Багаторічні кущові сорти хризантем відносяться до найпопулярнішого і звичного прикрашання вітчизняних садів і присадибних ділянок. Вирощувати їх нескладно, тому основною складністю квітникаря є вибір в різноманітті різновидів цієї квітки-красеня. Хризантеми-багаторічники, як правило, утворюють пишні, великі і красиві суцвіття протягом 3-х сезонів. Потім вони потребують омолодження.
Основи класифікації садових хризантем. Чагарникова і кильоватая різновиди
По діаметру квітів – мелкоцветковиє і крупноцветковие. До останніх відносяться ті, які утворюють суцвіття ширше 11 см. Максимум таких пишних бутонів може перевищувати 17 см.
За типом суцвіть:
- махрові;
- напівмахрові;
- одно- і дворядні;
- анемоновідние;
- помпонні.
По висоті кущів:
- низькорослі, до 32 см;
- середньорослі, до 55 см;
- високі, від 55 см.
Увага! Саме висота хризантеми найчастіше є ознакою термінів її цвітіння. Низькі щільні чагарники розпускаються рано, а високі – пізніше інших. Також за цією ознакою можна дізнатися про зимостійкості: чим нижче рослина, тим краще воно переносить холоду.
Чагарникова хризантема відноситься до вічнозеленим сортам. Вона чудово відчуває себе під відкритим небом в умовах теплого клімату, але в північних регіонах не буде багаторічників. Квітникарі з більш прохолодних регіонів практикують вирощування цієї хризантеми в контейнерах. Влітку вона також росте на повітрі, а взимку чагарник заносять в приміщення.
Характеристики чагарникової хризантеми:
- висота рослини – до 1 м;
- пагони прямостоячі, розгалужені, тонкі з невеликим Одеревіння біля основи;
- цвітіння відбувається практично весь вегетаційний період, одну квітку змінює інший;
- квіти виростають на бічних пагонах по 3-9 шт., їх діаметр – 6 см;
- тип суцвіття – трубчасто-язичкові, нагадую лугову ромашку, рідше – махрові або напівмахрові;
- окрас – жовті в центрі, білі, жовті або рожеві по краю.
Класична кильоватая хризантема виростає до 73 см. Вона має м’ясистий міцне стебло і низьку опушенность. Розмірами, типом і розташуванням бутонів цей різновид схожа з чагарникової. Цвіте також протягом року, але піковий період починається у другій половині літа. Головна особливість – яскраво-червона серединка хризантеми. Язичкові окраїнні квіточки більш ніжних тонів.
Увага! Селекціонери вивели середньорослий і карликовий гібриди цього сорту.
Особливості корейської різновиди
Корейська сорт хризантеми – один з найбільших в плані різноманітності. За описом всі види придатні для вирощування під відкритим небом в умовах середньої смуги і близьких по клімату регіонах РФ. Сорти можуть дуже відрізнятися один від одного по забарвленню, висоті, діаметру квітів, термінами цвітіння. Але є у них і загальні властивості: відмінні декоративні якості, тривалий і рясне цвітіння при правильному догляді, стійкість до холодів, захворювань і шкідників.
Зробити вибір серед найбільш затребуваних сортів корейської хризантеми допоможуть фото:
- Перший сніг. Невисокий чагарник, густо всипаний білим кольором протягом усього серпня. Діаметр махрових суцвіть – 6 см.
- Білосніжка. До осені рослина досягає висоти 75 см. Тоді і цвіте. Суцвіття білі махрові, близько 6 см по колу.
Білосніжка
- Оленка і Вечірні вогні. Середньорослі хризантеми з ромашковіднимі квітами рожевого і насичено-червоного забарвлення (з жовтим кільцем) відповідно.
- Бекон. Відмінний декор ділянки для початку осені. Високий кущ (85 см) з червоними квітами діаметром приблизно в 5 см.
- Помаранчевий захід. Прекрасний представник махрових сортів. Величезні квітки по 11 см оранжевого забарвлення чудово виглядають осінньою порою на високому чагарнику.
помаранчевий захід
- Альтгольд. Жовті великі квіти. Середня по висоті хризантема.
- Умка. Помпонні квіти діаметром 8 см. Забарвлення варіюється від білого до рожевого. Кущ може досягати більше 1 м.
Умка
- Мальчиш-Кибальчиш. Прості рожеві квіти розташовуються на невеликій щільному кущі заввишки близько 35 см. Цвіте в серпні.
Характеристики інших видів хризантем
Також садівниками затребувані інші різновиди декоративного багаторічників:
- Китайська або садові хризантема. Низькоросла рослина з квітками різних типів (в залежності від сорту) і розміром 6-8 см. Забарвлення внутрішньої окружності – незмінно жовтий, інші відтінки варіюються. Також використовується і в якості ампельного рослини.
- Альпійська. Карликовий сорт хризантеми, не вище 15 см. Листя утворює прикореневу розетку. На прямостоячих стеблах виростають кошики до 5 см в діаметрі. Квіти розпускаються в липні і схожі на маргаритки.
альпійська
- Есень. Кущ досягає 1,5 м. На ньому в середині вересня виростають пишні, дуже красиві суцвіття зонтичного типу. Забарвлення – жовто-білий.
- Індійська. Висота – до 80 см, розмір квіток – до 10 см. У більшості регіонів РФ вирощується тільки в теплицях. Зате її цвітінням можна насолодитися, коли землю вкриє перший сніг: в листопаді або навіть в грудні. Якими будуть квіти індійської різновиду- залежить від вашого вибору.
Індійська
Більшість видів і сортів хризантеми придатні для зрізання і складання букетів. Щоб зробити правильний вибір, попередньо зіставте зимостійкість конкретної культури до умов вашого регіону. Посадку і догляд виконуйте відповідно до рекомендацій фахівців.