Виростити лимон з кісточки нескладно, якщо підібрати правильний сорт. Квіткові магазини пропонують кількість тих, що підходять для вирощування в закритих приміщеннях.
Перед покупкою лимонного дерева слід визначитися з його сортом
Критерії вибору сорту
Перед тим як купувати саджанець кімнатного лимона, необхідно визначити мету вирощування. Зрозуміти, який потрібен саме вам, допоможуть наступні характеристики:
- Плодоношення рослина.
- Використання плодів в їжу.
- Форма, колір, смак лимонів.
- Присутність колючок на стеблі.
- Місце, де буде стояти горщик.
- Клімат.
Якщо підібрати сорт правильно, то доглядати за ним буде легко. Деякі сорти кімнатних лимонів носять декоративний характер і не плодоносять.
Павловський
Це найбільш підходящий сорт лимона для вирощування в закритих приміщеннях. Головні особливості сорту: самозапилення і стійкість до нестачі сонячного світла. Виростає до 2 м у висоту, але при правильному формуванні крони залишиться невеликого розміру. Молоді дерева дають 20-30 плодів в період плодоношення, а дорослі 50-80 плодів за один урожай.
Плоди з сильним, але приємним ароматом майже не мають кісточок. Павловський отримав своє поширення завдяки багатому врожаю і невибагливості.
Температура повітря не повинна падати нижче 15 ° C навіть під час зимівлі, інакше рослина скине листя. Потрібне регулярне обприскування і своєчасний полив.
При правильному догляді виростає в рік на 50 см у висоту.
Лимон Павловський дає хороший урожай
Лимон Мейера
Лимон Мейера інакше називається китайським. Це карликова рослина є результатом схрещування лимона і апельсина.
Незвичайність Мейєра полягає в плодах: вони невеликі і менш кислі на смак, ніж звичайні лимони. Шкірка тонка, жовто-оранжева, красиво блищить.
Мейер чудово підходить для вирощування в закритих приміщеннях, т. К. Середнє зростання чагарнику менше 1 м. Рясно плодоносить вже в перший рік після посадки. Квіти нагадують великі грона пурпурного кольору. Потребує регулярного обприскуванні і поливі, любить сонячне світло, тому необхідно подбати про продовження світлового дня в зимовий період.
Лимон Мейєра – гібрид лимона і апельсина
Майкопський
Це результат наполегливої праці селекціонерів. Роками вчені вдосконалили домашній лимон і відбирали тільки кращі сіянці, тому він поєднує в собі краще від домашніх лимонних дерев. Досягає 2 м у висоту, пристосоване до вирощування в квартирах, дає великий урожай. Вчені розрізняють два різновиди сорту лимона майкопського:
- Дерево не має частини стовбура між кореневою шийкою і першою гілкою. Горизонтальні важкі, що звисають зі зростанням гілки. Колючки на стовбурі і гілках відсутні. Темно-зелене листя мають рівний ободок, блищать. Не більше п’яти квіток в суцвітті. Плоди подовженої форми з тонкою шорсткою шкіркою. Смак плодів помірно кислий.
- Симетрична крона і спрямовані вгору гілки. Колючки відсутні, листя покриті товстими темними жилками. Квітки розташовуються поодиноко. Плоди з тонкою шкіркою і невеликими ребрами на поверхні.
Будь-який з підвидів Майкопського лимона дає великий урожай: одне дерево здатне приносити більше 300 плодів за один рік.
Лимон Майкопский дає багато великих плодів
Дженоа
Цей популярний сорт можна без праці виростити в квартирі і отримати стабільний урожай. М’якоть у дозрілого лимона м’яка і соковита, має приємний ніжний смак, але перегородки, що розділяють часточки жорсткі, погано від’єднуються від м’якоті. Зелено-жовта шкірка товста і шорстка, їстівна. При покупці саджанця варто звернути увагу на листя:
- Яскравий зелений колір.
- Великі, можуть досягати розмірів 10х6 см.
- Черешки безкрилі і без опушення.
- Овальні, злегка загострені (нагадують за формою яйце).
Дерева виростають середнього розміру і мають гарну розгалужену крону. Немає шипів на нижніх гілках і стовбурі дерева, але вони з’являються на верхніх пагонах.
Плодоносить на четвертий рік після посадки і дає великий урожай. Чутливий до нестачі сонячного світла, тому краще всього розташовувати горщик з рослиною на південних вікнах.
Лимон Дженоа відмінно росте в домашніх умовах
Еврика
Сорт лимона, вирощений в Каліфорнії, добре переноситься низьких температур. Плоди великі, з товстою шкірою, мають приємний смак. Використовуються в кулінарії і при приготуванні коктейлів. Часто на поверхні шкірки зустрічається ребристість і невелика шорсткість. Плоди світло-жовтого кольору з рожевою м’якоттю.
Визначити сорт лимона Еврика легко по листю і бутонам: листя строкаті, а суцвіття яскраво-фіолетового кольору. Починає плодоносити в перший рік після посадки. Рідко виростає більше 2 м, що дозволяє вирощувати рослину навіть в невеликих оранжереях або на підвіконні.
Лимон Еврика – каліфорнійський сорт
Вулкан
Лимон сорти Вулкан – це гібридне рослина, отримане схрещуванням кумквата і лимона, має багато спільного з сортом Павловський. Точних диференціальних ознак для визначення сортності вулкана не існує, і під цією назвою в магазинах можна зустріти лимони турецької підгрупи і гібриди мандарина або кумквата.
Плоди Вулкана рідко використовуються в їжу через неприємний смак, тому рослина носить декоративний характер.
