Інжировим персик – дерево, що приносить плоди не зовсім звичайної для культури, сплюсненої форми. Про те, як виростити різновид на власній ділянці піде мова в статті. Фотографії дерева і плодів, а також їх докладний опис допоможуть ближче познайомитися з вихідцем з Китаю.
Що це за різновид
Сплющений персик має не одну назву. Його звуть Ферганська, блюдчатим, а то і зовсім – китайської ріпкою. Останнє ім’я з’явилося завдяки зовнішній схожості плодів з коренеплодом.
Вид відрізняється особливою зимостійкістю, але для повного визрівання йому потрібно довге літо. У холодних районах, в залежності від погоди, стиглості смачних плодів можна не дочекатися, тому любителі практикують вирощування в теплицях.
Описують ферганський персик так:
- Високе дерево (до 5 м) з розлогою кроною. Приріст пагонів за рік невеликий.
- Листя витягнуті, загострені. Пластини зверху зеленого кольору, знизу сіруватого відтінку.
- В середині квітня гілки покриваються рожевим кольором.
- Плоди жовті або помаранчеві (в залежності від сорту), з червоним або бордовим рум’янцем.
- Форма фрукта дискообразная. Деякі порівнюють його з пишною коржем.
- Шкірочка ніжна і тонка, покрита ніжним пушком, не знімається з м’якоті.
- Смак плодів більш насичений, ніж у інших різновидів, кісточка маленька.
- М’якоть майже біла, іноді з жовтизною.
Увага! Описується плодове дерево не є гібридом, отриманим в результаті схрещування згадуваних в назві культур. Це просто різновид персика звичайного.
Любителі-садівники віддають перевагу декільком сортам:
- Нікітський плоский. Вважається найбільш адаптованим до вирощування в прохолодних областях. Дерево з невисокою кроною. Плоди наділені ніжною, кремовою м’якоттю. Дозрівають в середині серпня.
- Сорт Володимир. Дерево середнього зросту, яке приносить великі (до 180 г), білі з рум’янцем плоди. Дозрівання наступає на початку серпня. Стійкий до захворювань.
- Світ Кап. Відрізняється темною, практично бордового кольору шкіркою. М’якоть з незначною кислинкою.
- УФО-3. Персик виділяється рожевими прожилками і дуже солодким смаком.
Відомі сорти відрізняються розміром і кольором плодів, морозостійкістю, але відмінний смак і явний аромат збережений у всіх.
Переваги та негативні сторони
Не дарма різновид так полюбилася садівникам. Інжировим персик наділений масою достоїнств:
- Плоди великі. Середня вага одного – 85-140 м
- Фрукт відрізняється ніжною м’якоттю. Її смак рівномірний. У звичайних персиків ближче до кісточці аромат слабшає. Те ж саме відбувається і зі смаком.
- Сплюснута форма зручна при укладанні в ящики. Такий персик менше пошкоджується при транспортуванні.
- Кісточка дуже маленька.
- Дерево відрізняється морозостійкістю. Квіткові бруньки не страждають від зниження температур.
- При розмноженні кісточками висока ймовірність отримання плодів, повністю успадковують материнські ознаки (смак, аромат, форму, крупноплодность).
До переваг зараховують і властивості фрукта. Сплюснутий персик містить мало калорій і багато корисних елементів. Вітаміни та мінерали, виявлені в плодах, нормалізують обмінні процеси в організмі людей, підвищують стійкість до шкідливих бактерій і вірусів, позитивно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту. Не рекомендується вживати персик тільки діабетикам – в плодах багато цукру.
Мінусів у представника плодових не так вже й багато, але вони є. Вид наділений слабким імунітетом проти сірої гнилі, внаслідок чого рослина сильно страждає від цієї хвороби.
Ще одна негативна сторона – дуже ніжна шкірка. Плід довго не лежить і погано переносить далекі перевезення.
Як посадити різновид
Інжировим персик, як і інші його родичі, уродженець Китаю, тому більшість сортів воліють тепло. Однак наука не стоїть на місці. У продажу можна знайти саджанці, адаптовані до прохолодних регіонах. Сучасні різновиди відрізняються морозостійкістю і стійкістю до зворотних заморозків.
Увага! Персики запилюються перехресно. Щоб отримати повноцінний урожай потрібно висадити на ділянці кілька різних сортів.
Виростити ферганський персик нескладно. Головне – підібрати відповідні саджанці. Покупку краще здійснювати в розпліднику, розташованому в тому ж районі, що і майбутнє місце посадки. Купувати слід однорічні рослини. Чим старше саджанець, тим він гірше приживається.
У південних регіонах посадку доцільно проводити восени, до початку стійких холодів. Це час дасть можливість молодим деревцям до зими повністю адаптуватися до нового «місцем проживання», вкоренитися і при настанні весни почати активно рости.
У прохолодних областях персик приживається тільки при весняних посадках. Грунт і повітря повинні добре прогрітися.
Сам процес висаджування відбувається так:
- Заздалегідь підготовлену яму заповнюють субстратом для плодових дерев, що складається з органіки і мінеральних добавок. По центру формують горбок.
- Поверх височини встановлюють молодий персик. Розправляють коріння.
- Засипають посадку грунтом, залишаючи на поверхні кореневу шийку, трамбують.
- У фіналі роботи лунку поливають водою і присипають мульчею.
Вирощування
Процес вирощування інжировим персика зводиться до правильного догляду, що включає полив, підживлення, захист від хвороб і обрізку пагонів. Підвищеної уваги рослина вимагає в перші 2-3 роки після посадки.
При відповідній погоді поливають персик 2 рази в місяць. Грунт слід зволожувати рясно, на одне деревце потрібно 2-3 відра води.
Першу підгодівлю проводять у фазі бутонізації. В цей час рослина вимагає повного комплексу мінералів. Другий раз добрива вносять в період початку росту зав’язей. Використовують фосфорно-калійні суміші. Органіку використовують восени раз в 3-4 року. Під кожен персик підсипають 1-2 відра перегною.
Для запобігання розвитку захворювань і атаки шкідників, рослину до розпускання бруньок щорічно обприскують спеціальними препаратами.
Формувати персик потрібно з наступного сезону після посадки. Варіантів кілька. Підбирають потрібний в залежності від середньої температури в регіоні.
Порада. У холодних областях найбільш зручною вважають форму куща. Такий персик легко вкривати на зиму.
Інжировим персик – одна з різновидів, що полюбився садівникам не тільки смачними плодами, а й холодостойкостью. Поставивши собі за мету, виростити деревце на ділянці і отримати урожай зовсім не складно.
А який сорт персика подобається Вам?