До початку 1990-х вчені-ботаніки вважали калібрахоа різновидом петунії. І тільки офіційно доведені відмінності на генетичному рівні дозволили класифікувати рослина як окремий рід зі своїми унікальними сортами. Однак плутанина існує до цих пір, особливо в середовищі квітникарів-новачків. Дачникам, які займаються посадкою, розмноженням і вирощуванням квітки у відкритому грунті, корисно дізнатися про зовнішні відмінності обох культур і про правильний догляд за рослиною калібрахоа.
Опис: сорти та різновиди культури
Крім прекрасного зовнішнього вигляду на фото і в живу калібрахоа цінний своєю універсальністю. Він відмінно виглядає в підвісних контейнерах, кашпо. При посадці цим способом рослина служить чудовою прикрасою веранд, терас, балконів. Звисають стебла з великою кількістю ніжних квітів створюють яскравий, пишний водоспад.
Низькорослі сорти затишно почуваються в підлогових газонах або відкритому грунті, у вигляді об’ємних кущиків.
Калібрахоа – гість із Південної Америки. У природі його квіти мають виключно фіолетовий забарвлення. Але завдяки спорідненості з петунією і старанням селекціонерів зараз можна милуватися жовтими, рожевими, синіми, малиновими, вишневими відтінками квіткового каскаду. Інші характеристики культури:
цвітіння Калібрахоа
- пагони – тонкі, гіллясті;
- листя – ланцетні, дрібні, насичено-зеленого кольору;
- довжина стебел – 1-2 м;
- гілочки і листя покриті коротким жорстким ворсом.
Увага! Крім різниці в ДНК калібрахоа відрізняється від петунії великою щільністю лози, величиною квіток (діаметр – до 3-х см) і наявністю в них жовтою або коричневою серединки. Це помітно, навіть якщо порівнювати рослини по фото.
Популярні сорти:
- Каблум синя. Відрізняється невеликою висотою, до 35 см.
- Мільйон дзвіночків. Це ціла сортова серія, куди входять рослини різних забарвлень.
- Махрова. Теж включає в себе кілька сортів. Віночки пишні, багатошарові. Цвітуть не так рясно, як інші різновиди, але дуже красиві.
Посадка рослини на присадибній ділянці
Квітка любить тепло, тому вкорінення розсади у відкритому грунті планують на кінець весни. Запорукою успішного вирощування калібрахоа стане поєднання таких умов:
- місце для посадки – сонячне, без протягів і сильного вітру. При розмноженні в кімнатних умовах виберіть південну або південно-східну сторону;
Для посадки вибирайте сонячне місце
- денна температура – не менше + 22 ° C, заморозки до цього моменту повинні минути;
- грунт кращий піщаний або суглинний, але підійде і будь-який родючий, пухкий;
- обсяг грунту для 1 куща при вирощуванні в кашпо – 3 л;
- не забудьте про дренаж і відмовтеся від гідрогелю.
Увага! Посадка в тінистому місці призведе до погіршення цвітіння.
Догляд за калібрахоа
Полив, обрізка і добриво – головні аспекти успішного догляду за культурою. Рослина любить воду, тому щодня обприскуйте листя, а в спекотні періоди робіть це 2-3 рази на день. Слідкуйте, щоб при цьому на калібрахоа не потрапляють сонце. Полив під корінь – помірний, 1-2 рази в тиждень. У спеку – частіше, але меншими порціями. Щоб не допустити загнивання коренів, грунт повинен бути не сирої, а зволоженою.
Регулярно прищипують кущик і видаляйте зів’ялі бутони. Такий догляд облагородить зовнішній вигляд калібрахоа і продовжить його цвітіння. Щоб омолодити рослину, в середині літа наполовину обріжте стебла. Ви отримаєте пишний кущ з безліччю квіток. Восени занесіть калібрахоа в прохолодне приміщення. Тримайте його до весни при температурі + 5 … + 10 ° C, скоротивши полив і підгодівлі.
Увага! Навіть при хорошому догляді на наступний рік калібрахоа буде цвісти у відкритому грунті не так рясно.
Добриво і підгодівля культури
При посадці додайте в грунт компост або перегній. Надалі в якості добрива підійдуть органіка (крім гною) і мінеральні підгодівлі. Чергуйте їх кожні 7 днів, практикуючи по черзі полив під корінь і обробку по листу. Якщо калібрахоа відстає в зростанні, використовуйте стимулятори. Для розвитку стебел корисний азот. Збільшити кількість бутонів допоможуть добрива з фосфором і калієм.
Розмножувати калібрахоа можна живцями
Особливості: способи
- Живцювання. В кінці літа або початку осені зріжте з кущика верхівки довжиною 4-5 см. Всі живці повинні містити по 4-6 листочків, але залиште тільки по 2 верхніх. Відразу ж посадіть гілочки в грунт, на відстані до 2-х см один від одного. Накрийте горщик склом або плівкою, поставте в сонячне і тепле місце. Провітрюйте і поливайте живці, уникаючи перезволоження грунту. Через 2 тижні пересадити їх в окремі контейнери, пріщіпнув верхівки, а через 1,5 місяці укоренити калібрахоа на постійному місці.
- Насіннєвий спосіб розмноження практикується рідше. Найкраще використовувати торф’яні таблетки. У січні поглибите в кожну з них по 1 насіння, помістіть в парничок. Забезпечте досвечивание протягом 16 год, достатнє зволоження. Паростки з’являться через тиждень, через 2 дні зніміть плівку. Після формування першої пари справжніх листочків підгодовуйте калібрахоа комплексними сумішами, для попередження чорної ніжки підійде марганцевий калій. В кінці весни посадіть сіянці в грунт.
Увага! При розмноженні насінням немає гарантії, що новий квітка повторить материнські якості.
Хвороби і шкідники: заходи боротьби
При дотриманні всіх правил вирощування квітка рідко страждає від шкідників і хвороб. Похибки в догляді можуть привести до розмноження таких хвороб:
- чорна ніжка;
- хлороз;
- коренева гниль;
- борошниста роса.
Справитися з проявами недуг допоможуть фунгіциди. Також ослаблений кущик може постраждати від білокрилки, попелиці, павутинного кліща, трипси. Якщо виявили ознаки появи шкідників, обробіть калібрахоа інсектицидом – актеллика, Фітоверма і іншим.
Калібрахоа: поєднання з іншими рослинами
У підвісних контейнерах калібрахоа гармонійно виглядає з лобелією, вербеною, плющем або ж пеларгонії. Приклад відмінного поєднання в вазоні – спільна посадка з фуксією або запашним горошком, бальзамін або хлорофітумом.
Дуже красиво калібрахоа виглядає в кашпо
У вас вийде гарна клумба, якщо у відкритому грунті в пару до калібрахоа виберете:
- вечнозеленую невибагливу ангелонію;
- багаторічну садову герань, яка покриває ділянку яскравими кошиками;
- кропиву декоративну, яка цінується за яскраві листя з бархатистою поверхнею;
- універсальну в застосуванні декоративну осоку.
Порада. Також комбінуйте квітка з шавлією, чорнобривцями, цінніей, перстачем, чебрецем, аліссума.
При грамотному догляді калібрахоа прекрасний як на самоті, так і в компанії інших сортів контрастного забарвлення. З цією квіткою можна в повній мірі проявити творчі здібності, прикрасивши будь-який куточок присадибної ділянки або балкон міської квартири.