Ягоди ялівцю мають відомими лікувальними і підтримують здоров’я властивостями. Однак застосовувати їх потрібно тільки після консультації фахівця, адже існують певні протипоказання, яких не так вже й мало. Дізнатися більше про цілющі ялівцевих плодах допоможуть фотографії та відгуки про їх використання.
Рослина-цілитель
Корисні властивості ялівцю були помічені ще в далекі стародавні часи. Наприклад, відомі грецькі і римські ескулапи рекомендували наполягати ягоди на вині, щоб потім пити його як засіб від багатьох недуг.
Деякі народи з деревини ялівцю робили посуд і різну кухонне начиння. Продукти в такій тарі довго залишалися свіжими, молоко не прокисає.
На Русі за допомогою ялівцю захищалися від нечисті. Димом, що виходить від тліючих плодів, обкурювали житла і приміщення, в яких містилася домашня живність. Освячені гілки розвішували по кутах будинків.
ягоди ялівцю
Використовували різні частини чагарника і як санітарні засоби. У відварі з хвої полоскали одяг хворих, їм же протирали підлоги. З гілок ялівцю робили лікувальні лазневі віники.
Опис рослини
Ялівець звичайний – чагарник, що належить до сімейства кипарисових. Залежно від умов зростання його висота може бути 2-6 м. Здеревілі стебла з сірою корою покриті листям у вигляді коротких, дуже колючих голок. Чоловічі суцвіття розташовуються по одному в пазухах листків і мають вигляд маленьких жовтих колосків. Жіночих, блідо-зелених, непримітних квітів утворюється набагато більше. Після запліднення вони перетворюються в круглі ягоди. Вважаються вони шишками, тільки з м’якими лусочками.
Цвітіння чагарнику починається в травні. Плоди дозрівають до кінця осені через рік. У міру визрівання їх забарвлення змінюється від світло-зеленої до темно-синьої.
Порада. Під час збору ягід зручно використовувати столову вилку. З її допомогою можна швидко зняти дозрілі ягоди не подряпав руки.
Що корисного в складі ягід
Унікальні цілющі властивості ялівцевих ягід зумовлені їх багатющим хімічним складом. У них виявлені наступні речовини:
- дубильні речовини;
- ефірні масла;
- органічні кислоти;
- пігменти;
- гіркоти;
- цукру.
Ягоди ялівцю містять багато корисних речовин
Завдяки цим складовим, на організм людини ягоди ялівцю надають такі дії:
- сечогінний;
- антимікробну;
- відхаркувальний;
- жовчогінний;
- загальнозміцнюючий.
При яких захворюваннях допомагають шишкоягоди
Ягоди ялівцю допомагають при наступних станах:
- зниження апетиту;
- різні запалення в сечовивідних шляхах;
- порушення кровообігу;
- підвищення артеріального тиску;
- запори і проноси;
- запалення в дихальних шляхах;
- хворобливість в суглобах;
- болю при менструаціях;
- використовуються як допоміжне лікувальний засіб при туберкульозі легенів;
- препарати з ягід полегшують дихання при астмі.
Увага! Перед застосуванням препаратів з ягід ялівцю обов’язково порадьтеся з фитотерапевтом. Тільки він може призначити правильний препарат і його дозування.
Коли не можна приймати
Ялівець позитивно впливає на людський організм тільки за умови відсутності протипоказань, до яких відносяться:
- весь період вагітності, унаслідок можливого провокування скорочення матки;
- хвороби шлунково-кишкового тракту і нирок в стадії загострення – речовини, що містяться в ялівці, сильно подразнюють слизові.
Увага! Не можна вживати препарати більше двох місяців. Це загрожує розвитком ниркових кровотеч.
Шишкоягоди в косметології
У косметології користується популярністю ефірне масло з ягід ялівцю. При зовнішньому застосуванні воно здатне активувати кровообіг в шкірі, що сприяє її очищенню, підвищенню пружності. Під впливом масла зменшуються пори, усуваються вугри та прищі. Кошти на його основі підходять і для юнацької та для зрілої шкіри.
Використовують витяжку і як сильне антицелюлітний засіб. При початковій стадії цього косметичного недоліку, після курсу масажу по ялівцевих маслу, повністю зникають його прояви.
Порада. У звичайний шампунь можна додати трішки ефірного масла ялівцю. При регулярному миття голови таким засобом зникає лупа, цибулини волосся зміцнюються, а саме волосся набувають гарний блиск.
Ялівець в кулінарії
Завдяки ароматичним якостям ягоди ялівцю використовуються в кухнях різних народів. Вони чудово поєднуються з іншими спеціями. Кухарі додають шишкоягоди в різні маринади, соуси, напої, як в цілому, так і в подрібненому вигляді.
масло ялівцю
Існують рецепти, до складу яких обов’язково повинен входити порошок з ягід. Зокрема, це приготування деяких сортів ковбас і шинки. Тільки з їх допомогою тут домагаються гірко-солодкого присмаку і специфічного аромату.
Відгуки про використання ягід
Люди, які використовують засоби на основі ягід ялівцю, відзначають їх високу ефективність. При цьому акцентують увагу, що тільки грамотне застосування лікарських і косметичних форм, приготованих з різних частин рослини, здатне поліпшити зовнішній вигляд і підправити здоров’я.
Не дарма ялівець залишається в пошані зі старих часів. Цей хвойний чагарник здатний стати не тільки гарєєвим прикрасою ділянки, а й домашнім цілителем для всієї родини.