Клеродендрум – дерево долі в домашніх умовах

Клеродендрум – тропічний мешканець, який зустрічається в оранжереях і житлових приміщеннях. Про те, як вирощувати культуру в домашніх умовах і правильно доглядати за нею піде мова в статті.

Що це за рослина

Дивовижне рослина було помічено в африканських тропічних лісах групою місіонерів. Описали його як ліану з гронами червоних квіток і білими чашечками. Тоді ж, а справа була в середині минулого століття, знахідка отримала назву «клеродендрум», що в перекладі з мови греків означає «дерево долі».

За словами місцевих жителів було з’ясовано, що ліана оповита різними прикметами і забобонами. Наприклад, згідно з однією з старовинних легенд, квітка може змінити життя на краще. До цього дня деякі квітникарі-аматори, які вирощують клеродендрум в домашніх умовах, намагаються оточити рослина увагою і турботою в надії отримати взамін чудове перетворення.

квітучі кімнатні рослини

Ще одна назва ліани – «волькамерія» або «безневинна любов». У його появі також замішана старовинна легенда. Однак, подивившись на яскраво-червоного кольору сердечка в оточенні білих чашок, здогади про походження другого імені приходять самі по собі.

Клеродендрум відрізняється видовою різноманітністю. Представники сімейства ясноткових, яких можна добре розглянути на доданих фото, виростають у вигляді ліан, кучерявих чагарників і невеликих дерев. При цьому всім «родичам» притаманні загальні риси:

  1. Великі листя (до 30 см завдовжки).
  2. Молоді пагони гнучкі. Згодом одревеснеют.
  3. Квітки у більшості видів зібрані в пишні грона і волоті. Відрізнити їх можна по неповторному аромату.

Увага! Виростити клеродендрум в домашніх умовах і побачити його квітки вважається значним досягненням серед любителів.

Різновиди для квартири

Описано не менше 300 видів рослини, але в оселях квітникарів зустрічаються лише деякі. Є Клеродендрум, що втрачають листя і вимагають періоду спокою взимку, а є вічнозелені представники.

Як найефектніших відзначають:

  • Клеродендрум Томсон. Саме його помітили місіонери. Яскраві бутончікі червоного кольору в оточенні білих оцвітин-коробочок створюють приголомшливу, чарівну картину. Цвіте різновид в кінці весни. В умовах кімнати це невеликого розміру деревце або кущ.

кімнатне квітникарствоКлеродендрум Томсон

  • Клеродендрум спеціозум або прекрасний. Часто вирощується як ампельна рослина. Квітки червоні, а приквітки ніжно бузкового відтінку. Якщо за «прекрасним» правильно доглядають, рослина радує цвітінням весь рік.
  • Клеродендрум Уолліча або «киває жасмин». На тлі темних листя звисають величезні грона білих квіток з довгими, сильно виступаючими за край чашечки, тичинками. З розкриттям бутонів пагони тяжчають і періодично звисають вниз, як би кивають. Саме ця особливість відзначена в назві. Різновид вирощується квітникарями в формі чагарнику.

домашні квітиКлеродендрум Уолліча

  • Клеродендрум угандийский. Рослина наділене тонкими, довгими пагонами з овальної форми листям. Квітки з блакитними пелюстками і тієї ж забарвлення тичинками. В умовах приміщення культивується в ампельної формі.
  • Клеродендрум філліпінскіе. Відрізняється формою суцвіття у вигляді кулі і нагадують дрібні троянди бутонами кремового відтінку. Цвітіння спостерігають майже цілий рік. Виділяє приємний, насичений аромат.
  • Клеродендрум Бунге. Зірчасті лілові квіти з довгими тичинками зібрані в кулясті суцвіття. Деякі любителі порівнюють їх з яскравим феєрверком. Зростає як чагарник або невелике деревце.

сорту квітівБунге

  • Клеродендрум Інерме або безколючковий. Чагарник густо покривають білі квіточки. Виділяється початком бутонізації в кінці осені.
  • Клеродендрум Шмідта. Білі, запашні кисті-суцвіття, що досягають в довжину півметра і більше, звисають вниз каскадом. Вид порівнюють з фатою нареченої. Цвіте 2 рази в зимовий період.

кімнатні рослиниШмідта

Зараз з’явилося безліч сортів з махровими бутонами і строкатим листям.

Увага! Природою задумано схожість квіток з метеликами. Комахи, думаючи що перед ними споріднена особина, сідають на «приманку» і переносять пилок від однієї рослини до іншої, тим самим забезпечуючи якісне запліднення.

Необхідний догляд і умови

Щоб клеродендрум в домашніх умовах ріс, розвивався і викидав квіткові кисті, потрібно забезпечити рослина оточенням, близьким до природного.

Горшечную культуру встановлюють в такому місці, щоб листя добре висвітлювалися. При цьому промені сонця не повинні прямо потрапляти на рослину. Якщо квітка знаходиться на південній стороні житла, його періодично притеняют. З північної сторони – штучно досвічують. Клеродендрум – це ліана, тому йому забезпечують відповідні опори. Показники температури витримують в межах +18 .. + 25 ° C. Листопадні види в зимовий період йдуть на спокій. В цей час клеродендрум в домашніх умовах переносять в кімнату з приглушеним освітленням і температурою близько +15 ° C.

Увага! При показниках термометра нижче +12 ° C рослина швидко гине, а якщо повітря прогрітий вище +15 ° C – не цвіте в наступному сезоні.

Вологість повітря потрібна висока. Листя щодня обприскують теплою, краще дощової, водою. Взимку процедуру проводять рідше – через 2-3 дні. Бажано це робити ввечері, в рідних тропіках саме в цей час випадає роса.

Для забезпечення гарного росту і цвітіння в грунт раз в 10-15 днів вносять добрива. Кращий варіант – рідкі концентрати для кімнатних рослин. Поливають клеродендрум в домашніх умовах так, щоб земля у вазоні завжди була вологою.

догляд за кімнатними квітами

Один з елементів догляду – обрізка. Маніпуляція надає Клеродендрум декоративність. Попутно видаляють віджилі своє листя і пагони. У період спокою правила догляду дещо змінюються. Поливають грунт рідко і потроху. Добриво не вносять. Обприскують мало. Пересаджують «дерево долі» щороку. Роблять це навесні, після обрізки. Новий горщик підбирають на 2-3 см більше в ширину і в висоту.

Навіть якщо не вірити в прикмети і забобони, клеродендрум можна назвати чарівним цвітом. Вид пишних кистей з красивими квітками зачарує будь-якого, в тому числі байдужого до рослин людини.

А який сорт клеродендрум подобається Вам?

Клеродендрум: відео