Як посадити гарбуз на розсаду

вирощування гарбузаГарбуз – найкорисніший дієтичний продукт, який містить масу цінних вітамінів і мікроелементів, необхідних людському організму. Цю баштанну культуру можна зустріти практично в будь-якому городі. Зібрати багатий гарбузовий урожай зможе будь-хто, знаючи, як правильно посадити насіння на розсаду і особливості догляду за рослиною в домашніх умовах. На допомогу починаючому городникові приходить безліч тематичних відео.

Підготовка насіння до посадки

Особливих труднощів при вирощуванні гарбуза немає, вона зовсім невибаглива. Посадка насіння на розсаду більш кращий варіант, адже при наскочили пізніх морозах рослини не постраждають, будуть активніше рости, давати пагони, менше ймовірність ураження поширеними хворобами.

Займатися пророщуванням і посадкою в горщики починають ближче до кінця квітня – початку травня. Насіння можна залишити після вдалого попереднього врожаю, купити в спеціалізованому магазині, звертаючи особливу увагу на якість товару і термін придатності.

як посадити гарбузиПосадка насіння гарбуза

Залежаний старий посадковий матеріал, звичайно, дасть паростки, але менше очікуваної кількості, з високою часткою ймовірності, це відіб’ється на кількості зібраного врожаю.

Порада. Куплені або насіння власної заготовки перед посадкою рекомендується перебрати, залишити тільки великі цілі, без ознак псування.

Не слід відразу поміщати зернятка в землю, торф’яні таблетки. Городники з досвідом попередньо замочують їх на кілька годин, а після пророщують поза грунту. Завдяки цьому насіння прокльовується швидше, менш схильні до шкідників. Весь цей процес полягає в дотриманні зерен пару годин в теплій воді, після чого їх розкладають на вологій тканині, накривають, кладуть в тепле місце, не даючи матеріалу висохнути.

Порада. Якщо обраний сорт гарбуза більш звичний для теплих регіонів, проклюнулися насіння потрібно гартувати.

Необхідні умови для загартовування:

  • проростають зернята залишити загорнутими вологою тканиною на 4-5 днів, як варіант, покласти їх в самий низ холодильника (ящик для овочів);
  • підтримувати регулярний перепад температури, наприклад, близько 10 год тримати при + 17-20 ° C, 12-13 ч знизити до + 1-3 ° C.

Після виконаної роботи пророслі насіння можна посадити в спеціально підготовлені горщики і ємності. Наповнити їх рекомендується купленим грунтом або зробити суміш самостійно:

  • перегній – 1 частина;
  • перепріли деревна тирса – 1 частина;
  • торф – 2 частини.

У кожен горщик об’ємом приблизно 0,5 л поміщають по 2-3 насінини, накриваючи їх шаром землі близько 8 см. Розташувати розсаду краще на добре освітленому місці, вдома підійде вікно, що виходить на південь, на дачі в теплицях потрібно подбати про теплому сонячному ділянці . Сходи зазвичай показуються швидко, буквально через кілька днів. Проріджування виконують тільки після появи листочків, тоді залишають 1 або 2 більших здорових рослини.

догляд за гарбузомРосток гарбуза

Розсаді важливо забезпечити регулярний, але помірний полив, не допускати пересихання, а також надмірної вологості грунту. Через 7-10 днів після того, як насіння дали паростки, вносять добрива. Це може бути розбавлений коров’ячий гній, нітрофороска, на відро води 10 л достатньо 15 р

Правильний догляд, помірний полив і хороша освітленість сприяють зростанню здорової розсади з міцними стеблами, висотою до 15 см. Висаджування у відкритий грунт проводять через 3-4 тижні, коли рослина має кілька повноцінних зелених листочків.

