Натуральне добриво для саду та городу – кісткове борошно

Кісткове борошно (фосфоазотін) являє собою жовтувато-сірий порошок, отриманий в результаті дрібного дроблення. Сировиною є кістки великої рогатої худоби, а також риби. Готовий продукт – цінне органічне добриво, придатне як для плодово-овочевих, так і для кімнатних культур.

Основні властивості і склад

У добриві містяться органічні і мінеральні речовини. Залежно від способу виробництва розрізняють кілька видів борошна:

  • знежирена (21% фосфорної кислоти, 4% азоту);
  • обесклеенной (30% фосфорної кислоти, близько 1.5% азоту);

Клей і жир – органічні речовини, що містяться в продукті. У загальному складі: до 30% органіки, мінералів (калій, фосфор, азот) до 62%. У незначній кількості присутні елементи: залізо, натрій, хлор, йод, цинк, кобальт, мідь, марганець.

Увага! У якісному продукті не повинно бути гранул фракцією більше 1.2 см.

Відноситься до добрив уповільненої дії, тобто корисні речовини засвоюються рослинами протягом тривалого терміну (від 6 до 8 місяців). За ефективністю стоїть в одному ряду з суперфосфатом, так як є багатим джерелом фосфору.

органічна підгодівля для рослини

Переваги використання добрива:

  1. Екологічність і безпека для рослин.
  2. Доступна ціна.
  3. Можливість внесення в будь-яку погоду і пору року.
  4. Порошок не має неприємного запаху, працювати з ним можна без засобів спец. захисту. Якщо порівняти з іншого органікою, то кісткове добриво витрачається набагато в меншій кількості, ніж гній або компост.

Основою складу рибного борошна є білок (65%), потім йдуть поліненасичені жирні кислоти, лізин і вітаміни (D, A, B). Використовується не тільки як добриво, але і в якості кормової добавки для тварин і птиці.

Способи застосування кісткового борошна

Найефективніше вносити добриво під глибоку оранку восени. Чим ближче порошок виявиться до коріння, тим краще. Занадто часто цього робити не потрібно, достатньо 1 разу на 2-3 роки. Норма витрати на 1 кв. м не більше 3 склянок кісткового борошна.

Додають навесні в лунки. Норма 1 ст. л. на одну рослину. Для великих садових дерев і чагарників 2-3 ст. л. при посадці. Добриво стимулює укорінення і подальший розвиток підземної частини.

внесення добрив

Для використання добрива в рідкому вигляді готують розчин:

  1. 1 кг порошку заварюють 20 л окропу.
  2. Наполягають 7-10 днів.
  3. Розчин фільтрують, перед поливом розводять водою 1:10.
  4. Пролити розчином можна незадовго до збору врожаю. Це позитивно позначиться на смаку томатів, перцю, ягідних і плодових культур.

Органічна добавка знижує кислотність грунту. Тому з обережністю вносять під картоплю, пряну зелень, троянди, півонії, гортензію.

Порада. Перед тим як використовувати фосфоазотін, оцінюють склад грунту на ділянці, рівень ph.

Рибне борошно містить більшу кількість азоту, ніж отримана з кісток тварин. Наступного внесення азотистих добавок після її використання не потрібно.

Увага! Закладання свіжих залишків риби при посадці овочевих культур – приверне шкідників і інфекційні захворювання.

Для посилення дії добрива використовують рідкі прискорювачі розкладання (ЕМ-препарати).

Самостійне виготовлення

Багато городників воліють продукт власного виробництва. В якості сировини використовують яловичі або свинячі кістки. Можна додати частину курячих і рибних скелетів. Матеріал повністю очищають від м’яса і жирової тканини.

кісткове борошно

Кістки запікають у духовці або на багатті при температурі 200 ° С. Процес продовжують до досягнення крихкості і м’якості. Потім подрібнюють за допомогою молотка або іншого інструмента. Отриману речовину засипають в полотняні або щільні паперові мішки.

Добриво зберігають в холодному приміщенні з системою вентиляції. Бережуть від спрямованих сонячних променів, не допускають до пакетів домашніх тварин. При порушенні температурних режимів і високої вологості, складові частини добрива вступають в хімічну реакцію. Так, жири перетворяться в аміак, відбудеться виділення побічних продуктів.

Увага! Оптимальні умови зберігання відсталої борошна – мінусова температура, вологість повітря менше 10%.

Якщо ви купуєте готове добриво, то робити це краще в спеціалізованих магазинах. Недобросовісний виробник, економлячи на сировину, часто вводить до складу штучні добавки, а також сечовину. Наслідки таких підгодівлі негативно позначаться на стані вирощуваних культур.

Результати грамотного застосування

Фосфоазотін сприяє відновленню плодового саду після рясного врожаю. Фосфор необхідний для закладки нирок наступного року і благополучної зимівлі. Декоративні рослини довше і рясніше цвітуть. Використовувати борошно можливо і на кімнатних культурах. Для горщиків квітів порошок перемішують з грунтом. Норма 3 ст. л. добрива на вазон середніх розмірів (5 г речовини на 1 л грунту). Завдяки пролонгованим дії, запасу поживних речовин вистачить на рік.

Увага! Добриво кісткове борошно не використовується для азалії і рододендрона.

Загальна дія на рослини:

для чого потрібна підгодівля

  • зміцнює імунітет до вірусних захворювань;
  • покращує смак плодів, скорочує терміни дозрівання;
  • сприяє зростанню, здерев’яніння пагонів.

Додають фосфоазотін до рослинного компосту, щоб компенсувати нестачу фосфору і калію. А ось змішувати з мінеральними комплексами добриво не рекомендується, так як можна порушити засвоєння корінням азоту, за рахунок надлишку фосфору.

Невеликий відсоток азоту не дозволяє активно набирати зелену масу овочевим культурам. Добриво використовують для поліпшення грунту в парниках і теплицях. Перенаситити грунт практично неможливо, але є ризик порушити співвідношення речовин на лужних і нейтральних ph ділянках.

До застосування кісткове добриво рекомендують досвідчені агрономи і садівники-любителі.

А Ви застосовуєте кісткове борошно в саду? Для яких рослин?

Кісткове борошно для рослин: відео