Розвиток бджолиних сімей підпорядковане певним біологічним законам. Одним з них є роїння бджіл. І хоча цей процес до кінця не вивчений, досвідчені бджолярі вміють розпізнавати ознаки майбутнього поділу. Це вміння важливо для попередження роїння. Інакше можна втратити частину пасіки.
Основні причини
Процес, при якому частина бджолиної сім’ї відділяється від іншої і з маткою вилітає на пошуки нових місць проживання, називається роением бджіл. До факторів, які призводять до цього, відносять:
- породу,
- спадковість,
- інстинкт,
- умови життя,
- якість матки.
Таким розмноженням сім’ї зберігають свій вигляд.
Причини роїння:
- Головною причиною є зменшення виділення маткою феромонів. Коли це відбувається, збільшується кількість особин бджіл-трутовок, знижується будівельна активність.
- Також цей процес може бути визначений нестачею нектару в весняний період, поганою вентиляцією, несвоєчасним розширенням гнізда.
- Крім того, на можливість поділу впливає температура. Якщо вулики сильно прогріваються на сонці, є велика ймовірність початку цього процесу.
Порада. Щоб запобігти початку поділу, настійно рекомендується уникати розташування вулика безпосередньо під прямими сонячними променями. Бажано стінки і даху вуликів затінювати.
- Сім’ї зі старими матками рояться частіше, тому бажано тримати однорічних або дворічних маток. У тих сім’ях, в яких є народжені в цьому ж році матки, роїння не виникає.
- Порода має значення для розуміння ймовірності роїння бджіл. У той час як башкирські і середньо рояться помірно, то кубанські і долинні кавказькі бджоли схильні до активного роїння.
Вони здатні роїться навіть в серпні-вересні, коли для інших порід це неможливо. Ці породи запобігає заходам піддаються погано. Найбільш добре піддаються сірі високогірні кавказькі, українські, карпатські бджоли, які й самі по собі погано схильні до роїння.
Передвісники швидкого вильоту
Передбачити готуються зміни бджолярі можуть за такими ознаками:
- Припинення будівництва сот.
- Відсутність вильоту за нектаром.
- Поява великої кількості бджіл-трутнів.
- Матка починає вилітати, що обумовлено зниженням її яйцекладки.
У новий рій збираються бджоли і трутні різного віку, і після того, як матка відклала яйця, через 8-9 днів вони вилітають. Виліт зазвичай відбувається при гарній погоді, але якщо в період готовності рою до вильоту погода дощова або настало похолодання, рій затримує виліт. З маточників з’являються молоді матки, що вилітають разом з роєм тоді, коли погодні умови будуть цьому відповідати. Якщо залишилися бджоли на різних етапах розвитку, рій може продовжувати роїтися і готуватися до наступного виходу. Кожен наступний рій містить меншу кількість бджіл, ніж попередній, а при закінченні поділу ті бджоли, які прогризли маточники, вбивають маток.
Протиройові заходи
Зазвичай процес починається після закінчення зимового періоду – тоді починається нарощування бджолиної маси. Вже до травня її кількість стає максимальним. Відповідно в цей час бджолярі роблять такі заходи:
- проводять огляд частіше (як мінімум раз в 10 днів);
- видаляють ройові маточники;
- розширюють бджолине гніздо;
- покращують вентиляцію.
Якщо ж у вулику починає бракувати місця, потрібно отсаживать бджіл. Розплід слід перенести в інший корпус, матку обмежити розділовими ґратами. Вільне місце заповнюється сотами і вощиною рамками.
Іноді можна боротися з процесом шляхом повернення рою. Це можливо в тому випадку, якщо є хороший медозбір. Для цього в лісі облаштовують спеціальні пастки, які допомагають зловити втекла з пасіки бджолину сім’ю. Після повернення знищують маточники і розширюють гнізда рамками, а краще корпусом. Рекомендується для розселення підготувати великий чистий вулик, стіни якого потрібно натерти мелісою, м’ятою, надати рамку з розплодом з іншої сім’ї.
Деякі досвідчені бджолярі навчилися запобігати поділ шляхом зміни місця зі слабкою сім’єю. Льотні особини летять на старе місце і підсилюють слабку сім’ю. Якщо кількість льотних бджіл буде велике, готова до роїння сім’я вийде з цього стану, а молоді бджоли отвлекутся на медозбір.
Штучний поділ
При штучному роїння бджіл слід дотримуватись наступних правил:
- Бджоли повинні бути молодими.
- Сім’я повинна бути сильною.
- Штучне роїння проводять за місяць до головного хабар, щоб сім’я встигла збільшитися.
- Перед головним взятком бджіл розділяти не можна.
Увага! Зверніть увагу, що без розплоду сім’ю розділяти не можна. Також потрібно щоб в ній були трутні. Несприятливий клімат теж протипоказаний для штучного роїння.
Потрібно пам’ятати, що ройові матки є добре розвиненими фізично. Їх часто використовують для зміни старих маток. Цих особин важливо отримати на певний термін, для чого потрібно підстьобнути рій отроиться ще ранньою весною.
На практиці це означає знайти рій з відповідними характеристиками і змусити увійти в ройовий процес. Щоб цього домогтися, різко зменшують і утеплюють гніздо, забезпечують бджіл кормом. Приблизно через 10 днів перевіряють наявність маточників. Якщо маточники запечатані, то це означає, що можна приступати до формування відводків.
Отже, роїння бджіл – природний процес поділу бджолиної сім’ї. Щоб не втратити частину пасіки бджолярі повинні вміти розпізнавати готуються зміни і вчасно вжити протиройові заходи.