У багатьох прісних водоймах Євразії можна помітити зграйки великих птахів з кумедним розпатлана чубчиком на голові і довгим дзьобом. Це качка-крохаль, Зубар або качка-баклан. Якщо пощастило побачити зубаря навесні, око порадує яскраве, «святкове» оперення. Фото розкажуть, наскільки воно красиво. Що за птах, чи можна на неї полювати, де мешкає – все в докладному описі.
Характеристика
Качка крохаль – дика птиця великих для качки розмірів, до 2,5 кг з довгим, трохи загнутим на кінці, пластинчастим дзьобом. Таким дзьобом з дрібними «зубцями» зручно підчіплювати слизьку рибу, якою живиться качка.
Тіло качки – велике, витягнуте, майже 60 см в довжину, з пропорційної, що не короткою шиєю. Самок легко відрізнити від самців-селезнів за кольором оперення – у самок забарвлення блідіше, без яскравих плям, в основному, з рудуватим вкрапленнями. Дзьоб і лапки качки крохаль – світло-помаранчеві. Селезень ж демонструє зеленуватий перелив пір’я, білі мазки-смуги на крилах і темну, майже чорну, чубок-хохол. Яскраво-червоні лапи завершують образ селезня- «кавалера». Правда, річна линька не обійшов стороною і селезнів, окрас блідне – в зграї вони майже зливаються з качками.
Помітний чубчик з довгих пір’я на голові качки часто скуйовджене. А як інакше, адже качка-баклан – професійний нирець, в гонитві за великої рибкою занурюється на глибину до 4 метрів. Вражає і розмах загострених крил – майже 90 см. З такими потужними крилами качка Зубар легко долає далекі відстані, адже вона – перелітний птах.
Види крохаля, місця проживання
Великий птах – ласа здобич для мисливця, але в багатьох країнах полювання на качку-баклана заборонена, а один вид навіть занесений до Червоної книги. Основні різновиди цієї качки, поширені в Росії:
- Маленький крохаль (луток). Ця качка малої ваговій категорії – не більше 800 м Житла великі – лісові річки Сибіру, Карелії, Камчатки, Архангельської області. Луток-селезень має незвичайний, «стильний» чорно-білий окрас – переважає білий колір з чорними тонкими смужками.
- Довгоноса качка. Назва цієї качки говорить сама за себе. Крім значного носа, очі змальовані білими кругамі- «очками».
- Великий (керкуль). Від довгоносий качки відрізняється більш товстим і коротким дзьобом, важким тілом і метровим розмахом крил. Керкуль справдешній з’їдає рибу розміром до 20 см. Велика качка НЕ вибаглива у виборі місця для гніздування – їх притулку можна виявити в дуплах, в чагарниках зі скупченням хмизу і в ущелинах скель. Вибирають тихі місця, в глибинах лісової гущавини.
- Луската качка крохаль. Майже унікальний вид, за класифікацією російської Червоної книги, відноситься до «вимираючим» – за деякими даними, їх всього 1500 особин. Унікальна качка мешкає на територіях гірських річок, в основному, на Амурі. Гніздуються в дуплах прибережних дерев, вистілая їх дно своїми вищипаними пір’ям.
Увага! Тільки в далекосхідному Сіхоте-Алинском заповіднику можна зустріти всі три види.
Існують і інші різновиди качки зубаря, але їх не зустрінеш в Росії: це чубатий і бразильський.
Спосіб життя, розмноження
З настанням холодів, коли крижана плівка починає затягувати звичні для неї водойми, «велика» качка споряджається в дальній переліт до теплих вод. Відлітають ці качки зграями і на зиму гніздуються на Середземному морі, в Південному Китаї або на Тихому океані. Навесні, вони не затримуються «на півднях» – повертаються до своїх гнізд вже з першим весняним сонечком.
Типові різновиди живуть в річках з нешвидким плином і тихі бухти з чистою водою. Качка великих видів – справжній гурман серед птахів, вона рідко «сходить» до дрібної риби. В її раціоні лосось, форель, щука, харіусових, вугор. Рачки, водні рослини і рибна «дрібниця» використовується лише в якості добавки до основного раціону. Качки виходять на риболовлю, як поодинці, так і зграями, влаштовуючи синхронне пірнання.
Увага! Характерно, що на відміну від інших представників уткообразних, Зубар не перевертається тулуб цілком під час лову риби. Свою здобич качки виглядають, опустивши голову в воду – побачивши, глибоко пірнають.
Вік для розмноження у качок крохаль настає в два роки, тоді і починаються шлюбні танці. Селезні красиво гарцюють, витягаючи майже в струнку перед своєю обраницею. Гнізда для пташенят облаштовують самки і після закінчення шлюбного періоду відкладають близько десяти яєць.
Пташенята недовго гріються в затишному гнізді, вже через дві доби після появи з яєць вони відправляються в самостійне плавання – правда, поруч з матір’ю. Поки підростають, харчуються дрібними жучками та комахами, яких вдається зловити на поверхні води.
Качка крохаль – поширена за видами птах, але відрізняється і своїми унікальними представниками. Типові види популярні серед мисливців, адже хто відмовиться від трофея вагою під два кг. А різноманітний окрас, часто декоративний, робить птицю привабливою для спостереження і фотополювання.