Мати-й-мачуха – одне з найстаріших народних лікарських засобів. Сфера його застосування не надто широка, зате ефективність доведена сотнями років використання. Корисні властивості мати-й-мачухи цілком покривають протипоказання.
Опис і характеристика рослини
Про матір-і-мачухи чули багато. Але дізнатися її в лісі під силу не кожному. На вигляд рослина, яке також називають водяним лопухом, Белокопитнік і мати-травою, схоже на кульбаба. У квітучому стані на верхівці прямостоячего стебла утворюється яскрава жовта одиночна кошик діаметром 2-2,5 см. Як виглядає мати-й-мачуха, можна побачити на фото. Після повного дозрівання головка покривається пушинками з насінням.
Багаторічник відноситься до сімейства складноцвітих. Його характеристики:
- коренева система – повзуча, масивна;
- стебло – товстий, довгий;
- листя ростуть на товстих і довгих черешках;
- їх форма – округлі, широкі і довгі, приблизно 10х15 см;
- покрив листа – зверху гладкий зелений, знизу ворсистий білястий.
Цвітіння мати-й-мачухи
Цвітіння мати-й-мачухи триває з березня-квітня протягом 2-3 міс. Після цього рослина перетворюється. У нього починають активно рости розетки листя. Їх поверхня стає щільною і шкірястої. Згодом білокопитник застилає щільним килимом всю площу навколо себе.
Увага! Зазвичай мати-й-мачуха росте поблизу водойм, на глинистих зволожених грунтах. Її нескладно дізнатися ранньою весною – цвіте рослина одним з перших. Пізніше впізнати мати-й-мачуху можна саме по листю: з тильної сторони вони здаються теплими, а з верхньої – прохолодними. Це дало підставу для назви квітки.
Корисні якості культури
Перше застосування лікарського рослини пов’язане з лікуванням кашлю, бронхітів і усунення симптомів запалення верхніх дихальних шляхів. Корисні властивості мати-й-мачухи в цьому випадку виступають в якості доповнення: квітка використовується в складі грудних зборів. Відхаркувальну дію трави доведено багаторічним досвідом народної медицини. Існує позитивний досвід щодо вживання відвару мати-й-мачухи при:
- зубного болю і запаленні слизової оболонки ротової порожнини;
- золотусі і водянці;
- набряках, дисфункції нирок (як сечогінний);
- міозиті;
- інфекційних хворобах сечостатевої системи;
- катарі шлунка, некоректної роботи шлунково-кишкового тракту (виразках, гастритах, розладах функціонування печінки і жовчного міхура).
В якості зовнішнього кошти користь мати-й-мачухи неоціненна для підсушування і загоєння шкірних ран, опіків, виразок, гнійних інфекцій і мозолів. Листя можна навіть накладати в цілісному вигляді. Але все ж ефективніше розтерти їх в кашку. Косметологи радять спробувати препарати на основі цієї лікувальної трави тим, у кого є проблеми з лупою і слабкими країнами волосся.
Трава має дезінфікуючі і пом’якшуючими якостями. Медики часто радять використовувати препарати на основі мати-й-мачухи для закапування в ніс. Це одне з небагатьох засобів, які можна застосовувати при нежиті вагітним. Краплі з вмістом рослинної слизу обволікають носову порожнину зсередини.
Доведено користь мати-й-мачухи при хронічно зниженому артеріальному тиску. Настій або відвар трави може допомогти, правда, яскраво вираженого ефекту при цьому не дає. В цілому рослина благотворно впливає на роботу судин і серця, вміст корисного і шкідливого холестерину. Користь мати-й-мачухи в тому, що вона знижує рівень освіти атеросклеротичних бляшок.
Увага! Трав’яний відвар рекомендують при маститі. Однак не можна поєднувати застосування мати-й-мачухи з годуванням грудьми.
Протипоказання до застосування мати-й-мачухи
Народні ліки з цією травою можна пити навіть не маючи конкретних недуг. Вона добре діє на загальний тонус організму, імунітет, настрій. Користь мати-й-мачухи доведена, тому культура має великий спектр застосування. Але є і протипоказання.
Не варто забувати про запобіжні заходи перед застосуванням будь-яких препаратів на основі цілющої трави:
- Основний ризик відчувають жінки в положенні. Пити мати-й-мачуху їм можна тільки в крайньому випадку, оскільки трава може стати причиною патологій у розвитку дитини і передчасного переривання вагітності.
- Заборона поширюється і на лактаційний період.
- Дітям молодше 2-х років також не можна давати кошти з цією рослиною. Зате згодом трава допоможе батькам подолати діатез і алергічні реакції.
- Рослина має досить великий тиск на печінку. Тому небажано лікуватися з його допомогою людям, які вживають багато алкоголю або мають порушення в роботі печінки.
Увага! Для всіх інших випадків запорукою отримання користі мати-й-мачухи і безпечного застосування засобів буде точне дотримання дозування. Курс не повинен перевищувати 1,5 міс. в 1 рік. У рослині є мізерна частка токсичних речовин, які при тривалому застосуванні накопичуються в організмі і дають негативний ефект.
Уважно контролюйте термін придатності сухого збору – це також вкрай важливо у випадку з водяним лопухом. Якщо ви готуєте відвар або настій самостійно, дотримуйтеся рецептури і технології. Тоді рослина не завдасть шкоди організму. Для заготівлі придатні як свіже листя, відразу після збору, так і висушені і збережені на зиму. Звичайно, мати-й-мачуха – не найпростіше рослина серед народних, зате якісне.