Королева саду багатолика – немає числа видів і форм. І всі вони зимують по-різному. Одні проводять зиму під мульчею, інші – відправляються в холодильник, треті потребують термінового відділенні діток. Квітникарю на замітку: як підготувати лілії до періоду спокою. Методи зимівлі, осінні заходи – від обрізки до укриття.
Осіння обрізка і підгодівля
Сухі стебла видаляють в кінці вересня, обрізаючи на 2/3 надземну частину. Обрізка після цвітіння не рекомендується, тому що триває процес фотосінетеза. Позбавляючи рослина надземної частини, квітникар не дає йому накопичити поживні речовини. Цибулина у рано обрізаних лілій виростає дрібна, і цвітіння дає слабке.
Порада. Зав’язі після цвітіння варто видалити, щоб утворення плодів не пішла на шкоду формуванню діток.
Після цвітіння під лілії вносять фосфорно-калійні добрива – той же калію сульфат, суперфосфат та ін. Частка азоту в комплексних підгодівлі повинна бути мінімальною. На пасма викладається перепрілий компост, листовий перегній, службовець і утепленням, і харчуванням, розсипається зола.
Викопувати або вкривати
Викопувати або вкривати – таке питання належить вирішити квітникарю. Викопують з різними цілями: для зберігання теплолюбних форм, для планової пересадки, для розмноження.
У середній смузі Росії покажуть високу зимостійкість OT, OA, LO, LA гібриди. Форми азіатської групи, мартагон (лілії кучерявої) – зимують під легким укриттям. Меншу морозостійкість має Східна група гібридів (Орієнтал), американські сорти – але і вони під грунтовним укриттям непогано зимують. Низьку зимостійкість мають трубчасті лілії – частіше їх викопують на зберігання.
Викопувати на зиму або залишати – залежить і від мети квітникаря. Коли викопують лілії:
- для комерційного лилейника: після стратифікації (охолодження) лілії дають інтенсивне цвітіння;
- для розмноження: маленькі діти відокремлюють, висаджують на дорощування;
- для збільшення виходу цибулин з великим діаметром донця, використовуваних для продажу.
Викопують лілії і для планової пересадки. Види, цибулини яких нарощують численних діток, пересаджують часто – в ідеалі щорічно. Якщо цього не робити, материнська цибулина швидко виснажується, розпадається. Прирослих діток відокремлюють, щоб відсадити в приготоване місце. Таким чином, відбувається омолодження посадкового матеріалу.
Гібриди і міжвидові форми з малою кількістю дочірніх цибулин пересаджують раз в три-п’ять років. Деякі види, наприклад, маратон, американська група, пересаджують раз в 7-10 років. Щоб підготувати лілії даних видів до зимівлі, їх слід просто якісно утеплити.
цибулини
- Залишають в грунті: Східні гібриди, міжвидові форми OT, LA, OA, Даурскую лілію і маратон, Пенсільванську, кандідум, королівські лілії.
- Викопують на зиму: Азіатські гібриди, LA форми.
Порада. Якщо мета – розмноження, викопують всі види. Цибулини невеликого калібру висаджують на дорощування, великі – використовують як посадковий матеріал.
Як викопувати: терміни, алгоритм дій
Цибулини викопують в такі строки:
- LA гібриди, азіатські – в середині серпня;
- OT гібриди – остання декада серпня;
- Східні гібриди – перша декада вересня.
Щоб підготувати лілії до зберігання, надходять у такий спосіб:
- Обрізають надземні частини.
- Витягають цибулинна гніздо лілії з грудкою землі.
- Струшують грунт, видаляють мертві, пошкоджені луски.
- Обробляють фунгіцидом або замочують в потрібному дезинфицирующем розчині (фундазола, марганцівки і ін.).
- Просушують природним шляхом, не допускаючи перегріву.
Увага! Іноді зустрічаються рекомендація промити цибулини перед зберіганням. Це шлях до поразки грибковими, цвіллю: лілії не терплять перезволоження. Якщо має бути замочування для дезінфекції, маніпуляція зовсім втрачає сенс.
Після просушування цибулини ярусами закладають на зберігання в контейнери, пересипаючи піском. Поверх вкривають мішковиною, торфом. Зберігають в темряві, при t не вище +7 в сухому приміщенні.
При пересадці алгоритм дій наступний:
- Цибулини звільняють від сухих, пошкоджених луски.
- Відокремлюють дочірні цибулини.
- Занурюють в розчин марганцю або будь-якого фунгіциду.
- Викопують лунки глибиною, що підходить для даного виду, додавши 10 см для розміщення коренів.
- На дно насипають пісок, присмачений золою.
- Заглиблюють цибулини на глибину, що перевищує діаметр донця в три рази.
- Присипають землею, мульчують поверх торфом.
Порада. Низькорослі форми заглиблюють орієнтовно на 10 см (при великому діаметрі донця) і на 7-8 (маленькі діти). Глибина для среднерослих – 13-15 см і 7-10 відповідно. Високорослі занурюють на 15-20 і 7-12 см.
Укриття лилейника
Зимостійкі форми вкривають легким шаром рослинної мульчі – тирса, торф, опад, лапник, використовують агроволокно. Щоб підготувати лілії з невисокою зимостійкістю до періоду спокою, їх утеплюють в два етапи. З осені засипають гряди шаром торфу, прикореневу зону присипають піском. Після підмерзання грунту вкривають товстим шаром осаду, гілля. Через високу влагоемкости не варто використовувати тирсу, солому, дрібну стружку.
Порада. При підготовці лілії Східної групи до періоду спокою запорука успіху – сухий грунт. Для цього їх висаджують або на грядках (східні форми), або на рівному місці, без ухилу. У суху погоду посадки накривають непромокаючої агротканини.
І на закінчення: щоб підготувати лілії навіть самих теплолюбних форм до зими, важливо знати їх видові особливості та вимоги. В іншому ж – осінні роботи в лілійників прості і вимагають лише уваги квітникаря до потреб культури.