Щасливчики, які придбали морську свинку часто губляться, не знаючи який корм їй потрібен і в яких кількостях. Але ж ці питання дуже важливі – від них залежить життя і здоров’я вихованця. Ось чому потрібно вивчити всі про самій тварині і його раціоні, щоб забезпечити здорове харчування і разом з тим активне зростання, розвиток і щоденне поповнення енергії.
Як підбирається раціон
Всі тварини, як і люди, мають індивідуальними фізіологічними даними та перевагами в їжі, тому для кожної особини потрібно окремо продумувати харчування. Створити універсальну дієту для всіх особин не вдасться. Підбирати корм потрібно досвідченим шляхом. Головні орієнтири – це стать, вік, вага вихованця. Також важливо враховувати періоди вагітності, хвороби або настання статевої зрілості, особливості температурного режиму.
Особисті уподобання тварин теж важливі. Одні люблять яблука, салат, інші – зернові культури. Для збудження апетиту особливо вибагливих важливо чергувати корм, використовувати насіння різних рослин, які покращують апетит. Морську свинку може мучити розлад кишечника, так як цей орган є її слабким місцем. Даний фактор нерідко виявляється фатальним для життя вихованця.
Неправильний корм може порушити баланс мікроорганізмів в травній трубці звірка. Це ускладнить розпад целюлози, їжа буде перетравлюватися з працею, не до кінця. В результаті інтоксикації від продуктів обміну може наступити загибель тварини.
Ось чому корм повинен бути дуже різноманітним і режимом його споживання. Всі продукти повинні бути свіжими і якісними, ознакою чого є хороший запах, відсутність цвілі. Зберігайте корм в прохолодному місці, під захистом від шкідників.
У харчування тваринного входять наступні продукти:
- сіно;
- зерновий корм;
- зелений корм;
- свіжі овочі та фрукти.
Ці складові повинні бути щодня в годівниці в рівних частинах. Кількість прийомів їжі в день – від 2 до 4.
Зелений корм
Зелень – це найприродніший харчування для свинок. У ній міститься величезна кількість харчових волокон, які сприяють хорошій роботі травної системи. Такий корм містить багато вітамінів, корисних речовин, які організм тварини сам не може виробляти. Однак не кожна трава підійде як корм, адже багато різновидів дуже отруйні. Ось список корисною і безпечної зелені:
- бурячиння;
- морквяна бадилля;
- салатні культури;
- шпинат;
- кульбаба;
- конюшина;
- подорожник;
- люцерна;
- осока;
- ромашка;
- деревій;
- пророщене зерно.
Крім свіжої трави морську свинку потрібно годувати і сухий – сіном. Його частка в щоденному раціоні повинна бути не менше 20%. Крім поживних і допоміжних для травлення функцій воно має ще одну: допомагає сточувати зуби гризунам.
Увага! Для сточування зубів морським свинкам потрібно пропонувати не тільки корм, а й тонкі гілки чагарників або плодових дерев.
Заготовити цей корм можна самостійно, досить скосити пучок свіжої трави і висушити його на сонці. Важливо тільки стежити, щоб не попалася бур’ян, а під час просушування не утворилися вогкість і цвіль. Можна закупити цей корм і в зоомагазині.
Порада. У холодну пору року, коли немає свіжої зелені, можна замінити її повністю на сіно.
Овочі, фрукти і зернові
Щоденний корм зі свіжих овочів повинна бути не менше 30% від загальної ваги. Робити наголос на фрукти не слід, зайві цукру і кислоти вихованцям не потрібні, вони псують зуби, викликають підвищене газоутворення і призводять до цілого ряду захворювань. Ось самі відповідний корм:
- кабачок;
- болгарський перець;
- морква;
- кислі яблука;
- гарбуз;
- кукурудза;
- огірки;
- капуста.
Кожен день свинці можна пропонувати до п’яти різних овочів, що стосується фруктів: слив, груш, вишень, персиків – вони дозволені лише в малих дозах і не щодня.
Для активності і сили гризуна потрібні жири в раціоні. Їх вихованець може отримувати, якщо їстиме зерновий корм: насіння соняшнику, льону, кунжуту, гарбуза і горіхи. Якщо ж його спосіб життя малорухомий, частка цих продуктів зводиться до мінімуму. Відмінний сухий корм – це різні види висівок: житні, пшеничні, вівсяні. Зміст в них грубого волокна дуже велике, і морську свинку потрібно пригощати ними якомога частіше.
Що ще потрібно вихованцеві, а чого слід уникати
Для забезпечення повного спектра здорового харчування та догляду потрібно застосовувати такі добавки, як:
- Риб’ячий жир і м’ясо-кісткове борошно потрібно регулярно додавати в корм. Вони допомагають заповнити нестачу білка і сприяють зростанню і зміцненню кісток, особливо це стосується молодняку.
- Для самих маленьких допустимо використовувати кип’ячене молоко.
- Вода завжди має бути присутня в клітці тварини, особливо в зимовий час, коли немає свіжої зелені.
- Для поповнення запасу вітаміну С в зимовий час свинкам дають аскорбінову кислоту по 20 мг в день, в літній період його досить в свіжих овочах і фруктах.
- Не варто дивуватися, що гризуни їдять власні фекалії, так вони підтримують власну мікрофлору, тому не можна перешкоджати цьому заняттю.
Для ледачих господарів давно придумали готовий корм, які містять все необхідне, потрібно тільки вміти їх розрізняти:
- Базові містять насіння і злаки, але до них потрібно самостійно додавати зелень, сіно і овочі.
- Корм з позначкою преміум включає в себе всі ці елементи, але вітаміни і амінокислоти, які в нього входять – штучного походження.
- Ідеально правильний варіант для гризунів – супер премиум. Це корм, який практично ідентичний природному раціону свинки.
Улюблених тварин, звичайно, хочеться побалувати смачненьким, проте у випадку з гризунами це не найкраща справа. Все, чим можна їх порадувати, це невеликий шматочок хліба, банана, груші або пара виноградин.
Решта може викликати у тварини алергію або болю в кишечнику. З тієї ж причини морську свинку не годують стравами з людського столу: молочні продукти, картопля, рис та інші крупи, а тим більше ковбаси, копченості та консерви.
Слідкуйте за своїми вихованцями, не змушуйте їх страждати від голоду і спраги. Будь-який новий корм вводите поступово, спостерігайте за смаковими уподобаннями своїх підопічних, і скоро ви зрозумієте, що саме робить їх здоровими і щасливими, а значить буде менше приводів для хвилювання і більше позитивних емоцій.