Теплиці з полікарбонату стали особливо популярні в останні роки. Однак при великій кількості плюсів цей матеріал не має здатність захищати рослини від морозів. Тому для весняного вирощування розсади необхідно заздалегідь подбати про додаткове утеплення, оскільки короткострокові заморозки в теплиці здатні погубити сіянці.
Зворотні заморозки: особливості та ризики
Культури, які ростуть в парнику, апріорі не готові до низьких температур. Це розсада або молоді сіянці теплолюбних рослин, які будуть перебувати під укриттям до дозрівання плодів. У будь-якому випадку навесні їм знадобиться додатковий захист. Причому вам не доведеться думати про утеплення розсади в березні або квітні: вона буде ще занадто мала, щоб серйозно замерзнути. Максимум пошкодиться кромка перших листочків. Це не критично. Набагато небезпечніше для розсади травневі або навіть червневі похолодання. Легкі заморозки на грунті можуть сильно пошкодити майбутній урожай. Клітинний сік замерзає, а потім розриває мембрани.
Увага! Небезпека раптових нічних заморозків в середній смузі РФ зберігається до 10 червня.
Серед тепличної розсади слабо стійкі до морозів баштанні, ягоди, огірки, помідори, баклажани, перець, деякі види квіткових рослин. Вони зупиняються в розвитку вже при -1 ° C. Плодоношення затримається мінімум на 10-15 днів. Ці ж культури уразливі в підрослими стані при пікіруванні розсади у відкритий грунт.
Як передбачити заморозки на грунті
Статистика свідчить, що в останні десятиліття діяльність Людини привела до:
- підвищення середньодобової температури в зимові місяці;
- збільшення ризику зворотних весняних заморозків.
Контролюйте температуру в теплиці
Передбачити характер зими стало важче. Хоча загальні характеристики залишилися колишніми. Наприклад, в середній смузі і Поволжя спостерігається чергування теплих тривалих періодів з різкими сильними і короткостроковими морозами. Навесні картина приблизно така ж, тільки похолодання не такі сильні. Попередження весняних заморозків – головний інструмент боротьби з ними для захисту розсади.
Щоб хоч якось передбачити погоду, дотримуйтесь таких рекомендацій:
- Синоптики можуть дати відносно точний прогноз тільки на 5-7 днів вперед. Довгострокові прогнози погоди мають вкрай низьку ймовірність.
- Бажано користуватися деталізованим офіційним прогнозом на сайті державної структури Гідрометеоцентру. А ще краще порівняти дані з декількох джерел, щоб планувати утеплення розсади.
- Будь-прогноз співвідносите з особливостями вашої ділянки: рельєф, наявність схилу, розташування поблизу лісу і води. Через цих нюансів однакова погода може по-різному впливати на розсаду.
Чи будуть заморозки найближчої ночі – підкаже сама природа:
- Після півночі температура повітря найчастіше знижується. Пік настає перед світанком. Так що якщо ввечері на градуснику не більше + 2 … + 3 ° C, подумайте, як врятувати розсаду.
- Опади, які були протягом дня, ввечері припиняються.
- Небо стає зрозумілим. Вітер стихає.
Увага! Навпаки: якщо на вулиці похмуро, вітряно, йде дощ, то ризик появи морозу мінімальний.
Як боротися з поворотними заморозками
Прості прийоми, як врятувати розсаду в парнику з полікарбонату:
- Зробіть тепличні грілки з пластикових пляшок. У міру остигання замінюйте воду гарячої. Ємності краще трохи заглибити в землю. Альтернатива – нагріті камені. Ці способи кожен день застосовувати складно, але для разової екстреної захисту розсади вони відмінно знадобляться.
- Розставте всередині теплиці 10-15 шт. запалених свічок. Підійдуть навіть тонкі.
- Натягніть всередині шар поліетилену. У конструкції з полікарбонату є елементи, за які можна зачепити матеріал зажимами, але щільне прилягання не бажано. Між двома матеріалами утворюється повітряна подушка, яка затримає охолодження і захистить розсаду. Можна обтягнути парник плівкою і зовні, хоча на це буде потрібно більше поліетилену.
- Поставте біля парника металеву ємність. Наповніть її пористим цеглою, який просочіть в горючої рідини. Від бака відведіть трубу прямо в верхню частину парника. Так під стелею теплиці утворюється тепле хмара.
- Щоб врятувати розсаду, укрийте її шаром утеплювача: лутрасилом або спанбондом. Краще застосувати два тонких шару, ніж один товстий.
Для постійного контролю температури всередині парника городники часто використовують електрообігрівачі. Можна встановити навіть не один, а 2-3 приладу. Головне, щоб потік гарячого повітря не потрапляло на розсаду. Корисно обладнати нагрівачі таймером або термодатчиком, які будуть автоматично включати і вимикати пристрій. Збираючись врятувати розсаду в теплиці за допомогою вогню, горючих матеріалів або електрики, дотримуйтесь правил пожежної безпеки. Всі ці способи дозволяють городникам організувати весняну захист рослин без цілодобової стеження за теплицею.