Курячий кліщ – маленький шкідник, здатний привести до великих втрат

Курячі кліщі здатні докучати мешканцям курника набагато сильніше, ніж інші кровоссальні. При найменшій підозрі на їх наявність у підопічних птахівників слід провести діагностику і якомога швидше позбутися від настирливих паразитів. Як це зробити описано в статті.

Що являють собою паразити

Курячий кліщ – паразит, що живе під пір’яний покрив птиці і живиться її кров’ю. Сприятливими факторами для життя і розмноження паразита є тепло і підвищена вологість, тому зустріти його більш імовірно на приватних подвір’ях, де не дотримуються правил утримання.

Погана підстилка, яку не часто змінюють, скупченість в невеликих сараях, відсутність піщаних ванн – все це сприяє розведенню в пташнику членистоногих шкідників. Заносяться кліщі в курник з новими «переселенцями», з предметами догляду, інвентарем. Людина також може принести на собі паразитів, побувавши раніше в заражених місцях.

Курячий кліщ ділиться на кілька різновидів, що відрізняються між собою зовнішнім виглядом, розмірами і місцем проживання на тілі птаха.

хвороби курей

  1. Дуже дрібні членистоногі, яких не видно неозброєним оком. До них відносять: кнемідокоптесов, епідермоптесов, цітодітесов. Харчуються лусочками шкіри і різними виділеннями тварини. Викликають ножну і тільну коросту, мешкають в трахеях і легких птиці.
  2. Більші представники виду. За розміром як воші і блохи. Це іксодові кліщі, перські та червоні курячі. Представники нападають на курей тільки з метою укусу і підживлення кров’ю. Весь інший час членистоногі проводять на стінах, сідалах, підлозі курника.

Помітити дрібного кліща в пір’ї не так просто, тому частіше господарі орієнтуються на ознаки ураження.

Увага! Курячий кліщ може пити кров людей, які доглядають за птахом. Часті укуси призводять до алергії і дерматиту.

Ознаки появи червоних паразитів

Поселившись в курнику, червоний кліщ доставляє відчутні неприємності його мешканцям. Регулярно відчуваючи на собі укуси дорослі особини знижують несучість, а молодняк погано росте. Якщо членистоногі оселилися в гніздах – кури перестануть їх відвідувати. Постійна, хоч і невелика крововтрата призводить до анемії, що легко визначити по блідості сережок і гребенів.

Увага! Занадто велика кількість червоних кровосисних призводить до загибелі птахів.

Те, що в курнику з’явився червоний курячий кліщ, можна запідозрити за такими ознаками:

догляд за курми

  1. Особи стають млявими, постійно чухається.
  2. Птахи неохоче заходять в курник, облаштовують нові гнізда.
  3. Погіршується зовнішній вигляд, з’являються залисини.
  4. Змінюється поведінка: кури вищипують пір’я під крилами, близько клоаки, майже весь час копошаться в землі і піску.
  5. При огляді пернатих на тілі видно множинні ранки.
  6. Іноді паразит заповзає в ніс, рот, трахею, слуховий прохід, де викликає запалення.
  7. Кури погано несуться, втрачають вагу.
  8. Мешканці курника, в якому оселився кліщ, мало їдять і постійно відчувають спрагу.

При появі подібних ознак слід ретельно оглянути кожну птицю. Якщо це червоний кліщ, то на тілі і пір’ї помітні маленькі чорні і червоні крупинки. Виглядає червоний кліщ так:

  • Овальне тільце 0,6-0,7 мм довжиною.
  • Членистоногі має 4 пари лапок різної довжини.
  • Колір тільця червоний. Після того, як кліщ наївся крові – темно-фіолетовий.

Порада. Кліщ добре помітний на білому папері. З метою виявлення кровоссального, листом проводять по стінах і сідала. Максимальна скупчення в підстилці.

Виявивши паразита слід негайно приступати до його знищення. В іншому випадку існує небезпека великих втрат.

Кур, уражених кліщами і приміщення курятника обробляють інсектицидним засобом. Стіни і сідала в приміщенні рекомендують обпекти паяльною лампою. На майданчику для вигулу встановлюють ємності з піском і золою, де птахи зможуть «купатися». Для профілактики на підлозі розкидають ароматні трави: полин, ромашку, пижмо.

Хвороби і методи лікування

Хвороби, що викликаються у курей кліщами, розвиваються в залежності від різновиду, місця проживання паразита і його життєвого циклу.

обробка курятника

  • Ножна зудневая короста. У народі захворювання називають «вапняна нога». Мікроскопічно малий кліщ кнемідокоптес селиться під роговими лусочками лапок курки. Шкіра ніг стає горбистої, лусочки піднімають. Важкі випадки ураження небезпечні відмиранням пальців. Як лікування використовують дігтярні ванночки для ніг.
  • Кові короста. Викликається паразитами з того ж роду. Кліщ селиться в пір’яних сумках, шкірних складках. На шкірі птахів з’являються оголені ділянки, кури постійно чухається, роздзьобують місця укусів. При явно виражених ознаках птицю купають в розчині інсектициду.
  • Кожеедная короста. Вид епідермоптес паразитує в пір’яних фолікул, серед пуху. Шкіра на грудях, шиї, голові, стегнах лущиться, з’являються жовті струпи. Пір’я випадають, відчувається гнильний запах. Боротьбу з хворобою проводять обприскуванням або змазуванням уражених місць спеціальними препаратами.

Увага! При виявленні кліщів слід звернутися до ветеринара. Спеціаліст підбере потрібні препарати і призначить лікування.

Незважаючи на маленькі розміри кліщ – небезпечний паразит. Тільки своєчасне виявлення кровоссального і правильне лікування допоможуть врятувати курник від великих втрат.

Кліщ у курей: відео