Як посадити картоплю і отримати хороший урожай

як посадити картоплюЗібрати хороший урожай картоплі, вдається далеко не кожному городникові. Як правило, помилки відбуваються на етапі підготовки посадкового матеріалу і в момент посадки. Агротехніка культури нескладна, а інформації у вигляді корисних статей по темі і відео досить. Проте у новачків в цій справі трапляються невдачі.

Коли посадити картоплю

У міру зволожена, прогріта грунт до + 8 … + 9 ° С – ідеальне середовище для посіву картоплі. Паростки здатні формуватися тільки при температурі вище +5 ° С, при зниженні до + 1.5 ° С бульби сильно пошкоджуються. Тому для гарного врожаю так важливо дотримуватися термінів висадки у відкритий грунт. При заморозках -1 ° С і високої вологості, сходи почернеют і загинуть. Лише деякі морозостійкі гібриди переносять короткочасне зниження – до -2 … -4 ° С.

Згубні молодим рослинам і високі градуси, температура повітря + 30 … + 35 ° С уповільнює розвиток картоплі до повної зупинки.

Найкраще бадилля нарощується при + 17 … + 22 ° С. Недарма картопля називають «культура прохолодного літа». Для активного формування коренеплодів необхідно + 16 … + 19 ° C, а для бутонів і квіток + 18 … + 21 ° С.

Увага! При нагріванні ґрунту + 29 ° С бульби перестають розвиватися.

У кліматичних умовах середніх широт РФ картопля висаджують в першій декаді травня, північні регіони – в середині травня, на півдні – в кінці квітня.

як посадити картоплюВажливо дотримуватися термінів посадки картоплі

Як посадити картоплю

Розрізняють декілька схем посадки:

  1. Траншейна. Підходить для південних районів, а також ділянок з легкими пісковиками. Борозни (траншеї) капають на глибину 10-15 см, відстань між рядами 0.70-0.75 м. Бульби розкладають один від одного на 35-40 см. Ділянка готують з осені, поміщаючи на дно траншей органіку: рослинний компост, гній, солому, деревні стружки або золу. Перегній за зиму підстилка зігріє грунт і дозволить висадити картопля раніше звичайного.
  2. Гладка. Традиційна схема посадки. Бульби закладають в лунки і присипають землею. Глибина лунок залежить грунту на ділянці. На пухких легких ділянках картопля закладають на 10-12 см, на щільних – на 4-5 см.
  3. Гребньова. Для місць з важкими глинистими ґрунтами, для низин з застоєм ґрунтових вод. Гребені насипають заввишки 10-15 см і висаджують бульби. В таких умовах кущі добре розростаються, маленька ймовірність загнивання коренів. Метод помітно полегшує і збирання врожаю.
  4. Посадка «під зиму». Ділянка перекопують восени, вносять перепрілий органіку і комплексне хв. добриво. Грядку мульчують соломою (8-10 см), а з першим снігом накривають агроматеріалом до весни. Для такої посадки вибирають стійкі до холоду, ранні або середньоранні сорти (Адретта, Sante, Луговський, Ласунак, Здоровань, Імпала). Схема посадки:
  • між кущами 20 см;
  • між рядами 0.40-0.45 м.

Увага! Глибина загортання озимого картоплі 20 см.

Незвичайна посадка картоплі

урожайний тепличний картопля. Скоростиглі сорти і батат вирощують в закритих теплицях. Цей спосіб забезпечить рясне клубнеобразование і відсутність комах-шкідників на рослинах. До недоліків відносять витрати на обігрів і досвечивание лампами. У разі ранньої весняної посадки можна обійтися без цих заходів. Парник орієнтують із заходу на схід, дах проектують двускатную. Усередині грядку додатково накривають повітропроникним агроматеріалом. Після проростання бульб, укриття знімають.

Увага! У тепличних умовах високий ризик активізації грибків і вірусів.

цікавий спосіб вирощування картоплі в ямі. Для цього викопують півметрову яму діаметром близько 90 см. Дно застеляють перегноєм (10 см). Розкладають кілька бульб, які засипають сумішшю з грунту і компосту (1: 1) шаром 10-12 см. З ростом бадилля грунт підсипають до тих пір, поки не зрівняють з краями ями. Урожайність при такому способі 1 відро картоплі з однієї ями.

Посадка картоплі «горбком». Розмічають коло діаметром 2 м. По краях формують лунки на глибину 10-12 см. На дно поміщають добриво (суперфосфат 10-15 г і жменю золи), укладають бульби. У міру зростання верху, землю досипають, поки не вийде гірка в висоту 0.40-0.45 м. У рослини утворюється велика коренева система, за рахунок чого збільшується і урожай.

як посадити картоплюКартопля в бочці

Картопля в бочці або в мішку. Ємності заповнюють живильною сумішшю. У кожну опускають 3-4 бульби. Картопля регулярно поливають. Для стоку зайвої вологи передбачають дренажні отвори. Урожай 1 відро з однієї тари.

«Шаховий» посів картоплі. Розкладка бульб дозволяє розмістити в 1.5 рази більше картоплі ніж при посадці в лінійні борозни. Відстань між заглибленнями 22-25 см. Недолік способу – за грядкою не дуже зручно доглядати.

Підготовка матеріалу для посадки

Сортову картоплю виродиться через 5-6 років, помітно подрібнює, загубляться і смакові якості. У домашніх умовах можна отримати елітні насіннєві бульби.

Для цього навесні відбирають найздоровіші, гладкі коренеплоди і поміщають в прохолодний підвал на літо. Обприскують кожні 3-4 дні водою. До вересня бульби наростять корінці з маленькими бульбочками, з яких на наступний рік отримують добірний насіннєву картоплю.

Міні-бульби можна отримати також з:

  • живців;
  • верхнього зрізу бульби;
  • з паростків картоплі.

як посадити картоплюПеріодично оновлюйте посадковий матеріал

Підготовлений матеріал для посадки обов’язково дезінфікують. Робиться це для зниження ризику грибкових і вірусних захворювань. Обприскують складом з:

  • марганцю (1 г);
  • мідного купоросу (5 г);
  • ортоборної кислоти (12 г);
  • карбоміду (40 г);
  • суперфосфат (60 г).

Грами вказані на 10 л води. Суміш не тільки протравами насіння, а й забезпечить додаткове харчування сходам. Врожайність на 10-15% збільшить надрізання бульб. Для цього за два місяці до посадки бульби надсекают стерильним ножем уздовж або по колу. Таким чином стимулюють появу нирок і паростків з усіх частин.

Полив дощуванням або крапельним способом, додасть не тільки кількість бульб, але і поліпшить якісні показники.

Картопля дуже чуйний на догляд, нескладні заходи допоможуть домогтися високих врожаїв.

Як вирощувати картоплю: відео