Ясенець або неопалима купина – рослина практично повсюдно розповсюджене на території Росії. Воно привертає увагу і викликає цілком зрозумілий інтерес у садівників зважаючи на свій вражаючого зовнішнього вигляду і практично абсолютної невибагливості. Але для того щоб результат вирощування цієї рослини (через деяких його особливостей) був лише приємним, слід знати все про тонкощі посадки і догляду за ясенцем у відкритому грунті. Далі докладно про це (додаються фото і інструкція по вирощуванню).
Ясенець кавказький: опис, особливості рослини
Ясенець відноситься до нечисленного роду рутовий. Крім нього, в цю групу рослин входить лише кілька схожих між собою різновидів, ареал проживання яких простирається від Середземномор’я до Сходу. У народі рослина відомо під іншими назвами: дикий бадьян, Бодан, ясеннік тощо. Найбільш відома назва рослини – неопалима купина.
Ясенець є потужне багаторічна кустообразно рослина з досить розгалуженою дерев’янистих коренем. У висоту ясенец досягає близько 0,7-0,8 м, іноді може виростати до 1 м. Стебла у рослини дуже міцні, прямостоячі, сільноопушенние, липкі.
Ясенець – абсолютно невибаглива рослина
Листя зовні дуже нагадують ясеневі. Цвіте ясенец великими довгими суцвіттями (близько 40 см), представленими численними білими, брудно-рожевими або ліловими квітками з пелюстками трохи неправильної форми.
Увага! Незважаючи на свою зовнішню красу, ясенець таїть в собі серйозну небезпеку. У сонячну погоду його квітки і насіннєві коробочки ні в якому разі не можна чіпати: вони здатні спровокувати сильний опік, який проявиться на шкірі лише через 12 годин.
У момент контакту з квіткою больових відчуттів не виникає. Але згодом на шкірі з’явиться роздратування, яке зміниться володарем, потім виразками, підвищиться температура і стан може стати критичним. До речі, вдихати аромат квітів також не можна: вони можуть викликати алергічний шок і обпалити слизову носоглотки.
Ясенець активно застосовується в народній медицині: його кореневої відвар використовують при діареї, лихоманці, жовтяниці, епілепсії; насіннєвий настій – як косметичний засіб. Проте лікарські властивості цієї рослини не дуже добре вивчені, тому фахівці рекомендують з обережністю застосовувати його для лікування.
Посадка у відкритий грунт
Ясенець зазвичай вирощується насіннєвим шляхом, але для того щоб домогтися високої схожості посівного матеріалу, необхідно мати на увазі деякі тонкощі, які відомі лише професійним садівникам:
- Насіння повинні бути зібрані ще до того, як дозріють, оскільки в іншому випадку вони просто вистрілять з насінної коробочки.
Висаджують ясенец насінням
- Висів насіння краще здійснювати практично відразу після збору, оскільки вони не дуже добре зберігаються. Зазвичай висів насіннєвого матеріалу відбувається в осінньо-весняний період.
- Іноді трапляється так, щоб посіяні восени насіння, зійдуть лише навесні, тому необхідно відзначати ділянку, засіяний ясенцем.
- Рясно зійшли насіння необхідно в обов’язковому порядку проріджувати (відстань між ними повинна становити не менше 20 см).
До речі, іноді рослина вирощують іншим методом – діленням куща. Але результат садівників не надто вражає: рослина часто хворіє і погано сходить.
При виборі ділянки для посадки ясенця не обов’язково віддавати перевагу сонячним, або напівтінистих місцях: рослина відмінно відчуває себе в будь-якій частині саду. Важливіше ретельно підібрати грунт для ясенця. Найкращим варіантом для нього вважається нейтральна / лужна грунт (ні в якому разі не бідна).
Порада. Рослина дуже боїться вологого грунту, тому при близькому заляганні грунтових вод необхідно в обов’язковому порядку зробити дренаж, щоб коренева система ясенця НЕ замокання.
Посів насіння здійснюється або в невеликій кілку, або в парнику, призначеному саме для вирощування насіння. Відстань між окремими насінням має становити, як вже було сказано раніше, близько 15-20 см. Оскільки рослина почне цвісти лише до 4-му році життя, пересадка на основне місце здійснюється через 3 роки після посіву насіннєвого матеріалу.
Тонкощі догляду за рослиною
Ясенець не можна назвати вибагливим, але все ж для того щоб отримати в результаті красиве пишно квітуча рослина, про дотримання певних заходів по догляду за ним слід подбати.
Поливи не повинні бути занадто частими і рясними, оскільки надмірна кількість вологи згубно для ясенця. Забезпечувати його водою слід лише в особливо спекотні і посушливі дні.
цвітіння ясенця
Грунт – не той фактор, на який слід звертати особливу увагу при вирощуванні ясенця, але мульчування має здійснюватися обов’язково. Підійде для цих цілей товстий солом’яний або торф’яної шар (можна використовувати навіть траву). Не забувайте періодично вспушівать грунт навколо рослин, але з настанням зимових холодів краще залишити ясеннік в спокої: він відмінно перезимує під снігом.
Бодан не особливо потребує підгодівлі, але в період цвітіння бажано здійснити цю процедуру кілька разів. Причому варто віддати перевагу мінеральним комплексам, здатним якісно подщелочив грунт.
Ясенець досить часто вирощують не як одиночна рослина, а в компанії інших медленнорастущих культур. Відмінно буде виглядати ясеннік поруч з ялівцем, будь-якими вічнозеленими деревами або навіть біля великих декоративних каменів. Рослина дуже дружелюбно по відношенню до квітів, не особливо вимогливим до вологи (лилейник, ірис та ін.).
При посадці ясенця у відкритий грунт важливо дотримуватися певну відстань між молодим рослиною і «бувалими» представниками саду: щоб усім рослинам було комфортно поряд з ясенцем, посадіть його не менше ніж за півметра від них.
Порада. В період активного цвітіння ясенця небажано знаходитися поруч з ним, якщо у вас в руках є легкозаймисті предмети, наприклад, сірник. Ясенець вважається рослиною самозаймається і при тому, що піднесло сірника в повітрі спалахне полум’я (до речі, сам квітка залишиться цілий і неушкоджений).
На цьому ми завершуємо знайомство з такою незвичайною і маловивченим рослиною як ясенець кавказький. Тепер ви маєте повноцінне уявлення про те, як правильно виростити його у відкритому грунті. Успіху і будьте обережні!