Пишний кущ, всипаний яскравими бутонами майже цілий рік і не вимагає особливого догляду, – чи це не мрія. І така рослина існує, це катарантус, або, як його називали греки, «бездоганний квітка». Невибагливу культуру зможе виростити в домашніх умовах навіть самий недосвідчений квітникар.
Опис рослини
Існує кілька видів «ясного квітки». Вони розрізняються розміром куща і тоном пелюсток.
- Катарантус Аристократ. Стебла досягають лише 50 см у висоту. Цвіте пишно, розмір розкрилися бутонів становить 5 см. Аристократу властива дуже велика гамма: від сніжно-білих до пронизливо-червоних тонів. Серединка виділяється контрастним кольором.
- Катарантус Пацифік. Короткі стебла – до 30 см, компенсуються дуже великими і пишними бутонами. Цвітіння починається дуже рано, догляд за рослиною потрібно мінімальний.
- Сортосерія Кулер. Для цього сорту характерна розгалужені структура стебел, виростає кущ до 40 см. Ефектно виглядає за рахунок квіток – великих, по 5 см в діаметрі, і яскравих.
- Сортосерія Ферст Кісс. Багаторазовий переможець різних квітникарських конкурсів. Невеликий розмір в 30 см сповна компенсується дуже різноманітною палітрою.
- Сортосерія Каскад. Стебла цього куща обмежуються 15 см, пагони спрямовуються не вгору, а вважають за краще стелитися або звисати з будь-якої опори.
Увага! Катарантус дуже красивий, але отруйний. Тому варто задуматися про безпеку його утримання в домашніх умовах за наявності дітей і тварин.
Як доглядати за Катарантус
Катарантус – однорічна, але якщо дотримуватися всіх рекомендацій по догляду і створити відповідні умови, рослина може радувати власника кілька років.
- Освітлення. Найкраще себе почуває катарантус при яскравому, але розсіяному світлі. Домогтися такого ефекту можливо, якщо поставити горщик з рослиною нема на підвіконня, а на підставку біля вікна. Взимку особливо різко відчувається брак світла. Допоможе установка декількох ламп.
- Температура. Катарантус – загартована рослина, здатне переносити зниження температури до 15 градусів. Навесні і влітку катарантус виставляють на вулицю або незаскленого лоджію, 25 градусів вважається комфортною температурою для квітки.
Порада. Чим тепліше навколо, тим рясніше цвіте кущ катарантуса. На вулицю виносять, як тільки температура перестане опускатися нижче 18 градусів тепла.
- Полив. Для катарантуса оптимальна тропічна вологість. Часті і щедрі поливи провокують пишне і довгий цвітіння. Якщо вологість знижується, вдаються до обприскування, але вода не повинна потрапляти на квітки.
- Добриво. Рясне і тривале цвітіння забирає багато сил. Щоб відновити ресурси, рослина необхідно підгодовувати, і робити це потрібно досить часто. Однолітниками знадобиться щотижнева підтримка, в той час як багаторічний квітка удобрюють двічі на місяць.
Пересадка і обрізка катарантуса
Підбирати горщик для кущика слід «на виріст». Приблизно раз на рік рослина потребує пересадки і обрізку. Процес нескладний, але є деякі нюанси.
- Дренаж. Як вже говорилося, катарантус любить вологу. Тому необхідно створити умови для її затримання. Щільний шар дренажних каменів допоможе вирішити проблему пересихання.
- Грунт. Землю краще змішати з невеликою кількістю перегною. Це допоможе рослині відновити сили і приступити до формування бутонів.
- Після зими більшості «мадагаскарських лікарів» потрібна корекція форми. Пагони витягуються вгору і вибиваються із загальної картини. Також регулярно слід видаляти засохлі пагони і зів’ялі квіти.
- Омолодження. Раз в 5 років у куща зрізається центральний втечу, до цього часу він зазвичай дерев’яніє. Якщо знехтувати цією рекомендацією, кущ втратить пишність, і милуватися гіллястими пагонами можна буде тільки на фотографії.
Розмноження катарантуса
За період цвітіння рослина часто виснажується настільки, що простіше позбутися від нього і не витрачати сили на відновлення. В такому випадку актуальним стає питання розмноження катарантуса.
- Насіння. Отримати їх самостійно в домашніх умовах не вийде, це можливо лише в рідній для катарантуса тропічної середовищі. Сіються круглий рік, але оскільки сходять вони 2-3 місяці, оптимальним періодом вважається рання весна.
- Живці. Укорінений в воді або субстраті держак висаджується в горщик, після чого важливо дотримуватися всіх рекомендацій по догляду. Підходить для процедури весна, коли позаду обрізка дорослого куща.
- Розподіл куща. Процедура поєднується з пересадкою багатолітника в новий, більший за розміром горщик. Потрібно акуратно розділити коріння, дотримуючись при цьому стерильність. Після необхідно дотримуватися всіх правил догляду.
Перевага рослини полягає в простоті догляду та красі. Невибагливий чагарник стрімко розростається і легко приживається після пересадки в домашніх умовах. Катарантус підходить для початківця квітникаря.
А Ви вирощували таку квітку у себе на підвіконні?