Яблуня сорту Гала є штучно виведеною і ось вже більше 50 років радує своїми плодами садівників по всьому світу. Цей сорт відрізняється незаперечними перевагами, які виділяють його на тлі більшості інших. Але далеко не всі володіють точною інформацією про те, як правильно вирощувати яблуню Гала, а також в чому полягають особливості посадки і догляду за цим подовим деревом. Про це і піде мова далі (фотоматеріали додаються).
Яблуня Гала: опис сорту, достоїнства і недоліки
Цей сорт був виведений близько півстоліття тому новозеландським селекціонером і дуже швидко став популярним серед садівників всього світу завдяки винятковим смаковим якостям плодів і легкості вирощування. Яблуня Гала відрізняється високою врожайністю, не боїться низьких температур і дозріває досить рано.
Дерево виростає не дуже високим, з розлогою, не дуже густою кроною овальної форми. Гілки у нього досить слабкі, спрямовані зазвичай вгору. Цвітіння починається ближче до закінчення весни (досить пізно). Дерево є частково самозапилюватися і потребує додаткового запилення. Кращими запилювачами вважаються Ельстар і Джеймс-грив.
Яблука сорту Гала
Плоди яблуня дає середні, іноді великі, вагою до 150 г, жовтого кольору, часто покриті яскраво-рожевим рум’янцем. Круглі, іноді можуть злегка подовжуватися донизу. М’якоть у плодів теж жовтого кольору, соковита, злегка розсипчаста, володіє чудовим солодким, карамельним смаком, що нагадує грушевий. Використовують плоди для приготування смачного варення, готування солодких страв і, звичайно ж, вживають в свіжому вигляді.
Гала є пізньостиглі сортом (іноді його вважають Ранньозимовий): плоди дозрівають з кінця вересня і до глибокої осені. Стиглі яблука можна зберігати протягом декількох місяців, але зазвичай не більше трьох.
Плодоношення яблуні починається орієнтовно до шостого року її життя, але якщо ви посадите в своєму саду карликові саджанці, то зможете скоротити термін очікування перших плодів в 2 рази. Сорт Гала дуже щедрий на врожай: з одного дерева можна зібрати до центнера смачних яблук.
Порада. Згодом розмір плодів, які дає дерево, істотно зменшується, відповідно, зменшується і урожай. В цьому випадку можна повернути ситуацію в свою користь, зробивши ставку не на кількість, а на якість – досить лише регулювати кількість квіток на дереві в період цвітіння.
За відгуками досвідчених садівників, незважаючи на той факт, що яблуня сорту Гала стійка до впливу низьких температур, не варто висаджувати її в дуже холодних регіонах, де сильні морози – часте явище. Дерево може просто не витримати таких зим і загинути. Оптимальними регіонами для висадки яблуні вважаються степу і лісостепу. Практика ж показала, що сорт прекрасно себе почуває в будь-якій зоні, де немає дуже низьких температур і болотистій місцевості.
Як і будь-яке інше фруктове дерево, яблуня сорту Гала відрізняється як достоїнствами, так і недоліками. Розглянемо їх детально. До безперечних достоїнств сорту відносять:
- великий урожай;
- щорічне плодоношення;
- низьку падкість плодів (все завдяки сильному кріпленню яблук до ніжок);
- чудові смакові якості;
- високу стійкість до хвороб;
- тривалий період зберігання.
Яблука сорту Гала відрізняються тривалим терміном зберігання
До недоліків сорту відносять:
- здрібніння плодів зі збільшенням віку дерева;
- недостатньо високу стійкість до низьких температур;
- слабку стійкість до деяких серйозних захворювань.
Посадка і особливості догляду
Що стосується посадки яблуні, то тут немає якихось особливих хитрощів, але варто мати на увазі, що Гала воліє сухий грунт з достатньою кількістю сонячного світла. Приблизно за 3-4 тижні до посадки саджанця важливо ретельно підготувати яму: в глибину викопати її на 0,7 метра (1 м – межа) і на метр в ширину.
Верхній шар ґрунту, взятий з ями, потрібно змішати з органічними добривами (пари відер досить), золою і вапном (зовсім небагато).
Порада. Якщо ви вибрали для посадки яблуні місце, де раніше росли щедро підгодовувані культури / дерева, то кількість внесених добрив і підгодівлі повинно бути істотно меншим, ніж для тих дерев, які посаджені на «порожню» грунт.
Перед настанням холодів щорічно грунт навколо стовбура дерева мульчують, а сама яблуня переховується. Низ ствола потрібно обов’язково побілити крейдяним розчином – якщо деревце молоденьке або вапняним – якщо йому більше п’яти років.
Що стосується поливу, то молодому дереву буде достатньо одного разу на тиждень, а яблуньки постарше – в міру необхідності. Пам’ятайте, Гала не любить надлишку води, так що краще не перестаратися з поливами.
обрізка яблуні
Перша обрізка яблуні здійснюється до другого року її життя, в період набухання молодих нирок. Не забувайте також підрізати верхівку – це простимулює зростання бічних пагонів. Для цього сорту обрізка є не тільки естетичним фактором, а й життєвою необхідністю, оскільки це дозволить збільшити урожай і підвищити стійкість дерева до морозів.
Яблуня Гала дуже «боїться» перевантажень плодами, тому важливо ретельно стежити за кількістю плодів на дереві і обов’язково прибирати центральний в кожному пучку, а також видаляти всі «некрасиві» плоди. Це робиться тому, що занадто велика кількість плодів на дереві може стати причиною погіршення їх якості, а на наступний рік після такого врожаю, яблунька вирішить «відпочити».
Ось і підійшла до кінця наша стаття. Ви познайомилися з цікавим сортом яблук Гала. Як ви могли переконатися, при його вирощуванні не повинно виникати ніяких складнощів, а урожай яблуня дає багатий і дуже смачний. Обов’язково спробуйте виростити Галу на своїй садовій ділянці. Бажаємо успіху!
Яблука сорту Гала: відео
Сорт Гала: фото