Парник – дуже потрібне спорудження на ділянці, за допомогою якого можна вирощувати самому розсаду овочевих культур і, відповідно, отримувати більш ранній урожай. У статті піде мова про тепличної конструкції, яка завдяки своїй формі і механізму підйому кришки отримала назву «хлібник». Тут же можна вивчити докладний опис виготовлення і установки такого парника з полікарбонату на ділянці своїми силами і руками, переглянути креслення, відповідні фото та відеоматеріали.
У чому відмінність парника хлібниці від подібних конструкцій
Парник хлібник значно перевершує подібні споруди по багатьом параметрам.
- Наявність кришки, яку можна відкривати з обох сторін. На деяких моделях парника її можливо відкривати не тільки по черзі, а й одночасно з передньої і задньої сторони, що значно спрощує догляд за рослинами.
- Важить вся конструкція трохи, тому при потребі її можна самостійно переміщати.
- Завдяки похилим поверхні атмосферні опади не затримуються на даху парника. Такий нюанс дозволяє більш тривалий термін експлуатувати конструкцію.
- Абсолютно не потрібно в такому парнику залишати порожнє місце для упору рукою або ногою під час роботи з рослинами. Кожен сантиметр тут можна використовувати з користю.
- Ціна теплички, незалежно від того купується вона в готовому вигляді або робиться самостійно, більш ніж доступна.
- Для того щоб зібрати хлібницю не потрібно навчатися або мати якісь навички. Досить просто добре вивчити інструкцію.
Увага! Рослини в парнику вирощуються до певного часу. Дорослим екземплярів в ньому дуже тісно. Виняток – ранні коренеплоди, наприклад, редис і зелень: цибулю, петрушка, кріп і т.д.
Якщо говорити про розміри парника хлібниці, то виробники не дотримуються будь-яких стандартів. Але зазвичай довжина теплички від 2-х до 4-х м, а висота 1-1,5 м. Ширина залежить від можливості відкривання одного боку або двох стулок. У першому випадку, для зручності догляду за рослинами, допустимий розмір не більше 1,3 м. При двостороннє відкриваються стулках виробники збільшують ширину конструкції до 2 м.
Як вибрати місце і спорудити фундамент
Місце для парника хлібниці потрібно вибирати сонячне, без всяких притінення, рівне.
Порада. Бажано, щоб конструкція була розташована вертикально з півночі на південь. Так рослини будуть добре освітлені.
Каркас парника не володіємо просто так на землі. Для його установки потрібна підготовка фундаменту, який може бути двох видів:
- стаціонарний;
- мобільний.
Для пристрою першого варіанту спочатку намічають плановані кордону споруди, потім по мітках копають траншею. Її глибина повинна бути 50 см, а ширина 20 см. Дно траншеї вистилають піском, товщиною близько 10 см. Добре трамбують його. Потім йде шар щебеню і теж добре ущільнюється. По периметру траншеї роблять опалубку або викладають цегла і заливають бетоном. Після повного висихання прибирають дошки і підрівнюють дефекти.
Увага! Розміри фундаменту повинні повністю відповідати величині нижньої тепличної рами.
Мобільний фундамент частіше цього споруджують з дерева. Насамперед також риють траншею по розмітці. У цьому варіанті досить глибини 10-15 см. У неї укладають відповідні за розміром бруски і скріплюють їх болтами. Каркас парника встановлюють на фундамент і в декількох місцях добре кріплять до нього.
Парник з теплою грядкою
Отримане дно теплички заповнюють гноєм, сухим листям, сіном і іншим городнім сміттям. При гнитті перерахованих матеріалів виділятиметься тепло, що дозволить добре прогрітися грунті перед висаджуванням в неї рослин.
Як самостійно виготовити хлібницю
Для виготовлення каркаса парника хлібниці використовують такі матеріали:
- ялинові або осикові бруски;
- металевий профіль;
- поліетиленові труби.
При використанні дерева в місцях кріплення болтів бажано зробити обв’язку металом. Це значно подовжить час експлуатації шарнірів. За дерев’яною конструкцією слід постійно доглядати, вона виходить досить громіздкою і непрактичною. Якщо помилитися в діаметрі заготовок з поліетилену, каркас вийде нестійким, не зможе тримати форму.
Оптимальний варіант для виготовлення основи хлібниці – профільовані труби з металу. Однак для самостійного виготовлення каркаса з них потрібне спеціальне обладнання (зварювальний апарат, трубогиб) і відповідні навички.
Виготовляють парник за наступними пунктами:
- Для рухається частини конструкції і боковин готують дуги – перші повинні по діаметру відповідати ширині фундаменту, другі ще доповнюються половиною висоти споруди. На боковинах маркером відзначають середину.
- Заготовки, рівні довжині і ширині фундаменту зварюють по кутах. В результаті отримують нижню раму. Приварюють до неї боковини. Намічають середину.
- За позначеними точкам на нижній рамі і боковинах приварюють торцеві стовпи.
- Вгорі до боковин за відмітками приварюють заготовку, рівну довжині фундаменту. Каркас готовий.
- Зварюють бічні дуги і поперечні планки рухається частини. Сюди кріплять бічні планки, зрізані під кутом 45 °. На їх внутрішній стороні роблять отвір для шарніра, за допомогою якого будуть відкриватися стулки.
- Встановлюють шарніри і навішують рухому частину.
- Кріплять до рами полікарбонат через гумову шайбу саморізами.
- Завершують роботу монтажем рами на фундамент за допомогою скоб і шурупів.
Увага! Перед тим, як кріпити між собою деталі рами, обов’язково перевіряють за допомогою рівня вертикаль і горизонталь.
Звичайно ж, перед тим як приступити до самостійного виготовлення хлібниці потрібно все прорахувати і оцінити свої вміння. Тільки правильно виконані роботи принесуть бажаний результат.