Не всі городні культури здатні добре проростати на грядці. Тому їх посадковий матеріал потребує попередньої обробки. Як швидко і якісно проростити досить "примхливі" насіння всім відомої моркви перед посадкою, можна дізнатися зі статті і відповідного відео.
Що таке пророщування
Пророщування – це перша сходинка до отримання врожаю. Під час цього процесу починають пробуджуватися життєві процеси всередині насіння, для запуску яких обов’язково потрібні три чинники:
- вода;
- повітря;
- тепло.
Діють вони в такий спосіб:
- Насіння вбирає воду, що викликає розширення його клітин і розколювання оболонки.
- У тріщинки проникає повітря, під дією якого в сплячому зародку запускаються процеси росту.
- Ці два пункти можуть працювати тільки при певній температурі.
Спочатку крізь оболонку проривається корінець, потім розвивається два сім’ядольних листочка. Всередині насіння, як в коморі, є невеликий запас поживних речовин, якого вистачить для початку. Надалі потрібне обов’язкове занурення в грунт, інакше зародок може відразу ж загинути.
насіння моркви
Насіння деяких рослин проростають дуже швидко і без проблем. Їх можна відразу сіяти на грядку. Але є культури, які з певних причин без допомоги городника проростають дуже довго і важко.
Наприклад, в оболонці насіння моркви є спеціальні масла, які дозволяють проникати вглиб воді. До того ж, сама "шкурка" дуже щільна. Через це гальмуються подальші процеси розвитку. Отже, щоб прискорити проростання потрібно позбутися від масла і розм’якшити оболонку. Це і змушує городників вдаватися до різних методів підготовки насіння перед посівом.
Найпростіші методи підготовки насіння моркви до посадки
Після застосування однієї з таких обробок насіння проростає в кілька разів швидше.
- За допомогою гарячої води. Температура води для замочування повинна бути близько 55 ° C. Ідеальний варіант ємності – термос. При його відсутності можна просто помістити насіння в скляну банку, залити водою і добре укутати. За часом тут досить буде 30 хв.
- Обробка паром. Відро, каструлю або іншу ємність потрібно обтягнути зверху марлею. Як варіант, можна використовувати сито. У нього засипають насіння, рівномірно розподіляють. Ємність знизу заливають окропом, так щоб вода не стосувалася марлі або сита. Все це щільно закривають кришкою і влаштовують на ніч в тепле місце.
Замочування насіння моркви
- Замочування. Цей метод вважається одним з найпростіших. Досить просто залити насіння водою, щоб вона їх покрила, і помістити ємність в тепле місце на добу.
- Обробка горілкою. Принцип полягає в здатності спирту розчиняти масло, яким покриті насіння моркви. Часу для замочування в горілці потрібно зовсім небагато – 10-15 хв. Після потрібно обов’язково промити насіння в проточній воді.
Увага! Потрібно використовувати саме горілку, концентрація якої не більше 40%. Чистий спирт або рідина з більш високим відсотком просто вб’є зачаток насіння.
- Замочування в перекису водню. Спочатку потрібно приготувати 0,5% розчин перекису з аптечного 3%. Для цього рідину з флакона розводять в 6 разів. Насіння моркви витримують в отриманому складі 20 хв. Добре промивають водою.
- Обробка гумату натрію. Розчин гумата повинен нагадувати по виду міцний чай. Насіння в ньому досить витримати 20 хв, після чого промити проточною водою. Цей метод не тільки прискорює проростання, а й значно підвищує відсоток схожості.
Як проростити насіння у вологому середовищі
Для цього способу пророщування знадобиться:
- неглибокий лоток (можна з пластика);
- посадковий матеріал моркви;
- трохи води;
- марля або бавовняна тканина.
Для пророщування необхідно забезпечити насінню вологе середовище
Дно ємності вистилають тканиною, по якій розсипають тонким шаром насіння. Зверху прикривають другим тканинним відрізком. Все добре зволожують і поміщають в тепле місце. Насіння прокльовується через 2-4 дня, після чого їх можна сіяти в грунт.
Увага! Не варто сильно заливати насіння водою. Вона перешкоджає проникненню повітря.
Пророщування за допомогою стимуляторів росту
Чудовий ефект дає замочування в розчині стимулятора росту, що містить багато корисних елементів. У продажу можна знайти багато препаратів, що мають подібну дію. Їх розводять у воді і в отриманому розчині замочують посадковий матеріал. Потрібна концентрація обов’язково вказується виробником на упаковці.
Як стимулятор можна використовувати сік алое. Попередньо потрібно зрізати кілька нижніх листків з рослини, вік якого 3 роки і більше. Помістити їх в холодильник на два тижні. Таким чином, сік набуває біостімулірующіе властивості.
Насіння моркви покривають водою, в яку було додано кілька крапель підготовленого соку алое. Витримують в теплому місці добу. Промивати водою не потрібно.
Методів пророщування насіння моркви дуже багато. У будь-якому випадку, кожен городник може сам, виходячи з досвіду та порад, вибрати найбільш підходящий для себе спосіб. Результатом цих старань стане прекрасна схожість і, відповідно, хороший урожай.