Оїдіум винограду – небезпечне захворювання. Виникає в результаті ураження грибком Unginula necator, завезеним до Франції з Сполученого королівства в середині 19 століття. Захворювання – небезпечне для виноградників, що знижує продуктивність і якість продукції. Для успішної боротьби із захворюванням слід знати біологічні особливості оїдіуму. Помічено, що на розвиток хвороби впливають кліматичні умови місць насаджень виноградників.
На захворюваність оїдіумом впливають кліматичні умови
Виноградник – це великий головний біль! »
Баттіста Колумбу, винороб.
Чим вище вологість повітря в районах виноградних насаджень, тим більшої шкоди приносить хвороба. На Кубані і в Криму з огляду на близькість Чорного і Азовського морів вплив оїдіуму на виноградні насадження можна порівняти зі шкодою що наноситься мілдью. На північному Кавказі, в Ростовській, Волгоградській, Астраханській областях, а також на північному сході України захворювання поширене рідко і виникає періодично. Практично не спостерігається в районах Середньої Азії.
Ознаки захворювання
Оїдіум розвивається і вражає зелені частини насаджень. Спочатку виявити виникнення хвороби важко.
Що видно на аркуші?
З’являється невелика курчавость листа, невеликі плями невизначеного сталевого кольору. Буває, проявляються невеликі маслянисті плями на листі винограду жовтого, коричневого кольорів. Зовні плями схожі на плями викликані захворюванням мілдью, але світліше і не так небезпечні. Наявність плям свідчить про латентний (прихований) період захворювання.
Заражені рослини мають окремі «білі» гілки, які свідчать про колишніх спалахи захворювання. Такі гілки називають «прапори». Однією з неприємностей залишеної грибком на рослинах – його проникнення в очі ще при формуванні. Оїдіум виявляється візуально при дослідженні вічка. Поселяясь в очку, хвороба ховається від негоди і морозів. Видалити хвороба з очок практично неможливо.
При оїдіуму спостерігається деяка курчавость листа
А що на гронах?
Природно, заражені ягоди непривабливі на вигляд і кисті втрачають свою привабливість. На початку цвітіння уражені бутони – обсипаються. В період появи зав’язі захворювання проявляється тим, що ягоди ховаються сірим нальотом і темніють. При подальшому розвитку оїдіуму ягоди або припиняють зростання, або продовжуючи рости набувають тверду, іноді розтріскується шкірку. Такий стан ягід триває до дозрівання. Виноградні насадження значно заражені оїдіумом, пахнуть цвіллю.
Початок хвороби
Як відомо, збудником оїдіуму є грибок, що живе на поверхні зеленої частини виноградного куща.
Розвиток оїдіуму відбувається на поверхні рослини, на відміну від мілдью, що протікає всередині рослини.
Оїдіум починає розвиватися на поверхні рослини
Що відбувається навесні і влітку?
У період розпускання весною нирок перезимували захворювання активізується, розвивається на зеленій частині куща, харчується соками за допомогою присосок. Неозброєним оком початок хвороби побачити неможливо. Подальший розвиток оїдіуму протікає через мініатюрні суперечки, які і стають видимими у вигляді борошнистого нальоту. Визріли спори переносяться на інші частини рослини, проростають на новому місці і оїдіум поширюється. Спочатку захворювання перекочовує з хворих частин рослини на здорові шляхом дотику. Це відбувається в межах одного куща, але після повного зараження куща відбувається перетікання хвороби на сусідні здорові кущі. Спори розносяться повітряними потоками при вітрі, відстань перенесення вітром невелике. Оїдіум є осередкової хворобою. Тим не менш, це не применшує труднощі боротьби із захворюванням.
Оїдіум буває підступним, через здатність тривалий час не проявляти ознак при несприятливих умовах для розвитку. Як тільки з’являються сприятливі умови для розвитку хвороби, оїдіум може швидко вразити значну площу рослин.
Дуже рідко оидиум проводить зиму на винограді в формі Перітеціі, практично завжди хвороба зимує у вигляді ниточок всередині нирки. При пізньому осінньому розвитку оїдіуму заражаються нирки в верхівках гілок. Восени проводиться обрізка винограду і верхні нирки обрізаються і несуться з виноградника, що сприятливо впливає на розвиток рослин в майбутньому році.
Ранньою весною спалахи захворювання відбуваються при зараженні очок і нирок біля основи рослини або необрізаних восени. Це – постійні вогнища оїдіуму, які проявляються у вигляді чорних плям на кущах після проведення осінньої обрізки.
Оїдіум може проявитися ранньою весною
Як розвивається хвороба?
Прийнято вважати: хвороба активно розвивається в періоди вологою і спекотної погоди. Однак не все так гладко.
Ранньою весною хвороба розвивається з початком розвитку нирок, температура повітря буває всього +5 С
Як впливає спека?
Ранньою весною при температурі +5 С ° починають розвиватися нирки, а разом з ними пробуджується і хвороба. І все ж максимальний розвиток хвороби відбувається при настанні температури +25 С °. Коли весна затяжна і холодна з частими дощами – хвороба зупиняється в розвитку. Як тільки настає спекотна погода +25 С ° і вище оидиум інтенсивно розвивається.
У періоди холодного літа хвороба відступає, проявляється дуже незначно.
Як впливає вологість повітря?
