Німфея – королева ставка або скромна латаття

німфея посадка і догляд в ставкуЦя рослина рідко можна зустріти зростаючим в природних водоймах: ставках або тихих озерних заводях. Сьогодні воно занесено в Червону книгу і охороняється законом від варварського знищення. Любителі природи і небайдужі до зникнення цієї рослини люди намагаються всіма силами зберегти нимфею для майбутніх поколінь. Читайте про всі нюанси посадки, способах розмноження насінням, умовах зимівлі в ставку і правила догляду за лататтям. Дивіться відео і фото, щоб ознайомитися з ними.

Короткий опис і характеристика німфеї

Латаття – водна рослина. Квітка русалок, як називають його іноді, зростає в тихих, без сильної течії, водоймах. Сьогодні виведені сорти німфеї, здатні рости і розмножуватися як в природних водах, так і в штучно споруджених ставках.

Власники дачних і присадибних ділянок, доклавши трохи праці, можуть спорудити такий ставок в своїх володіннях власними силами.

Німфея – багаторічна рослина, зустрічаються і однорічні види, але значно рідше. Існує близько 70 видів квітки, з яких 7 виростають на території Росії. Розміри латаття варіюють від найдрібніших примірників до великих видів, проте загальна будова їх ідентичні:

німфея посадка і догляд в ставкуНімфея – чудова рослина для ставка

  1. Корінь – потужна, з розвиненими відростками, підводна частина рослини, яка зміцнюється на дні водойми в мулистому грунті.
  2. Стебло – має горизонтальну або бульбоподібний форму. На цьому потужному втечу розростається безліч підводних і надводних листя, формуються квітконоси.
  3. Листя – круглі і м’ясисті. Зростаючі під водою листя більш дрібні, м’які і ніжні, на поверхні води вони щільні, жорстким і великі (бувають екземпляри до 2 метрів в діаметрі).
  4. Квітка – формується на довгій квітконіжці, одиночний, правильної форми. Пелюстки мають загострені кінці, їх утворюється безліч, кількість непостійне. Тичинок налічується до 700, і кілька маточок (може бути і один), німфея є двостатеві рослиною.
  5. Плоди – можуть перебувати під водою або на водній поверхні, зазвичай містять дуже багато насіння.

Увага! У регіонах з теплим кліматом, де тривалий час зберігається помірна погода, можна застосовувати насіннєвий спосіб розмноження німфеї. За цей період рослина здатна дати відростки і добре вкоренитися, тобто дати кілька корінців і стебел, а в подальшому перенести зимівлю без негативних наслідків.

Види і сорти

Найкрасивіша частина рослини німфеї, безсумнівно, квітка. Дизайнери присадибних ділянок, що передбачають прикраси наявних водойм, часто вибирають різні види і сорти латаття, щоб максимально урізноманітнити ландшафт водної гладі. Квіти німфеї дуже відрізняються за кольором. Вони можуть бути: білосніжними, рожевими, жовтими і бордовими, бувають також чорні та краплені. Все залежить від сортової приналежності, але за розміром нимфею поділяють тільки на три підвиди:

  • мініатюрні, або карликові – діаметр квітки 3 – 15 см, висаджувати рослину можна на глибину від 15 до 50 см, до популярних сортів відносяться: Alba (квітка білий), Rubra (червоний), Aurora (хамелеон, на початку колір світло-жовтий, до кінця цвітіння перетворюється в помаранчевий);

німфея посадка і догляд в ставкусорт Aurora

  • середні – квітка до 18 см в діаметрі, глибина посадки до 60 см, ніжний рожевий колір пелюсток за сезон вигоряє, стає блідо-рожевим у сорту RozeArey, існують також червоні (Attraction) і жовті (Helvola) німфеї такого розміру;

німфея посадка і догляд в ставкусорт Attraction

  • великі – розміри квітки досягають 25 см, глибина водойми повинна бути не менше одного метра, найпоширеніші сорти: Chromatella (квітка жовтий) і Escarboucle (малиновий колір).

Порада. Як ви дізналися з опису видів, глибина посадки німфеї безпосередньо залежить від розміру рослини. Купуючи саджанці, враховуйте це необхідна умова, підбирайте їх відповідно до глибини вашого водоймища.

Висадка саджанців і догляд за рослиною

Залежно від розміру придбаного або виведеного з насіння сорти латаття, посадку виробляють на різну глибину ставка або іншої водойми. Чим більше сорт, тим глибше повинна бути втоплена коренева частина. У таких випадках передбачають дво- або триярусні посадку. Слід також враховувати, що рослина росте дуже швидко, через 2-3 тижні воно займає значну частину водної поверхні.

У великих водоймах можна висадити латаття в грунт, зміцнивши кореневища за допомогою нехитрих пристосувань у вигляді каменю і дроту, щоб вони не спливали на поверхню. У ставках меншого розміру поміщають контейнери з саджанцями. Для контейнерів можна використовувати різні горщики з перфорацією або кошики, наповнені мулистих грунтом, а зверху присипані піском або дрібними камінчиками.

німфея посадка і догляд в ставкуНімфея в водоймі

У перший рік посадки багато сортів німфеї добре приживаються і цвітуть. Висадку розсади можна проводити протягом всього сезону, починаючи з кінця травня і до початку вересня.

Влітку догляд за рослиною мінімальний, чи перебуває він у проріджуванні пагонів і видаленні який взяв листя і квіток.

Зимове зберігання німфеї і чи можна розмножувати її насінням

У природних водоймах, де вода промерзає більш ніж на метр в глибину, латаття йдуть в незамерзаюче дно, і чудово переносять там зиму. На присадибних ділянках рідко бувають водойми глибше одного метра, тому слід дістати рослина з водойми і на зиму помістити в ємності з водою, і зберігати в підвалі або льосі. На початку весни, коли лід повністю розтане, контейнери з німфея розміщують на свої звичні місця.

Розмноження насінням проводиться з метою селекції нових сортів або поліпшення якості, вже наявних видів. Придбане насіння висаджують в невеликі горщики і опускають у воду на невелику глибину. Вегетація з насіння відбувається тривалий період і можлива в природних умовах тільки в південних широтах.

німфея посадка і догляд в ставкупосадка німфеї

Зручним і поширеним методом розмноження німфеї вважається простий розподіл потужного кореневища дорослої рослини на кілька коренів з однією або двома нирками. Відокремлені корінці поміщають в нові контейнери зі звичайним мулистих грунтом і обтяжують зверху камінчиками.

Водна гладь з повільною течією заспокоює, налаштовує на ліричний лад. Ніхто, ми сподіваємося, не відмовиться мати такий релаксуючий куточок з чудовими нимфеями – лататтям, в своєму володінні. Приємно після роботи в саду і городі посидіти біля ставка, помилуватися квітами і послухати заспокійливу дзюрчання води.

Посадка німфеї: відео