Рослина крінум – цибулинні садові культура з сімейства амарилісових. Квіти переважно вирощуються у відкритому вуличному просторі. Кринум має більше 130 різновидів, його суцвіття привабливі і незвичайні. Великі квітки нагадують лілії і розташовуються на стеблі заввишки до півтора метрів. Для вирощування в грунті вибираються найвитриваліші сорти. Цвітіння припадає на останні дні літа або початок осені.
Особливості посадки
Більшість різновидів кринума є багаторічними трав’янистими культурами. Візитною карткою рослини є його суцвіття – вони великі, досягають в діаметрі до 20 см. Квіти можуть бути різного забарвлення, частіше зустрічаються білі, рожеві, червоно-білі відтінки. Посадку рекомендується виконувати при температурі не нижче 10ºС в дренированную грунт. Існує кілька правил, які допоможуть підготувати цибулини до висадки у відкритий грунт:
- У перших числах березня виконується посадка цибулин у горщики або ящики, а перевалка на клумбу відбувається приблизно на початку травня.
- У регіонах з м’якою зимою крінум садовий можна залишати в грунті цілий рік, при цьому цибулини необхідно заглиблювати так, щоб зверху був запас землі в 5 см.
- Там, де необхідно викопування на зимовий період, цибулини не заглиблюють, а залишають на третину відкритими.
цвітіння кринума
Полив квітів здійснюють по мірі необхідності, але в обмеженій кількості, щоб не допустити надмірної вологості. Необхідно підтримувати злегка вологий грунт, не забуваючи 1-2 рази на місяць вносити мінеральні добрива.
Увага! Кринум садовий любить сонячні і безвітряні місця, а при низьких температурах повітря вимагає організації теплого укриття.
Як доглядати за садовим Кринум?
Всі садові культури мають на увазі індивідуальний догляд, крінум садовий є дуже вибагливим і вимогливим рослиною, тому потрібно дотримуватися таких правил:
- регулярний і помірний полив, особливо при зростанні бутонів;
- періодична підгодівля добривами;
- після в’янення листя, необхідна підготовка квітки до зими;
- в період зими землю, де зберігаються цибулини, можна трохи зволожити;
- не допускається зберігати цибулини в дуже теплому приміщенні, вище + 15ºС.
Догляд за Кринум садовим має на увазі своєчасне видалення бур’яну і розпушування грунту. Крім періодичного удобрення грунту засобами органічного і мінерального походження, квітка можна полити комплексної підгодівлею в період цвітіння. Відцвілі бутони зрізають, щоб скоротити навантаження на цибулину.
Увага! Не варто лякатися моменту, коли після цвітіння, листя кринума стануть поступово в’янути. Це природний процес підготовки рослини до зими.
В якості підгодівлі зазвичай використовуються такі засоби:
- суміш суперфосфату з калійної сіллю – для стимулювання зростання;
- органіка для загального зміцнення, наприклад, курячий послід або коров’ячий гній;
- товстий шар перегною.
Головне правило підгодівлі будь-яких кольорів – дотримання пропорцій і помірність. При надлишку добрив, з’явиться надмірна зелень без квітконосів. На кожну рослину необхідно витрачати приблизно 0,5 л рідкого добрива. Неправильний догляд призведе до загнивання цибулин.
Зимове зберігання кринума
Взимку квітка вимагає особливого догляду. Ще до настання заморозків для цибулин організовують укриття з соломи або торфу. Після закінчення морозів укриття прибирають, щоб запобігти загнивання кореневих ділянок. У регіонах з суворою зимою, цибулини викопують, сушать і обрізають. Можливо їх зберігання в холодильнику або прохолодному приміщенні.
У стані спокою крінуми не поливають, допускається зрошення водою тільки при ризику пересушування земляної шару. Порушення температурного режиму зберігання, а також надмірна вологість, неминуче призведе до псування кореневих живців. Неправильна зимівля може негативно вплинути на цвітіння рослин.
Якщо цибулини зберігаються в приміщенні, воно повинно бути сухим. Бажано виконати дезінфекцію льоху і обладнати в ньому вентиляцію. Навесні можна побачити, що кринум прокинувся – він пускає втечу, як тільки виходить зі стану спокою. Якщо період спокою буде відсутній, рослина навряд чи зацвіте влітку.
Хвороби, шкідники, складності в догляді
Створити умови для цвітіння кринума не просто. Основні труднощі, з якими стикається садівник – це вибір місця посадки і дотримання певного рівня вологості грунту. Шкідники вражають квіти досить рідко, але можливий ризик появи борошнистий червець, нарцисову мухи, павутинного кліща або трипсів. Характерні ознаки хворої рослини:
- загнивання цибулини;
- поява на листках червоних поздовжніх плям;
- довга відсутність цвітіння;
- млявість листя.
Крім комах, великої шкоди Кринум завдає надлишковий полив і надмірне удобрення грунту. Також рослина страждає через відсутність періоду спокою або нестачі сонячного світла. Виявити комах можна за наявністю напівпрозорої тонкої павутини або появи підозрілих білястих грудочок. Якщо не вжити заходів, білуваті грудочки перетворюються в наліт, який сприяє появі сажистого грибка. Ефективним вирішенням проблеми стане обробка спеціальними препаратами. На згнилі ділянки наносяться фунгіциди. Червоні поздовжні опіки на листках є характерними фактами нестачі поживних речовин.
Крім перерахованих проблем, кожному садівникові варто довідатися про обраний сорт кринума, так як в деяких різновидах міститься отруйна речовина «Кринина». Незважаючи на всі складнощі вирощування, крінум залишається одним з найбільш затребуваних садових рослин. Квіти можуть прикрашати ландшафтний дизайн не тільки в одиночному варіанті. Група Кринум виглядає особливо ефектно.