Як правильно садити плодові дерева восени

як посадити деревоБудь здоровий і красивий сад починається з посадки тендітних гілочок. Багато плодово-ягідні дерева, чагарники краще визначати у відкритий грунт восени, з вересня по листопад. Зима ще не скоро, тому молодняк встигне освоїтися і зміцніти.

Переваги осінньої посадки

Вважається, що весняна посадка – це втрата одного сезону. Незважаючи на те що осінь – період спокою, при температурі до + 4 ° C корінці все одно розвиваються, а зростання надземної частини призупиняється. Посаджене восени дерево раніше прокидається з приходом тепла, а весну зустрічає підготовленим до можливих несприятливих періодів.

Для предзимней посадки підходять районовані або холодостійких сорти плодових. Восени висаджують:

  • яблуні, груші;
  • деякі сорти слив, аличі;
  • вишню, шовковицю;
  • горобину.

Плоди «осінніх» дерев відрізняються великими розмірами і відмінними смаковими якостями. Для дерев типових «південців» в пріоритеті весняна посадка:

  • абрикос, персик;
  • черешня;
  • каштан, горіхи;
  • теплолюбні сорти слив.

як посадити чагарникпосадка дерева

Доглядати за молодим розплідником восени практично не потрібно. В процесі посадки дерев виконується кілька поливів, далі культурам буде досить 3-4 штучних поливу за сезон. З чагарників восени у відкритий грунт можна висаджувати: смородину, аґрус, садову малину, ожину, обліпиху,

Утриматися від осінньої посадки рекомендовано лише у виняткових випадках:

  • якщо очікується надто морозна зима;
  • у великій кількості присутні гризуни;
  • високий ризик крадіжки.

Матеріал для осінньої посадки

Саджанці-однолітки або дворічки з застиглими пагонами, відмінно приживуться і витримають зимівлю у відкритому грунті.

Як вибрати молоде здорове дерево:

  1. Звертайте увагу на наявність щеплень вигину. Якщо ви не робите покупку дерева в розпліднику, то ризикуєте придбати «дички». Щеплення добре видно на стовбурі – своєрідний «пеньок» можна знайти біля самої кореневої шийки рослини.
  2. Кора рівна, без пошкоджень і отслоек.
  3. Гілочки дерева гнучкі, не ламкі і не сухі.
  4. Нирки повністю сформовані.
  5. Саджанці з закритою кореневою системою (ЗКС) можна посадити навесні і навіть влітку.

Якщо ви помітите, що коріння дерева підрубані, від такої покупки варто відмовитися. Це, швидше за все – трьохлітка і його розвинену кореневу систему просто вкоротили. Приживаються такі екземпляри з великими труднощами.

Саджанці з ЗКС добре переносять транспортування і краще візьмуться на новому місці. Нерідко продавці імітують вирощування в контейнерах. Якщо деревце знаходиться в ємності, зверніть увагу наскільки щільно воно там розташовано. Виймається саджанець без зусиль, а коріння рівномірно займають земляний кому.

догляд за садом восени

Правила посадки молодих дерев

Помилково садити дерева, заглиблений до самої щеплення, в кращому випадку плодоношення настане дуже пізно, в гіршому – саджанці загинуть.

Порада. Кореневу шийку розташовують на 5-6 см вище країв ями, залишаючи місце на саджання грунту.

Досвідчені садівники не рекомендують формувати біля стовбура лунку для поливу, застій води призведе до загнивання. Пристовбурне ділянку краще замульчувати – так волога буде повільніше випаруються, а кірки на грунті не утворюється.

Увага! Якщо є сумніви в якості саджанця з ЗКС, віддайте перевагу відкритою кореневою системою (ГКС).

Якщо корінці підсохли, замочіть їх у воді на кілька діб. Ця процедура необхідна для позбавлення коренів від глиняної бовтанки, в яку поміщають саджанці з ОКС перед довгою транспортуванням. Оптимальний час посадок в різних регіонах відрізняється. Орієнтовно, садити дерева необхідно за два-три тижні до стійких заморозків. До підготовки посадочних ям раціонально приступити вже навесні – за літо грунт як слід осяде. Верхній живильний шар залишають для внутрішнього заповнення.

Розміри траншей для посадки сильнорослих підщеп:

  • 120 см на 80 см (яблуня, груша);
  • 100 см на 60 см (слива, вишня).

Напівкарликові, карликові підщепи: 80 см на 50 см.

Місце для майбутнього саду відводять з південного боку ділянки на грунтах без близького проходження грунтовки. Уникайте глинистих низин з постійною сезонної заболачіваемості. Згідно з нормами, багаторічні дерева садити допустимо не ближче ніж на 3 м від меж ділянки, чагарники – на метр. Невисокі сливи, вишні розташовують в межах двох метрів.

Як садити плодові дерева і чагарники восени

На дні підготовленої ями розміщують:

  1. Дренаж 30-45 см (керамзитовий щебінь цегляну крихту, гравій). Це необхідно для захисту грунту від перезволоження в сезон весняних паводків.
  2. Приготований родючий шар. Змішують в пропорції 3: 1: 2 сопревшій гній, землю, вийняту при копанні лунки, листову землю.

Увага! Пташиний послід і торф в якості добрив під дерева не вносять, щоб уникнути опіків коренів дерев і закислення ділянки.

Готують саджанці: оглядають на предмет пошкоджень, повністю обривають листя. Коріння видаляють тільки засохлі або пошкоджені, здорові корінці не чіпають. Крону чагарників обрізають, залишаючи гілки не більше 25-30 см. Це зменшить випаровування і простимулює кущіння в майбутньому.

осінні роботи в саду

  1. Грунт проливають водою і ущільнюють, зверху засипають порцію сухого ґрунту, на який поміщають рослина з акуратно розправленими корінням.
  2. Посадкову лунку засипають, дерево поливають і мульчують.

Порада. Встановлений в посадкову лунку кол, буде надійною опорою для молодого саджанця.

Перед самим настанням морозів, коло біля стовбурів ще раз присипають торфом або тирсою. Якщо зима очікується малосніжною, встановлюють снегозадержание. Щоб запобігти набіги на молоді дерева мишей і зайців, посадку обкладають ялиновим гіллям.

План саду продумують заздалегідь: кордону рядів позначають кілками з натягнутою мотузкою. Стрункі алеї прикрасять ділянку і суттєво полегшать догляд за ним. Повірте, садити дерева – це захоплюючий і немарно працю!

Посадка плодових дерев: відео