Бджіл відносять до соціальних комах. У них ідеально організований громадський спосіб життя. Кожна бджола чітко виконує свою функцію. Одні все життя працюють, інші – виконують роль солдатів-захисників. І в кожної бджолиної сім’ї присутній бджолина матка. За фото її легко відрізнити завдяки особливо великих розмірах тіла. Яка ж роль бджолиної королеви відведена в вулику?
Хто така бджолина королева?
Це особина, яка зберегла свої репродуктивні функції. Робочі бджілки не здатні давати потомство. Все своє життя вони працюють на благо бджолиної сім’ї. Життя сім’ї дала саме матка. Вона – батько всіх членів великої родини. У неї сильно розвинена статева (репродуктивна) система. Ця комаха на тлі інших бджілок легко розгледіти – у неї дуже великий і довге черевце за рахунок потужного розвитку статевих органів. Головна і єдина роль бджолиної королеви – давати потомство. У кожної бджолиної сім’ї може бути тільки одна матка.
Цікаві факти про матці:
- Живе 8-9 років.
- Найактивніший процес відкладання яєць відбувається в перші 2 роки її життя.
- Влітку за добу одна бджолина матка може відкласти 1500-1800 яєць.
- Королева не здатна виконувати функції робочих бджіл: не знає, як зібрати нектар, створити прополіс, побудувати стільники, виділити віск.
- Після народження у молодої пчеломатки є тільки 30 днів, щоб зробити спаровування з трутнем. Інакше вона так і залишиться безплідною.
Порада! Оскільки репродуктивні функції бджолиної королеви швидко виснажуються, то після 3-4 років її життя бджолярі намагаються змінити її на молоду матку.
Як виглядає
Знайти Бджоломатки серед інших особин здатний навіть недосвідчений бджоляр. Це бджола з дуже довгим і масивним тільцем. У робочих бджіл воно візуально вкорочене. У матки черево йде далеко за межі крил. Очі королеви дуже маленькі – набагато менше, ніж у робочих особин. Як і у інших бджіл, у неї також є жало. Матка повинна вміти оборонятися. Бувають випадки, що в родині народжуються нові пчеломатки. Або ж сім’я хоче позбутися від старої королеви, що не показує потрібної плодючості. Нова матка повинна відвоювати своє місце в колонії. І для цього вона використовує жало, яке у неї добре дає собі раду.
Відмінні риси:
- Довжина тіла – 25 мм.
- Маленькі очі.
- Довге велике черевце.
- Малорухлива.
У великій родині бджіл знайти серед рою особин саме Бджоломатки – обтяжлива завдання для бджоляра. Тому досвідчені бджолярі використовують кольорові мітки, які ставлять на спину королеві. Існує міжнародна система маркування, яка дуже проста і зручна.
Як визначити вік матки? Колір мітки означає останню цифру року, коли була народжена матка.
- Блакитна мітка – це цифра 0 або 5 (наприклад, 2020 або 2015 рік).
- Білий колір присвоєно 1 і 6 (наприклад, 2011 або 2016 рік).
- Жовтий відповідає за цифри 2 і 7 (2012 або 2017).
- Червоний – це 3 і 8 (2013 або 2018 рік).
- Зелений – 4 і 9 (2014 або 2019).
Як розвивається бджоломатка
Поява матки на світло – це сімейне рішення. Саме робочі особини створюють необхідні умови, щоб виростити не робоча бджілку, а королеву. Як правило, це відбувається в разі, коли стара бджолина матка вже не здатна відкладати потрібну кількість яєць. Як починають діяти робочі бджілки?
Кожна самка завжди відкладає яйця відразу двох видів: плодові і незапліднені. З перших яєць на світ народжуються трудівники і нові пчеломатки. З неплідних яєць очікуються виключно трутні. Якщо королева відклала запліднене яйце, то на 4 день з нього виходить личинка. Поки що вона харчується виключно маточним молочком. Воно виробляється в залозах особливої касти бджіл: це годувальниці. Саме від активності годування молочком залежить, чи стане ця личинка майбутньої Бджоломатки або звичайній робочій особиною.
Цікаво, що личинки робочих бджіл мають доступ до коштовного маточного молочка тільки 3 дні. Потім їм дають мед і пергу. А ось майбутню матку годувальниці поять молочком 5 днів. Біологічно активний склад молочка провокує стрімке і потужний розвиток статевих органів у личинки.
На 9 день личинку переносять в маточник і запечатують її. Вона самостійно спрядет собі кокон і буде розвиватися в стані лялечки. Вихід з маточника відбувається на 16 день. Поки молода матінко НЕ злучається з трутнем, її вважають неплодной.
Увага! Існує думка, що бджолина матка завжди перебуває всередині вулика. Насправді на 3-7 день життя молода матінко робить виліт і обліт території. Саме в цьому польоті, за межами пасіки, і проходить спарювання з трутнем.
Бджолярам важливо знати про особливості розвитку бджолиної матки. Якщо у вулику немає плодових яєць, то бджолина сім’я загине. Адже робочі бджоли не здатні виростити нову Бджоломатки. Тому завдання бджоляра – вчасно підселити до сім’ї нову королеву.