Кімнатний лимон – це не тільки красиве, а й корисна рослина. При правильному догляді одне деревце дає 20-30 плодів за рік. Створити оптимальні умови для лимона в домашніх умовах складно, особливо – підібрати грунт. Грунт для лимона повинна бути легкою, помірно збагаченої мінералами.
Пересадка лимона вимагає спеціально підібраною землі
Можна приготувати грунтову суміш самостійно або купити готову в квітковому магазині. Готові суміші містять всі необхідні компоненти і якості.
Яка грунт підходить лимону
Лимон починає плодоносити на 2-3 рік життя, але цвісти і приносити плоди він може тільки тоді, коли для нього створені ідеальні умови життя. Найважливішою умовою є грунт. Які якості грунту важливі для нормального росту лимона:
- Легкість, висока проникність для повітря і вологи. Коріння лимона позбавлені спеціальних волосків, їм важче отримувати харчування з грунту.
- Нейтральність (оптимум рН близько 5,5-7). Підвищена кислотність грунту може привести до листопаду і загибелі рослини.
- Відсутність великих земляних грудок в суміші. Великі грудки в горщику заважають нормальному всмоктуванню поживних речовин корінням.
У важкому грунті (жирний чорнозем) лимони не приживаються: там погано розподіляється волога, присутні парникові процеси. Коренева система у важкому грунті може пересохнути або загнити.
Лимон швидко витягає мінеральні речовини з грунту, тому землю потрібно постійно збагачувати спеціальними добривами. Дерева також періодично пересаджують. В який грунт пересадити лимон, залежить від його віку. Молоді рослини вимагають особливих умов. Їм потрібна грунт з великим вмістом піску або торфу. Дорослим рослинам підходять важчі грунти. Пересаджувати дорослі лимонні дерева необхідно раз в три або чотири роки, збільшуючи розмір горщика.
Масний чорнозем лимону не підходить
Магазинні грунтові суміші для лимона
Початківці цітрусоводи воліють садити лимон в готову грунтову суміш з магазину. Це правильно, адже при відсутності досвіду важко вибрати необхідні компоненти і приготувати субстрат для лимона своїми руками. Але через деякий час багато хто помічає, що рослина чахне. При пересадці лимона можна помітити, що коренева система не росла в новий грунт, а повністю залишилася в старому грудці. Чи означає це, що магазинні суміші погані і не підходять для лимона? Ні, просто потрібно правильно підбирати субстрат. Магазинний грунт для лимона складається з таких компонентів:
- верхової волокнистий торф;
- розклався торф’яної перегній;
- річковий пісок;
- комплексне мінеральне добриво (азот, фосфор, калій).
Торф – перегнилі залишки болотних рослин. Це дуже цінний матеріал, він має прекрасну проникністю для води і повітря, містить всі необхідні для росту рослин компоненти. Чому ж тоді не всі рослини приживаються в такому хорошому субстраті? Проблема може бути пов’язана з субстратом або рослиною.
Деякі виробники використовують для приготування грунтових сумішей відпрацьовану землю з теплиць. Вона зазвичай вже виснажена і позбавлена природних поживних компонентів, але патогенна мікрофлора в такій землі розвинена добре. Це перша проблема.
Друга проблема – зберігання грунтів. Суміші продаються в щільно запакованих пакетах. У вологому торф’яному субстраті тривають процеси розкладання рослинних компонентів. Створюється сприятливе середовище для розвитку анаеробних бактерій. Вони виділяють в грунт токсичні продукти життєдіяльності. Лимон не може добре себе почувати в такій землі.
Земля для лимона продається в більшості садівничих магазинів
Як вибрати хороший магазинний грунт
При виборі магазинного грунту доведеться поекспериментувати, вибрати і вивчити суміші від різних виробників. На що звернути увагу при покупці грунту:
- Дата виготовлення, терміни придатності. Чим свіже грунт, тим менше в ньому розвинена мікрофлора, тим більше збереглося корисних речовин.
- Співвідношення мінеральних компонентів. Лимону потрібен азот, фосфор і калій у співвідношенні 1: 1,5: 2.
- Розміри частинок грунту. Якщо в грунті багато злежалих великих грудок, його якість залишає бажати кращого.
Перед покупкою грунтової суміші краще порадитися з досвідченими цітрусоводамі.
Як приготувати ґрунт для лимона самостійно
Саморобний грунт для кімнатного лимона, приготований за всіма правилами, краще готового. Які компоненти можна використовувати для приготування субстрату в домашніх умовах:
- Низинний торф. Його можна купити в садовому магазині. Перед використанням сировина провітрюють 2-3 дні. Концентрація торфу в суміші повинна становити не більше 10%.
