Управління пневморозподільниками: типи та способи передачі сигналу

пневморозподільник

Для управління та перенаправлення потоку стисненого повітря у пневматичній системі використовуються пневматичні розподільники, на які подається керуючий сигнал.

Конструкція розподільника включає спеціальні отвори, що управляють, подача сигналу на які змінює положення заслінки. Це може бути пневморозподільних з механічним керуванням, електричним, ручним або пневматичним.

Залежно від способу повернення золотника або клапана у вихідне положення, розподільники з двома робочими позиціями ділять на моностабільні та бістабільні.

Моностабільні розподільники керуються сигналом тільки з одного боку. Зворотний рух вони здійснюють за допомогою пружини. Такі розподільники ще називають пристроями із одностороннім керуванням.

Керуючий сигнал на бістабільні розподільники надходить з двох сторін, і вони зберігають останнє положення до отримання протилежного сигналу. Таким чином, бістабільні або двосторонні розподільники можуть фіксуватися в будь-якому з двох можливих положень, що дозволяє використовувати їх для подачі стисненого повітря в пневмоциліндр. Але через те, що робоче положення в такому типі розподільників зберігається лише за рахунок сили тертя, встановлювати такі пристрої потрібно лише в горизонтальному положенні. Винятки можливі лише в моделях з металевим ущільненням, коли крайні положення зберігаються упорами.

У трипозиційних розподільниках також двостороннє управління, але якщо керуючий сигнал не приходить з жодної зі сторін, розподільник займає середнє положення за допомогою пружин.

Пряме та опосередковане управління

При прямому способі керування зусилля на кнопку, ролик чи штовхач тягне рух золотника чи клапана.

Непряме управління також називають пілотним чи непрямим. При такому способі сигнал із зовнішнього пристрою приходить на пілотний клапан, що знаходиться в роз’ємі розподільника, що управляє, і цей клапан впливає на золотник за допомогою стисненого повітря.

Спосіб передачі керуючого сигналу

Ручне управління має на увазі пряму дію на розподіл потоку стисненого повітря шляхом застосування оператором власної сили на розподільник. Повернення у початкове становище відбувається також під впливом сили (тумблер, важіль) чи з допомогою пружини (кнопка, педаль).

Пневморозподільних з механічним керуванням використовує рух будь-якого зовнішнього механізму як сигнал для зміни положення золотника або клапана. Такими засобами управління є штовхач, ролик і важіль, що ламається. Повернення до початкового положення відбувається автоматично за допомогою пружини.

Пневматичне управління здійснюється надходженням в отвір розподільника стиснутого повітря, що впливає або безпосередньо на золотник або пов’язаний з ним поршень, або активізує пілотний клапан. У вихідну точку золотник повертається або за допомогою механічної пружини або впливом керуючого тиску з протилежного боку. Для підвищення стабільності характеристик та надійності перемикання застосовують спільний пневматичний та пружинний механізм повернення.

Електромагнітне управління перетворює електричний сигнал на переміщення металевого якоря, який впливає на золотник або заслінку клапана. Іноді подібні системи керування дозволяють дублювати вручну сигнал.