Пересадка розсади у відкритий грунт і догляд

Посадкового матеріалу має бути не більше 30 днів, це ідеальний період для зміни місця зростання. При більш пізньому переміщенні гарбуз може гірше приживатися, почати хворіти. Температура повітря на момент посадки повинна триматися не нижче 17-18 ° C, особливо для теплолюбних сортів. Грядку на добре освітленій ділянці городу готують заздалегідь, перекопують, вносять добрива, наприклад, суміш перегною, компост. Кращими попередниками гарбуза вважаються:

  • картопля;
  • морква;
  • цибуля;
  • кукурудза;
  • капуста.

Перед самою посадкою розсади землю добре заливають теплою водою. Паростки гарбуза занурюють на трохи більшу глибину, ніж вони були в горщиках, рясно поливають для кращого контакту з грунтом. Присипання до рівня сім’ядольних листків сприяє утворенню більш міцної і потужної кореневої системи.

Після вбирання води зверху покривають сухою землею, мульчирующим матеріалом, щоб на поверхні не утворювалася тверда кірка.

Молоді тиквіни належить оберігати від загнивання через вологість грунту. Для цього споруджують невеличке підвищення з декількох каменів і широкої дошки, покладеної на них, гарбуз укладають зверху. Доброю аерації ґрунту можна домогтися завдяки регулярному розпушування, в процесі якого прибирають бур’яни.

Порада. Гарбузі потрібно своєчасна підгодівля в період росту перших листочків і після появи зав’язі. Підійде розбавлений водою курячий послід із співвідношенням 1:20, розведена аміачна селітра кількістю не більш сірникової коробки на 10-12 л.

Хвороби і шкідники гарбуза

Як і багато інших культур, гарбуз схильна до хвороб і шкідників. Найпоширеніші проблеми при вирощуванні:

гарбуз у відкритому грунтірозсада гарбуза

  1. Бактеріоз – поява на листках та інших частинах рослини коричневих плям, на плодах помітні невеликі бурі виразки, які згодом сприяють деформації тиквіна. Причини такої хвороби – різкий перепад нічний і денний температур; підвищена вологість грунту і повітря; наявність заражених насіння або рослин на ділянці. Зіпсовані рослини негайно видаляють. На початковій стадії і для профілактики хвороби допомагає обробка бордоською рідиною.
  2. Біла гниль – поява білого нальоту, чорних крапок з подальшим загниванням. Найбільш ймовірно прояв хвороби при занадто сильному зволоженні грунту, нестачі сонця. Грибкове ураження поширюється по всій рослині, зачіпаючи плоди, листя, пагони. Своєчасна прополка, прибирання бур’янів, старих рослин допомагає знизити ймовірність зараження. Корисно застосування позакореневих підживлень: мідного купоросу, сечовини, сірчанокислого цинку.
  3. Коренева гниль – найбільш схильні до слабкі рослини при різкому перепаді температур, надмірному поливі. Утворюються перетяжки, стебла і коріння набувають бурий колір, перестають розвиватися. Зараження може статися від інших культур, джерелом також є грунт. Важливо вчасно видаляти ймовірні джерела хвороби, бур’яни, торішню бадилля, періодично рихлити землю навколо, здійснювати полив не крижаною водою.
  4. Борошниста роса – проявляється білими плямами частіше на листі, іноді на самих пагонах, з часом вражає все більшу поверхню рослини. Від такого нальоту гарбуз починає жовтіти, поступово всихає. Це найпоширеніше захворювання, прогресує через надмірну підгодівлі азотними добривами, слабкого поливу. Для профілактики борошнистої роси важливо дотримуватися сівозміни, вчасно знищувати хворі рослини, обприскувати спеціальними препаратами відповідно до інструкції по застосуванню.

Велика кількість вітамінів і мікроелементів в складі гарбуза робить її вельми значущим продуктом збалансованого харчування. Досить простий догляд за культурою, який полягає в регулярному поливі, періодичної підгодівлі, розпушуванні грунту, дозволяє виростити і зібрати багатий урожай навіть недосвідченому фермеру.

Вирощування розсади гарбуза: відео

Вирощування гарбуза: фото

вирощування гарбуза

вирощування гарбуза вирощування гарбуза

вирощування гарбуза

вирощування гарбуза вирощування гарбуза

вирощування гарбуза