтими, ягоди всихають;
  • калій – на дорослих листках з’являється ободок коричневого кольору, стиглі ягоди стають розм’якшеними всередині;
  • магній – між жилками листя з’являються прозорі проміжки, самі ж листя набувають пурпурний або червоний колір, також вони опадають завчасно;
  • кальцій – молоде листя швидко жовтіють, верхні нирки не розвиваються, а швидко відмирають;

хвороби ожини з фотоПроблемою може стати нестача або надлишок поживних речовин

  • бор – листя на таких рослинах ростуть дуже дрібними, скручуються і обпадають, на ягодах з’являються пробкові освіти або западини;
  • мідь – кінчики листя біліють, пагони слабо ростуть, верхівки відмирають;
  • марганець – на листках з’являється візерунчастий малюнок, потім вони жовтіють і обпадають вже до середини літа;
  • фосфор – листя ростуть украй поволі, окрас їх стає тьмяним, набуває бронзовий відтінок, а потім зовсім чорніють і всихають;
  • цинк – на верхівках таких кущів ростуть дуже дрібні листи, їх структура потовщується;
  • молібден – на молодому листі ожини з’являються світлі плями, після чого вони висихають і загинаються всередину.

Надлишок корисних речовин

Багато речовин – теж не дуже добре, тому підгодівлю потрібно вносити за правилами і в певних кількостях:

  • азот – від його надлишку на листках ожини утворюються плями коричневого кольору, а листя згортаються і обпадають;
  • залізо – прожилки на молодому листі жовтіють, як і весь лист з часом, а ягоди висихають;
  • бор – на краях листя з’являються опіки, після чого листя скручуються і обпадають;
  • калій – повільний ріст пагонів, листя світліше звичайного, але з темними плямами;
  • кальцій – між жилками листя швидко жовтіють, також на них з’являються плями, наповнені рідиною;
  • мідь – листя стає жовтим або коричневими, урожай знижується;
  • магній – листя темніють і зморщуються;

хвороби ожини з фотокущ ожини

  • марганець – на листках з’являються плями коричневого, білого або жовтого кольору, листя викривляються або зморщуються;
  • фосфор – листя різко світлішають, а по краях стають коричневими, пізніше на них проявляється некроз;
  • сірка – колір листя тьмяніє, самі вони загортаються всередину, стебло починає погано згинатися
  • хлор – листя ожини стають блідо-зеленими, стебло неприродно твердне, перестає згинатися;
  • цинк – через його нестачу відмирають верхні пагони, листя стає жовтим, а їх прожилки червоними або навіть чорними.

Поки окультурена ожина не надто популярна в вітчизняних садах. Але з часом садівники будуть цікавитися нею все більше, завдяки її унікальному смаку і корисним властивостям. Тому важливо вміти правильно розпізнавати і боротися з захворюваннями ожини. А, що ще краще, проводити їх профілактику.

Хвороби ожини: відео