- Земля з городу. Можна брати грунт з будь грядки, але потрібно очистити його від корінців трави і великих грудок.
- Дернова земля. Хорошими якостями володіє земля з конюшинової галявини або ділянки, де росте кропива. Ці грунти мають оптимальним рН балансом і хімічним складом. Підготувати землю не складно. З галявини знімають десятисантиметровий шар, очищають землю від корінців і просівають від великих часток і грудок.
- Листовий перегній. Найкраще збирати листову землю з-під лип. Знімають пятисантиметровий шар, просівають від великих часток. Землю з-під верб, дубів і хвойних дерев збирати не можна. Вона кислотна і містить дубильні речовини. Вона хороша для інших кімнатних рослин, але тільки не для лимона.
- Пісок. Потрібно вибирати крупнозернистий пісок з річки або джерела.
- Перегній гною. Підходить гній коней, великої рогатої худоби. Його легко знайти на будь-який тваринницькій фермі.
- Деревне вугілля. Використовують вільховий і березовий. Перед додаванням в грунт його потрібно розтовкти в порошок. В один горщик можна додати 2 столові ложки товченого вугілля.
Всі компоненти після підготовки потрібно змішати в однорідну масу. Співвідношення городньої, дернової, листяної землі і піску – 1: 1: 1: 1. Для молодих рослин можна використовувати суміш тільки з дернової землі, листяного перегною (1: 1), невеликої кількості піску або торфу. Субстрат для пересадки лимона готується заздалегідь, бажано збирати компоненти в одному і тому ж місці. Грунт потрібно зберігати в прохолодному місці.
Для лимона найкраще підходить перегній з-під липи
Визначення якості грунту
Якість приготованого грунту необхідно перевіряти. Самостійно можна проконтролювати рівень рН за допомогою лакмусового папірця. Порядок дій:
- Комок грунту намочити відфільтрованої або дистильованою водою.
- Щільно прикласти до мокрої землі лакмус.
Про нормальному рівні рН (6-7) свідчить жовтий і зелений колір смужки індикатора. Червоний колір говорить про підвищену кислотність, синім лакмус стає в лужному середовищі.
Саморобний і магазинний грунт можна перевірити на наявність домішок нафтових продуктів. Для цього невелику кількість суміші кидають в чисту воду і заважають.
Коли земля осідає на дно, потрібно оглянути поверхню води. Відсутність райдужних і жирних плям говорить про те, що ніяких домішок немає. Якщо є бажання, можна віднести зразок землі в лабораторію, де досліджують мінеральний склад. Цей показник дуже важливий. Лимону шкодить як знижений, так і підвищений вміст мінералів.
Матеріали для дренажу
При посадці і пересадці лимона важливо створити на дні горщика дренажний шар для того, щоб надлишок вологи вільно виходив у кашпо або піддон. Для дренажу можна використовувати такі матеріали:
- керамзит;
- щебінка;
- річкова галька;
- битий червона цегла;
- осколки глиняного посуду.
Найбільш часто використовують керамзит. Його можна купити в будь-якому квітковому і садовому магазині. Як дренаж для лимона використовують суміш річкового піску і торфу, який залишився після приготування грунтової суміші.
Керамзит – традиційний дренаж для рослин
Догляд за кімнатним лимоном
Молоді лимони ростуть дуже активно, вони швидко витягають з грунту поживні речовини. Тому важливо правильно доглядати за рослиною і ґрунтом. Якщо посадите його в неплодотворную землю, то рослина загине. Основні правила догляду за кімнатним лимонним деревом:
- Полив. З травня по вересень лимон поливають щодня. Полив два рази на тиждень здійснюють восени і взимку. Лимон не любить посуху.
- Внесення мінеральної та органічної підгодівлі. Найкраще використовувати рідкі мінеральні добрива для цитрусових. З підручних матеріалів можна змішувати верхній шар землі з золою (1 ст. Ложка), товченим деревним вугіллям, чайною заваркою (1 ст. Ложка). Влітку підгодівлю вносять раз на місяць, восени раз в два місяці.
- Розпушування. Землю потрібно регулярно розпушувати. Це підвищує її повітропроникність. Рихлити верхній шар землі з допомогою дерев’яної палички або маленької лопатки.
- Пересадка. Молоді лимони пересаджують в нові діжки зі зростанням. Дорослі раз в 4-5 років. Не можна змінювати місце проживання дерева під час цвітіння і плодоношення. Ком землі на коренях потрібно залишити.
Правильний догляд забезпечить нормальний розвиток дерева. Здоровий лимон радує не тільки красою зеленої крони, а й соковитими жовтими плодами. Якщо лимон почав хворіти, потрібно переглянути режим поливу, знову перевірити якість грунту. Про наявність шкідників свідчать плями і дірочки на листках.