Вологе повітря сприяє розвитку хвороби. Проте, при низьких температурах повітря розвиток хвороби гальмується. Ранні холодні весняні дощі негативно впливають на розвиток оїдіуму, як тільки температура повітря стає +20 С °, вологе повітря різко підвищує інтенсивність росту грибків, а літні зниження температури в нічний час і тумани знижують інтенсивність росту. Хвороба активно поширюється тільки в періоди теплої і вологої погоди.
Як впливає сонячне світло?
Прямі сонячні промені сушать повітря. Листя і грона виявляються в зоні сухості і оїдіум гальмує в розвитку. Кущі винограду знаходяться в тіні уражаються інтенсивніше, ніж кущі знаходяться під прямими сонячними променями. У місцевостях з жарким кліматом поширенню хвороби допомагає вологість, у вологому кліматі допомагає спека.
Прямі сонячні промені гальмують розвиток хвороби
Чим боротися з хворобою?
Перемогти хворобу допомагають засоби в основі яких сірка різних модифікацій. Це засіб отримав початок застосування в країні, звідки пішло поширення хвороби в Європі – у Франції. Почали застосовувати сірку в 1953 році. Дія сірки обумовлено парами, які виділяються продуктом під впливом тепла і світла. Важливу роль відіграють речовини, отримувані в результаті контакту сірки і зелених частин рослини.
Застосовують для лікування хвороби полісульфіди, однак лікування не несе стійкого ефекту, а препарати через свою активність пошкоджують обладнання, що застосовується для розпилення.
Деякими властивостями придушення хвороби мають відвари вапна і сірки, але їх застосування не знайшло поширення.
Препарати на основі міді малопридатні для лікування хвороби через їхній невеликий ефекту на придушення хвороби.
Сірка. Як зазначено вище, головною діючою речовиною, що дозволяє активно боротися з оїдіумом, є сірка. Точніше сказати – дія на хворобу мають пари сірки, що виділяються під впливом сонячного тепла і світла. Для досягнення відповідного ефекту – сірка подрібнюється шляхом помелу. Чим тонше помел, тим вище ефективність сірки, при одночасному зниженні витрат сірки.
- Сірка має один неприємну властивість: чим якісніше і тонше помел сірки необхідний для підвищення якості обробки, тим сильніше виявляється злипання частинок під дією сили тяжіння. Вживають додаткових заходів для боротьби з цим недоліком. (Дисперсія, колоїдні розчини).
- Пари сірки діють без прямого контакту з зеленими частинами рослин, проте, розпорошення сірки слід виконувати ретельно, покриваючи кущі густим облаком.Основним видом сірки, яка застосовується для обробок виноградників – сухе, порошкоподібну речовину якомога тонше помелу. Такий спосіб застосування дає можливість сере проникати вглиб рослин і тривалий час випаровуватися, виконуючи лікувальний вплив на виноградник. При осипання сірки на грунт, пароутворення різко знижується і не дає позитивного ефекту лікування хвороби.
- Препарати сірки у вигляді порошку дають ефект при настанні стійкої теплої погоди з сонячними днями і мабуть єдиний засіб боротьби з оїдіумом в весняно-літній період розвитку віноградніков.Еще одним різновидом сірки є сірчаний колір. Це порошок сірки особливо дрібного помелу. Він має світло-жовтим кольором. Крупиці сірки в такому помелі видно тільки при розгляді речовини в мікроскоп. При розгляді в мікроскоп помітні зерна сірки з шипами.
Препарати сірки – популярний засіб проти оїдіуму
Сірка середнього помелу має ефект тільки при наявності високих температур повітря. Її отримують помелом сірки в грудках. Вона має блідо-жовтий колір. Як зазначалося вище, такий помол сірки має властивість злипатися, для запобігання негативного властивості, сірку середнього помелу бажано поєднати з наповнювачами у вигляді тальку або дрібної глини. Не можна допустити надмірного з’єднання з наповнювачами, їх повинно бути менше 50%. Знаходить застосування в лікуванні хвороби в місцевостях з помірними температурами підвид сірки – чорна сірка. Таку сірку одержують у вигляді відходів виробництва і являє собою ця речовина суміш сірки з бітумом і ціансодержащіх солей.
Рідкі препарати сірки. Знаходять застосування лікарські засоби для боротьби з оїдіумом у вигляді рідин. Як відомо, сірка не розчиняється у воді, рідкі препарати – це суспензії. Такі лікарські засоби рівномірно розподіляються по зелених частинах рослин, довгий час утримуються на кущах, приносять максимальний ефект в боротьбі з хворобою. Їх легко розпорошити за допомогою відповідних механізмів, проте при сильному ураженні виноградника оїдіумом ефект рідинних препаратів виявляється недостатнім, з огляду на невелику вмісту в ньому сірки. Ще один недолік рідких засобів криється в тому, що влітку кущі розростаються, листя стає загущеній і рідини не досягають внутрішніх частин рослин, де як раз і лютує хвороба.
Рідкі препарати сірки відрізняються різноманітністю, проте для радикального лікування оїдіуму вдаються до сухим, порошкоподібною препаратам.
Практика боротьби з оїдіумом
Чим раніше приступати до лікування захворювання, від моменту виявлення, тим успішніше досягається ефект і оїдіум відступає.
У весняний період зелена маса куща незначна, препаратів необхідних для обробки витрачається мало. На початку вегетації рослин хвороба ослаблена через низьких температур навесні, навіть при рясних дощах. Отже, при появі на рослинах третього листа в теплий день приступають до негайної обробки виноградників уражених оїдіумом.