Серед різної домашньої живності кролики займають особливе місце. Їх цінують не тільки за смачне м’ясо, шерсть і плодючість, а й за ті позитивні емоції, які вони дарують і дітям, і дорослим. Пухнастих звірят приємно гладити, вони життєрадісні і грайливі, але тільки коли здорові. Хвороб у кроликів предостатньо, поширюються вони швидко, тому загибель загрожує всьому поголів’ю. За якими симптомами можна зрозуміти, що кролики хворіють, і як їх лікувати?
Загальні ознаки захворювань
Здоровий кролик поводиться активно, шерсть у нього жорстка і блискуча, сухі очі і ніс, спокійне дихання. У хворих же звірків можуть спостерігатися такі симптоми:
- втрата апетиту, але при цьому сильна спрага;
- занадто мляве поведінку або, навпаки, гіперактивний;
- запори або діарея;
- потьмяніла або випадає шерсть;
- різні нариви: на лапах, навколо очей, рота, носа, у вухах;
- утруднене дихання;
- світлобоязнь.
Звичайно, у кожної хвороби свої прояви, але поява будь-якого з цих ознак – вже достатній привід для звернення до ветеринара.
Класифікація хвороб
Виділяють три великі групи захворювань.
- Інвазійні – коли причиною недуги стає діяльність різних паразитів: короста, миксоматоз, кокцидоз і ін.
- Неінфекційні – до них відносять травми та їх наслідки, тепловий удар і обмороження, алергічні прояви на бруд, пил, цвіль.
- Інфекційні – найнебезпечніша для цих тварин група, що викликає масовий падіж кроликів. Сюди входять стафілокок, інфекційний риніт, мокрець і багато інших.
Хоч в приватному, хоч у фермерському господарстві головним завданням стає виявлення хворих звірів і профілактика. Завдяки своєчасно проведеної вакцинації кролики перехворіють в легкій формі. Розглянемо основні хвороби кроликів, найбільш небезпечні і найпоширеніші.
Неінфекційні хвороби
- Рахіт виникає у молодняку, коли в кормах бракує вітаміну D, а також кальцію і фосфору. Кроленята відстають у рості, у них деформуються кістки. Лікується додаванням в раціон зеленої трави, кісткового борошна, пророщених зерен і вітамінів.
- Отруєння – виникає при попаданні в корм отруйних рослин. Симптоми – втрата апетиту, слинотеча, пронос і спрага. Необхідна тепла клізма, в якості пиття дають молоко, а не воду. Проводиться тотальна дезінфекція клітини і посуду.
- При неправильному харчуванні можна спостерігати катар шлунка. Припиняють годувати кролика на 20 год, а потім переводять його на дієту: дають терту моркву, вівсяний відвар, ацидофілін. Лікування різний в залежності від виду катару.
- Пододерматіт викликається зайвою вагою і при довгому лежанні на решітці статі. Від цього лапки лисіють, і на них утворюються скориночки, які тріскаються і загнивають. Кролик виглядає втомленим, він млявий, не їсть, і якщо вчасно його НЕ полікувати – загине. Необхідно покращувати умови його життя: на підлозі спорудити дерев’яний настил, вапном побілити стелю і стіни приміщення. Невеликі пошкодження обробляють цинковою маззю, прочищення нариви – тетрациклінової маззю або заливають розчином йоду. Краще таких звірків забивати на м’ясо.
Увага! Сонячний удар кролики отримують за умови вигулу на сонці без навісу або при утриманні в тісних клітках без провітрювання. Вони мляві, постійно лежать і відмовляються від їжі. Їх потрібно перенести в прохолоду і покласти холодний компрес.
- Взимку в неутепленої клітці у кроликів можуть обморозитися вуха. Спочатку ці ділянки червоніють і припухають, потім утворюються бульбашки з прозорою вологою. Тваринам необхідно тепло і нанесення камфорною мазі. Бульбашки розкривають і теж використовують мазь.
Інвазійні хвороби
Прояви і лікування кокцидіозу
Коли в організм кролика через фекалії потрапляють одноклітинні кокцидии, вони просочуються в печінку і кишечник, де починають руйнівну роботу. З опису хвороби можна виділити такі характерні прояви:
- роздутий живіт і пронос;
- слабкість і відмова від їжі;
- судоми з закидання голови.
Особливо небезпечний він для малюків. Необхідно стежити за чистотою води, годівниць, клітини. З харчування виключаються кислі трави і бобові. Лікують «Солікоксом» або «Байкокс», для профілактики випаюють водою з додаванням йоду.
Увага! Перехворілий кролик залишається довічним носієм інфекції, тому його містять в ізоляції або забивають.
Міксоматоз
Це вірусне запальне захворювання, набрякла форма якого не лікується. У цьому випадку спостерігається почервоніння слизових очей з виділеннями білого кольору, загальмованість, погіршення стану шерсті. Рятує тварин вакцинація, першу проводять в 1,5 місяці.
Небезпека цистицеркоза
Інвазивні хвороби кроликів лікуються з працею – цей небезпечний вірус заносять паразити через інших домашніх вихованців, неякісну воду або корму, вражаючи мозок, черевце і груди тварин. Головна ознака – невеликі бульбашки з прозорою рідиною. Кролик не хоче їсти, рухатися, у нього пронос. Всього за 5 днів він гине.
Інфекційні захворювання
Пастереллез
Відноситься до інфекційних хвороб, часто викликає відмінок. Крім загальмованості поведінки і втрати інтересу до їжі, у кроликів з’являються виділення з носа і очей, дихання стає важким і хрипким, здувається кишечник і починається діареєю. Паличка заноситься з питвом, кормами, після контакту з іншими тваринами, і навіть з брудних рук власника.
Лікують 4 дня сульфаніламідним препаратом або внутрішньом’язово вводять Біоміцин. Обов’язкова дезінфекція клітин розчином карболки або формаліну.
Мокрець або інфекційний стоматит
На цю недугу кролики заражаються в «дитинстві» – до 4-х місяців. На лікування легкої форми йде 2 тижні, від важкої вже через тиждень кролик вмирає. Самий явний симптом – виразки в роті, на мові, в носі. Щоб уникнути загального зараження лікують стрептоцидом, засинаючи в рот одну половинку розтертої таблетки, а через 10 год – другу.
Більшість хвороб кроликів носять масовий характер, заражаються і гинуть вони настільки швидко, що вилікувати їх просто не встигають. Тому кролівник повинен діяти швидко при перших проявах захворювання. А для попередження масштабного відмінка необхідно контролювати стан свого стада, містити його в чистоті і вчасно проводити вакцинацію.