Якщо власнику необхідно рослина з аналогічним видом, але придатними в їжу плодами, то варто садити Павловський лимон.
Лимон Вулкан дає неїстівні плоди
Мезенський
Використовується як декоративний сорт, т. К. Плоди мають неприємний гірко-кислий смак. Дерева невеликого розміру, і якщо крону вчасно не сформувати, мають неохайний вигляд. Крона сильно розростається в ширину, але не в висоту.
Мезенський сорт має широке листя, щільні за структурою, що досягають в розмірах не менше 20 см. Суцвіття відрізняються від турецьких сортів яскравою фіолетовим забарвленням і слабким лимонним запахом. Цей сорт відрізняється від інших наявністю колючок на стовбурі і гілках.
Новозеландський
Ученим не вдалося чітко виявити прабатьків сорти, т. К. Він схожий на багато цитруси. Найближче до Цитрон: у рослини є колючки і вузькі крилаті листя, великі квіти.
Плоди середнього розміру яйцевидної форми. Тон у плодів широкий і подовжений. Шкірочка товста і горбиста, буває від жовтої до помаранчевої за кольором. М’якоть плодів соковита і дуже кисла, за своєю структурою пухка. Насіння в плодах мало, рідко зустрічається більше чотирьох кісточок на фрукт.
Лимон Новозеландський дає великі плоди з малою кількістю насіння
Київський великоплідний
Широко відомий завдяки своїй врожайності. Цвіте і плодоносить круглий рік. Сорт невибагливий, легко адаптується до виживання в закритих приміщеннях.
Красива крона прикрашена квітами і плодами круглий рік. Якщо правильно формувати її, то можна підвищити врожайність і вплинути на вагу плодів: вони часто важать близько 1 кг. Тонка шкірка і приємний аромат, насіння практично немає. Листя широкі і великі, колючки відсутні.
Дерева влітку можна тримати на відкритому повітрі, а взимку заносити в квартиру. Київський великоплідний сорт підходить для тепличного вирощування у відкритому грунті або в невеликих діжках в оранжереї.
Київський великоплідний дає лимони до 1 кг вагою
Пондероза
Велика гібридна форма лимона, отримана шляхом схрещування лимона і помело. Має характерні для кожної культури ознаки. Через великого розміру плодів квітникарі часто плутають його з київським великоплідних, але відмінності існують.
Пондероза прекрасно адаптується до зростання в квартирах, добре переносить посуху і спеку. Окислення грунту відразу позначається на стані листя.
Основна особливість сорту полягає в формі крони: вона кустообразная з потужними гілками. Листя щільні і жорсткі, круглі, невеликі.
Бежеві квіти з приємним ароматом збираються як в суцвіття, так одинично на стовбурі дерева, тому за цвітінням слід стежити, щоб поодинокі квітки не заважали формуванню листя.
Пондероза росте повільно, тому плодоношення починається тільки на другий рік після вкорінення живця. Урожай невеликий, але стабільний.
Плоди великі, можу важити 1,5 кг. М’якоть плодів ніжна, легко відділяється від прожилок і перетинок. Кислота м’якоті практично відсутня, але багато вітаміну С. Кісточок багато, але рослина розмножується тільки живцюванням. Шкірка щільна і м’ясиста, як у помело, горбиста з гіркуватим присмаком.
Лимон Пондероза дає дуже великі і смачні плоди
Лисбон
Саме сильноросле дерево серед всіх сортів кімнатних лимонів. Садівники люблять його не менше інших за врожайність і красу крони. У Лисбон багато колючок великого розміру, які покривають стовбур і молоді пагони. Листя щільно покривають всі гілки дерева, мають витягнуту довгасту форму, м’ясисті. Потребує хорошого освітлення, тому необхідно додатково підсвічувати деревце взимку лампами денного світла.
На другий рік після вкорінення збирають 30-40 плодів. Через кілька років плодоношення збільшується. Урожай збирають 2 рази в рік: у середині зими і в кінці весни. Плоди мають овальну форму і яскраво-жовте забарвлення. Шкірочка товста, покрита глибокими порами. М’якоть соковита і кисла, без кісточок.
Однією з особливостей Лисбон є розміщення плодів всередині крони, що оберігає їх від негативного впливу різних чинників.
Лимон Лисбон – дуже врожайний сорт
Іркутський великоплідний лимон
Був виведений недавно. Особливості сорту:
- Невибагливий у догляді, але вимагає багато світла і свіжого повітря.
- Розмножується живцюванням.
- Дерево середніх розмірів.
- Плодоносить через 2 роки після вкорінення.
- Великі смачні плоди.
Плоди достигають більше півроку і виростають масою понад 1 кг. Плоди овальної форми з яскраво вираженим сосочком. Шкірочка товста, покрита невеликими поглибленнями, має жовто-зелений колір. Шкірка вживається в їжу, м’якоть використовується для приготування десертів.
Іркутський великоплідний лимон дає плоди через 2 роки після посадки
Віллафранка
Має пірамідальну форму і потужні гілки. Колючки можна помітити тільки на молодих пагонах. Рослина середньоросле, рідко досягає у висоту 1,5 метра. Листя невеликі, але на гілках їх дуже багато. Цвіте одиночними дрібними квітками або невеликими суцвіттями.
Плоди невеликого розміру круглої або овальної форми з приємним жовтим кольором. Лимони мають гладку поверхню і досягають маси не більше 100 г.
М’якоть ароматна і кисла. Для Росії цей сорт рідкісний, його можна придбати тільки під замовлення і власноруч виростити з насіння.