Фатсия – одне з високорослих декоративних рослин для кімнати. У домашніх умовах ця культура розвивається до 1-1,5 м у висоту і рясно прикрашає інтер’єр великими, кленоподобнимі листям. На адаптацію азіатської флори квітникарі витратили десятиліття. Тому фатсия – не найпростіше в догляді рослина.
Опис і особливості
Природний ареал зростання фатсії – Японія, Південна Корея і Тайвань. Це монотипний рід, родич женьшеня. Входить в сімейство аралієвих. Фатсия японська або Зибольда – єдиний вид, пристосований для вирощування в домашніх умовах в кліматі середньої смуги. Він являє собою вічнозелений чагарник або деревце з невеликою кількістю гілок.
Листя утворюють розлогі зони на кінцях пагонів. Це головне декоративне надбання фатсії. Пластини розсічені на 7-11 часткою, мають крайку з зазублинами і нагадують кленовий і каштанову листя. Причому молоді листочки цільні, діляться вони пізніше. Діаметр одного – до 30 см. Зелена поверхню – шкіряста.
Інші риси фатсії:
- під час цвітіння рослина викидає парасольки з непоказних дрібних квіточок на верхівці стовбура;
- статева приналежність квітів – переважна більшість обоеполое;
- в віночку 5 пелюсток;
- приквітки великі, опадає;
- чашечка зубчаста;
- після цвітіння утворюється костянка з 3-10 насіння, вона з світло-зеленого перетворюється в синьо-чорну.
У фатсії є кілька підвидів, також адаптованих до культивації в домашніх умовах:
- Argenteimarginatis (срібляста) – облямівка на листках біла.
- Aureimarginatis (золотиста) – облямівка на листках жовта.
- Moseri – відрізняється меншим зростанням і більшою густотою гілок.
Увага! У продажу зустрічається гібрид фатсії з плющем звичайним (фатсхедера). Від першої культури він успадкував великі лопатеві листя (3-5 часток), від другого – тонкий, потребує опори стебло.
Основи вирощування культури
Фатсия нормально почувається в домашніх умовах. Вона добре вкорінюється, зростає швидко і благополучно. Варто лише створити для квітки відповідну атмосферу. Якщо у вас вже є рослина, почніть з пошуку вдалого для нього місця в будинку.
Фатсия зовсім невимоглива до освітлення. Оригінальний сорт виросте і на сонці, і в тіні. А ось золотистому і сріблястому підвидів краще перебувати під хорошим світлом, але без прямих променів полуденного сонця. Фахівці рекомендують західні або східні підвіконня.
Важливо продумати доцільність перебування фатсії в тій чи іншій кімнаті виходячи зі здорового глузду. У малогабаритному, заставленому меблями приміщенні, розлога культура буде виглядати недоречно. Максимальної висоти декоративна рослина досягне за 10-15 міс. У просторому залі або офісі фатсия, навпаки, буде виглядати респектабельно і солідно. Та й самому рослині комфортніше в таких умовах.
Увага! Дослідження доводять, що фатсия фільтрує пил, кіптява і зважену в повітрі бруд. З іншого боку, сік в стеблах і листі цієї культури отруйний. З нею потрібно поводитися обережно.
У літню пору мешканці приватного сектора і дачники виносять фатсию на вулицю прямо в горщику. Деякі навіть спочатку садять або укорінюють її у відкритому грунті в якості однорічної культури. Умови утримання ті ж, що і в кімнаті. Розмноження фатсії японської та фатсхедери проводиться повітряними відведеннями і живцями.
Останні зрізають з верхівок. На кожному повинно залишитися кілька набряклих бруньок. Живці та підщепи укорінюють в парничку з сумішшю піску і торфу при + 22 ° … + 26 ° С. Потім пересаджують на постійне місце. Оптимальний склад землі: дернової грунт, пісок, торф, перегній (2: 1: 1: 1). Третина діжки – дренаж.
Увага! Молоді екземпляри потребують щорічної пересадки. Дорослі проходять процедуру раз в 3 роки.
Як правильно доглядати за японським екзотом
Рекомендації по догляду за фатсія японської в домашніх умовах:
- Температура. У теплу пору року бажано утримувати в кімнаті з декоративною культурою + 17 … + 20 ° С. З середини осені до кінця зими потрібна більш прохолодна атмосфера (до +15 ° С) і велика освітленість. Остання вимога в окремих випадках доводиться виконувати навіть за допомогою штучних джерел світла: флуоресцентних чи інших відповідних ламп. Ряболисті форми вимагають суворого температурного контролю взимку: +16 ° С.
- Полив. Навесні і влітку фатсию поливають у міру висихання верхнього грунтового шару. З настання осені обсяг води скорочують: чим прохолодніше, тим менше її потрібно. Сама рослина буде поступово входити в стан спокою. Грунт в діжці стане висихати повільніше. Не можна допускати ні пересихання грунту, ні надмірного скупчення вологи у коренів. Від другої біди допоможе видалення води з піддона через пару годин після поливу. Перший фактор доведеться контролювати вручну. Якщо хоча б раз забути полити фатсию, її листя опустяться. Повернути їм початкове положення майже неможливо.
- Обприскування. Культурі необхідна волога атмосфера. Для цього обприскуйте або протирайте листя вологою ганчіркою. Спекотного літа фатсії роблять теплий душ. Взимку обприскування необхідно скоротити до 1-2 разів на міс.
- Підживлення. Кімнатна рослина удобрюють мінеральними і органічними сумішами протягом усього вегетаційного періоду щотижня. Взимку підгодівлі теж потрібні – 1 раз в міс.
- Обрізка. У міру зростання однорічних пагонів одноразово прищипните їх верхівки. Так виходить пишний кущ. Кучерявою фатсхедера обрізка необхідна щорічно.
Фатсия японська виростає великий і повністю розкриває декоративну суть тільки при правильному догляді. Рослина потрібно чітко поливати, регулярно зволожувати і не допускати критичного зниження температури.
А які кімнатні рослини любите Ви?