Рослина під назвою курильське чай – унікальна природна комбінація корисних для людини мінералів і речовин. Інша назва культури – перстач чагарникова. Спочатку люди використовували її як декоративну рослину, але з часом виявили і цілющі властивості. Стаття розповість, які хвороби лікує цей чай, які має протипоказання і відгуки, покаже за допомогою фото, як виглядає квітка.
Опис і характеристики курильського чаю
Перстач росте у вигляді чагарнику. Одні сорти квітки досить високі і досягають 1,5 м, інші не виростають вище 20 см. Залежно від різновиду колір курильського чаю може бути білим, жовтим, кремовим, червоним або помаранчевим. Терміни цвітіння – червень-жовтень. Але конкретний кущик НЕ цвіте довше двох місяців.
На батьківщині курильського чаю – Сибіру, Середньої Азії, Далекому Сході – його заварюють і п’ють замість звичайного. Фітонапіток має приємний смак і блідо-жовтий окрас.
Цвітіння курильського чаю
Про цілющі властивості рослини людям стало відомо відносно недавно, тому вони поки не використовуються з великим розмахом. Курильський чай мало популярний за межами ареалу свого зростання.
Увага! Є спеціально виведені декоративні садові сорти перстачу. З таких рослин можна створити гарну композицію на ділянці, але корисних речовин в них менше.
Біохімічний склад курильського чаю
Склад перстачу дуже різноманітний – в ній міститься більше 300 хімічних сполук. Серед основних:
- вітамінний набір, особливо багато вітаміну С, який відповідає за імунітет;
- флавоноїди, благотворно впливають на кров;
- дубильні кислоти і катехіни, які мають знезаражувальні властивості;
- глікозиди, мінеральні солі, сапоніни, ефірні масла;
- в макро- і мікро-кількостях – залізо, магній, алюміній, цинк, мідь і т.д.
Увага! У лікувальних цілях потрібно заготовляти верхівкові листя, квіти перстачу. У деяких рецептах використовують корінь, якщо він викопаний в місці масового зростання курильського чаю. Спочатку зелень підсушують в тіні, а потім, більш інтенсивно, – в термосушке при нагріванні 60-70 ° C.
Проти яких захворювань використовують курильське чай
Основні напрямки корисного впливу рослини на людський організм:
- нервова система;
- імунітет;
- антимікробний захист.
Курильський чай використовують як лікарська рослина
Також напій радять при розладі шлунка, слабкості легких. Він допоможе при проблемах із серцем або печінкою. У завареному вигляді чай має відхаркувальні, потогінний, кровоспинну і в’яжучі властивості.
Листя рослини радять приймати для профілактики і лікування сезонних застуд. Вони ж корисні:
- в регулюванні кров’яних виділень і знеболення під час місячних у жінок;
- при зупинці кровотеч (стимулюють утворення тромбоцитів);
- нервових розладах і стресах;
- при анемії;
- при шкірних виразках і зовнішніх травмах;
- при післяопераційному відновленні хворих;
- в боротьбі з будь-якими поганими бактеріями в організмі, при цьому не викликають дисбактеріозу;
- у виведенні каменів з нирок або сечового міхура;
Увага! Остання властивість особливо актуально у випадках, коли камені в органах не піддаються операції.
Протипоказання до вживання курильського чаю
Більшість застережень до використання в їжу перстачу – звичайні для фітопрепаратів. Зокрема, обережними слід бути людям з рядом хронічних захворювань:
- низький артеріальний тиск;
- розлад сечовивідних шляхів (при заборону вживання сечогінних засобів);
- хвороби нирок і печінки;
- некоректна робота жовчовивідних проток.
У цих випадках для вірності проконсультуйтеся з лікарем. Також протипоказаний курильське чай при персональній непереносимості даного рослини, під час вагітності або лактації та дітям молодше 5 років. Будь-якій людині краще починати пити фітонапіток невеликими дозами, підвищуючи їх і прислухаючись, чи не виникає негативної реакції в організмі. Наприклад, при непереносимості можуть з’явитися нудота і блювота.
Увага! На відміну від багатьох рослин пити курильське чай можна тривалий період, не обмежуючись курсом лікування або профілактики.
Як приготувати ліки з курильського чаю
Заварений чай – найбільш популярний засіб на основі цієї рослини. Його можна пити і в якості заміни звичайного чаю. Заварка робиться з розрахунку 1 ст. л. сухої суміші квітів і листя на 1 ст. окропу. Використовуйте порцелянову ємність. Наполягайте приблизно 10 хв. Можна додати до заварці мелісу або м’яту.
Курильський чай сушений
Народна медицина також використовує такі рецепти:
- Легкий відвар. 3 ст. л. заготовки залийте 0,5 л окропу. Кип’ятіть на повільному вогні ще 10 хв. Настоюйте 2 ч в термосі. Цей відвар допомагає при кишкових розладах і внутрішніх кровотеч. Доза – по 50 мл 4 рази на добу.
- Насичений відвар. На половину літра окропу йде 4-6 ст. л. сировини. Проваріть суміш 15 хв. Приймати такий відвар можна ще частіше, ніж легкий. Він добре допомагає при важких формах шлунково-кишкових інфекцій, а також при захворюваннях горла (для полоскання), промивання ран, саден або опіків.
- Кореневої відвар. 1 ст. л. товченого кореневища залийте 200 мл води. Варіть на слабкому вогні 10 хв. Настоюйте 2 ч. Приймайте ліки за півгодини до їди по 1 ст. л., і воно допоможе вам привести в порядок нерви.
Курильський чай люди цінують за річний смак. Він є елементом багатьох дієт і дійсно допомагає при кишкових хворобах. Люди успішно використовують його і як зовнішній засіб проти грибка на ногах, прищів і виразок, для нейтралізації жирності волосся і шкіри.