Новонароджені козенята відчувають сильний стрес. Приблизно до віку 90 днів закладається їх здоров’я і продуктивність. У перший період важлива кожна дрібниця, особливо годування. Господарям необхідно проявити відповідальність і організованість, щоб зберегти потомство свого стада.
Харчування дитинчат під маткою
У перші дні життя козенята необхідно близька присутність матері. Від неї малюки отримують левову частку корисної та поживної їжі – молока. Якщо господарі не віднімають козенят від материнського вимені, такий підхід називається природним. Воно актуальне для невеликих ферм, де отримання високих надоїв не є самоціллю.
Порада. Схема застосовується при вирощуванні пухових, вовнових і м’ясних порід. Потомство виростає здоровій, догляд за ним на перших порах простіше.
Контроль годування починається відразу після окоту кози. Простежте, щоб після народження козенята отримали материнське молозиво. Крім харчування є комплекс заходів з регулювання дихальної, опорно-рухової та серцевої систем. Малюк іноді настільки рефлекторно слабкий, що не може знайти і смоктати вим’я. В цьому випадку здійте молозиво самостійно і давайте його козенята через соску (приблизний обсяг рідини – 10% від маси новонародженого). Через кілька днів малюки наберуться сил і стануть смоктати матір самостійно.
Природний спосіб вигодовування
Заходи по догляду за козою та її потомством при природній схемі:
- Після годування козенят маток потрібно додоюють. Малюки напевно висмокчуть не все молоко. Якщо проігнорувати це, продуктивність кози знизиться.
- Підтримувати молочні показники на нормальному рівні допоможе ночівля молодняку разом з матір’ю. Козенята будуть підсмоктується молоко протягом ночі. Міра зручна для дрібних ферм.
- З 4-го тижня життя в раціон потомства поступово вводять рідкі кашки: висівки або вівсянку на молоці або воді. Для козенят обладнайте окремі коритця з вужчими жердинами і стежте, щоб дорослі особини не забирали у молодняка їжу.
- З місячного віку починайте прикорм свіжою зеленню. Додавайте в щоденний раціон козенят комбікорм і оброблене зерно. Починайте з 50 г на особину і на стільки ж підвищуйте норму кожні 10 днів.
Увага! Вибирати козенят від матері при такому підході потрібно в 2-3 місяці. Але терміни можна коригувати, виходячи з власних цілей.
У будь-якому випадку материнське молоко потрібно козенята до 3-4 міс. Добове споживання досягає піку на 5-6 тижні. Потім його штучно знижують. Компенсація корисних речовин здійснюється за рахунок кашок і болтушек.
Принцип харчування малюків при ранньому відлученні
У разі розведення продуктивних молочних різновидів типу зааненская або біла російська господарі намагаються відразу відняти новонароджених козенят від матері. Над крихіткою проводять післяпологові маніпуляції, поять молозивом і відразу ж відправляють в окремий загін для молодняка. Всі ці процедури необхідно встигнути виконати за 30 хв. Найбільше – за годину. Якщо навіть трохи затягнути, поголів’я буде відставати в розвитку і отримає проблеми з травленням або диханням.
Увага! Молозиво (раніше молоко) слід здоїти з окоту кози моментально. Тільки так ви отримаєте повний набір мікроелементів, вітамінів і органічних речовин для молодняку.
У цьому підході виділяють таку періодизацію годування козенят:
- молозивний – до 10-х діб;
- молочний – до місячного віку;
- змішано-перехідною – до 2-3 міс.
Молозиво дають по 4-6 разів на день, виключно з соски. Це найцінніший продукт в перші дві доби. Треба його понад норму і заморозьте. Молоко поступається молозива в поживності, зате формує імунітет тварини. Їм малюків поять з сосок або з мисок.
Нюанси викорма при ранньому відлученні
Приблизно до 10-місячного віку в раціон зміцнілих козенят повільно водять бовтанки або молочні каші. Їх наливають у звичайні годівниці або миски. Якщо козлик ще не звик до такого способу харчування, зробіть наступне:
- візьміть тварина на руки і піднесіть до його мордочці ємність;
- умочіть палець і дайте посмоктати;
- повторіть кілька разів, плавно опускаючи палець ближче до миски.
Розібратися в вікових змінах годування козенят допоможе схема. Врахуйте наступні нюанси:
- соска на початкових етапах у кожної тварини повинна бути індивідуальною;
- заміна одного типу корму на інший відбувається поступово: по 1/3 протягом 3-х діб;
- перша доросла їжа – бовтанки з пшеничних і вівсяних висівок;
- з 4-х тижнів молодняк починають підгодовувати сіном і концентратами, до 5-6 тижнів. добова норма цього продукту – 50 г (розподілена рівномірно по всьому дню).
Без знання всіх норм раціону неможливо виростити здорове поголів’я. У питанні годування козенят слухайте поради фахівців.