Цвітіння тюльпанів – приголомшливо красиве видовище, яким хочеться милуватися нескінченно. Щоб продовжити це свято квітникарі-аматори намагаються висаджувати на клумбах сорти різних термінів цвітіння – це дозволяє їм насолоджуватися видом прекрасних квітів більше місяця. Щоб не заплутатися в «тюльпанової» розмаїтті і визначитися, цибулини яких саме красенів висаджувати на своїй ділянці, досить переглянути фото сортів з назвами і описом кожного.
Трохи історії
У далекому 1554 році посол Німеччини надіслав в свою країну з Османської імперії перші цибулини загадкових квітів, які відразу ж підкорили серця німецьких садівників. Називати їх стали «Tulipan», що було схожим з вимовою назви турецького головного убору «тюрбан».
Квіти швидко поширилися по Європі, а в Голландії почалася справжня тюльпаномания. За одну цибулину віддавали великі суми, ними торгували на біржах і аукціонах, дарували як дорогих подарунків.
У той час стали потихеньку виводити все більше нових сортів дивовижних квітів, і садівники помітили, що кліматичні умови Голландії чудово підходять для їх культивування. Так голландці стали лідерами з вирощування і селекції цього прекрасного квітки, який до цього дня вважається негласним символом країни.
Тюльпани популярні у садівників у всіх країнах світу
Класифікація тюльпанів
Всі нині ростуть тюльпани поділяються на 3 групи:
- тюльпани раннецветущие;
- тюльпани середньоквітучих;
- тюльпани поздноцветущие.
Виділяється і 4 група, в яку зібрані дикорослі види і вироблені від них сорти незалежно від того, коли у них починається цвітіння. Всі 4 групи, в свою чергу, діляться на 15 класів, що відрізняються між собою формою бутона, висотою стебла, забарвленням і т.д.
Ранньоквітучих група
Представники цих сортів зацвітають в середині-кінці квітня.
- Прості ранні тюльпани. Для них характерні високі, товсті стебла. Бутони великі. Їх форма схожа на чашу або келих, колір мають, в основному, червоний або жовтий. При яскравому сонці вони повністю розкриваються. Розростаються повільно.
Махрові ранні тюльпани
- Махрові ранні. Мають коротким, міцним і товстим стеблом. Бутони махрові, теплих тонів, в розкритому стані їх діаметр близько 8 см. За чисельністю складають практично такий же відсоток, як і перший клас – близько 5%. Розростаються дуже повільно.
Порада. Щоб тюльпани добре цвіли потрібно щороку, в кінці сезону витягувати цибулини із землі і восени висаджувати їх на нове місце.
Середньоквітучих група
Сезон їх цвітіння – кінець квітня-початок травня.
- Тріумф тюльпани. Рослини середні по висоті, з великими бутонами (форма келиха). Забарвлення зустрічається від фіолетового до білого. Добре розростаються. Найчисленніший клас – таких сортів приблизно чверть від усіх відомих.
Тріумф тюльпани
- Дарвінових гібриди. Дуже рослі тюльпани. Діаметр розпустилася бутона може бути більше 10 см. Мають часто червоне забарвлення. В цьому класі немає фіолетових квітів. У спекотні дні дуже сильно розкриваються. Швидко розмножуються. Клас охоплює 4,5% від загальної кількості.
Позднецветущих група
Починають цвітіння в середині або наприкінці травня.
- Прості пізні. Наділені потужними, високими стеблами і великими бутонами форми келиха різного забарвлення. Пелюстки досить широкі, з тупими кінчиками. Деякі сорти викидають з одного квітконоса 3-5 квіток. Добре переносять пізні заморозки. Розростаються дуже швидко. За чисельністю трохи поступаються Тріумфу.
- Лилиецветних. Рослини з високими стеблами. Бутони нагадують келих. Пелюстки відгинаються назовні і сильно загострені. Забарвленням наділені найрізноманітнішою. Розростаються не надто швидко.
лилиецветних тюльпани
- Клас бахромчасті. Стебло рослин високий. Бутони форми келиха, забарвлення дуже різноманітна. Виділяються наявністю бахроми по краю пелюсток, що нагадує голки. Чорний колір в цьому класі не присутній.
- Зеленоколірна. Зацвітають в середині травня. Мають середню висоту. Пелюстки різних сортів пофарбовані в непомітні кольори, а посередині обов’язково проходить зелена лінія, яка не зникає до відцвітання квітки.
Порада. Тюльпани зеленоколірна сортів краще висаджувати невеликими групами, поруч з тюльпанами яскравих кольорів. При такому контрасті їх ніжний колір буде дуже виграшно виглядатиме.
- Рембрандт-тюльпани. Більшість рослин цього класу вражені вірусом ряболиста, за рахунок чого пелюстки мають строкате забарвлення. Стебла цих рослин високі. Пелюстки можуть бути червоного, жовтого і білого кольору з лініями і плямами. Таких тюльпанів, по відношенню до всіх відомих, налічується найменше.
попугайні тюльпани
- Попугайні тюльпани. Стебло середній. Квітки в розкритому вигляді досягають 20 см в діаметрі. Пелюстки дуже нагадують строкаті рвані пташине пір’я. Пофарбовані в різні кольори – від білосніжних до практично чорних.
- Махрові пізні. Ці тюльпани наділені потужними, не дуже високими стеблами. Їх квітки візуально нагадують піони. Забарвлення буває від білої до чорної. Є і сорти двоколірні. Молоді цибулини наростають швидко.
Види тюльпанів і їх гібриди
Тюльпани, що відносяться до цієї групи, краще висаджувати на альпінаріях і в кам’янистих садах, разом з такими ж низькорослими рослинами.
- Тюльпани Кауфмана – цвітуть раніше за всіх, на початку квітня. Мініатюрні тюльпани з розкрилися бутонами в формі зірки. Забарвлення різноманітна, часто присутня два кольори. На листі наявність пурпурних штрихів або крапок.
- Тюльпани Фостера. Їх бутони побільше, ніж у попереднього класу, мають чашоподібну подовжену форму. Квітки частіше червоні, але зустрічаються жовті і рожеві.
тюльпани Грейга
- Тюльпани Грейга. Мають низенькі стебла з досить великими квітами. Пелюстки на келихоподібних бутонах з загином назовні. Бувають червоного, оранжевого кольору і двоколірні.
- Дикорослі. У цей клас з’єднали всі види, що ростуть в дикому вигляді. В основному вони низького зросту, дуже рано починають цвісти і мають різноманітну забарвлення. Серед них зустрічаються сорти, що викидають на одному стеблі декілька бутонів.
Які б тюльпани були посаджені на ділянці, всі вони однозначно зможуть привнести в життя квітникаря сонячне, весняний настрій.