Досить часто городники стикаються з грибковим захворюванням вишні. Характеризується воно появою темних плям на листі вишні і висиханні пагонів. Причини їх виникнення – спори грибка монілії. Найчастіше вони живуть в засохлих плодах і гілках. Щоб дізнатися, як лікувати Моніліоз вишні, необхідно ознайомитися з ознаками захворювання.
Моніліоз – грибкове захворювання
Визначення захворювання
Моніліоз вишні ще називають сірою плодовою гниллю. Гриб монілії проникає в рослину через квітку і вражає гілки. Внаслідок чого квіти, молоді пагони і листя всихають. Це явище називається моніліальний опік. Поширюється він в прохолодну, вологу погоду. Ознаки моніліального опіку:
- потемніння кольорів;
- всихання недорозвинених плодів;
- витончення і потемніння гілок;
- освіту здутостей на молодих пагонах;
- поява чіткого розмежування ураження грибком на дорослому рослині у вигляді чорної смуги.
Але садівнику мало знання, що таке Моніліоз вишні, як лікувати це захворювання, теж потрібно знати. Моніліоз, як і коккомикоз вишні, дуже заразний. З кожної весни спори грибка заражають все більше здорових гілок і дерев.
Причини зараження
Найчастіше зараження грибком відбувається навесні. Температура повітря ще невисока, вологість підвищена. А також поширенню хвороби сприяють шкідники. Процес зараження:
- спори гриба потрапляють всередину рослини через квітку;
- розростання грибниці відбувається швидко;
- квітконіжки і пагони уражаються міцелієм;
- молоді гілки починають засихати;
- уражені ділянки набувають бурий окрас;
- ягоди засихають на гілках і не опадають.
Уражені ділянки вишні необхідно відразу ж видаляти. В іншому випадку відбувається повторне зараження рослини. Навіть поліпшення погодних умов не зупиняє гниття і поширення зарази.
Способи лікування
Щоб уникнути захворювання моніліозом, вибирайте вишні, стійкі до захворювань і відповідні регіону вирощування. У селекції ще немає такого сорту, який був би не схильний до грибкових хвороб. Правильний вибір різновиду сорту підвищує відсоток опірності хворобам. Найуспішніша боротьба з моніліозом вишні – це профілактика. Запобігти захворюванню завжди легше, ніж перемогти. До профілактики моніліального опіку вишні відносяться:
- регулярна формування крони;
- спалювання рослинних залишків з ознаками ураження грибками;
- комплексна обробка саду протигрибковими препаратами.
Якщо ж захворювання уникнути не вдалося, то лікування повинно бути комплексним і регулярним. Врятувати вишню можна наступним чином:
- провести лікувальну обрізку уражених пагонів;
- своєчасно видаляти опале плоди і листя;
- обробляти рослини хімічними розчинами.
Перш ніж приступити до обприскування рослини, зробіть обрізку всохлі гілок. Найкраще зробити це восени або ранньою весною. Після 10 днів цвітіння вишню знову оглядають.
При виявленні ознак хвороби видаляють уражені ділянки. Обрізають гілки на 2 нирки нижче межі зараження. Цей захід обережності допоможе виключити поширення інфекції.
Обприскування проводять ранньою весною під час цвітіння, після появи зав’язей і восени, коли листя вже опало. Засіб для обприскування намагайтеся змінювати, т. К. Грибки дуже стійкі і швидко пристосовується одному складу. Влітку використовуйте засіб від шкідників, щоб знизити ймовірність того, що розноситься інфекції між деревами та чагарниками.
Особливості коккомікоза
Коккомікоз, як і Моніліоз, захворювання грибкове. Але вражає хвороба рослина не з квітів, а з листя. Прояви коккомікоза:
- на верхній частині листа з’являються бурі плями;
- нижня сторона покривається блідо-рожевим нальотом;
- раннє опадання листя, через що вишня не встигає підготуватися до зимівлі;
- дерево слабшає і через кілька років гине.
Боротися з коккомикозом необхідно наступними методами:
- прибирати опале листя, так як вона є джерелом інфекції;
- перекопувати грунт околоствольного кола навесні і восени;
- обробляти молоде листя 3% бордоською рідиною;
- після появи зав’язі обприскувати дерево 0,4% розчином хлорокиси міді або можна використовувати такі препарати, як фунгіциди;
- після збору врожаю ще раз обприскати дерево 3% бордоською рідиною або 0,4% розчином хлорокиси міді.
Коккомікоз може привести до загибелі дерева
Дірчастий плямистість
Дірчастий плямистість характеризується появою на листі черешні темних плям, на місці яких в подальшому утворюються дірки. Плоди також покриваються плямами червонуватого кольору. Змінюється форма плода. Ягоди підсихають. Гілки засівають тріщинами, з яких виділяється камедь. Причини появи захворювання – тепло і підвищена вологість. Заходи боротьби з дірчастій плямистістю:
- хворі гілки обов’язково потрібно обрізати;
- тріщини ретельно зачистити і замазати;
- прибрати і спалити все опале рослинні залишки;
- провести обприскування до виникнення нирок, під час початку цвітіння і після появи зав’язей.
Антракноз
Даному захворюванню найбільше схильні до плоди вишні. Виявляється воно виникненням на ягодах плям, які формуються в горбки і покриваються нальотом рожевого кольору. У суху погоду вишні зсихається. При тривалої вологості протягом усього сезону антракноз може знищити понад 70% врожаю. Для того щоб вилікувати антракноз, зробіть сбризгіванія дерева препаратом Полірам. Обприскувати рослина необхідно до початку, відразу після закінчення цвітіння і через 14 днів після останньої обробки. Уражені плоди обов’язково потрібно зібрати і знищити.
Антракноз вражає ягоди вишні
Камедетечение
Захворювання вишні дуже часто призводять до розтріскування кори дерева. Це викликає камедетечение. А також цього сприяють надмірний полив і добриво грунту. Це на вигляд невинне захворювання може призвести до загибелі вишневого дерева. Щоб цього не допустити, дотримуйтесь рекомендацій:
- необхідно обробити дерево для профілактики хвороб розчином мідного купоросу;
- обробіть ствол дерева розчином гашеного вапна для захисту від морозу і сонячних променів;
- ретельно зачищайте і обробляйте тріщини садовим варом;
- сильно пошкоджені гілки обрізають і відразу ж знищуйте.
Для того щоб запобігти захворюванням вишні, виробляєте профілактичні заходи. Прибирайте опале листя і бур’ян з ділянки. Не забувайте про боротьбу зі шкідниками. Видаляйте слабкі і недорозвинені гілки рослини. Обприскуйте антисептичними розчинами. Купуйте саджанці, стійкі до захворювань.