Осінні клопоти в саду: підгодівля дерев і чагарників

як удобрювати дереваВосени садівникові рано розслаблятися. Збирання врожаю і опалого листя, підготовка дерев і чагарників до зимівлі, побілка стовбурів і їх захист від голодних гризунів – все це неодмінно потрібно встигнути зробити до снігу. У календарі робіт планують і осінню підгодівлю. Пропонована стаття розповість про всі нюанси проведення цієї важливої ​​операції.

Які добрива можна і не можна використовувати в саду восени

З усіх існуючих в природі елементів рослини найбільше потребують трьох: азоті, фосфорі і калії. Однак вносити в грунт восени допустимо тільки останні два. Азотні підживлення в цей період подовжать вегетаційний період плодових, не дозволять молодим паросткам визріти і в хорошому стані піти під зиму. Незасвоєного частина азоту розчиниться в рясних осінніх опадах і піде з ними в нижні шари грунту, де стане недоступною для коренів.

Фосфорні і калійні підгодівлі, навпаки, сприяють правильному завершення активної фази обміну речовин дерева. Під їх впливом:

яблуня в саду

  • на стеблах наростає товстий шар пробки, необхідний для успішної зимівлі;
  • йде активне накопичення поживних запасів;
  • з тканин рослин видаляється надлишкова вода;
  • підвищується опірність кореневої системи холоду.

Порада. При необхідності розкислення грунту в саду разом з осінньою підгодівлею вносите вапно або доломітове борошно.

Підвищити родючість садової землі можна двома способами: внесенням або концентрованих мінеральних, або «довгограючих» органічних добрив.

Мінеральні осінні підгодівлі саду

Фосфор і калій у мінеральному вигляді можна вносити окремо. В цьому випадку набувають простий або подвійний суперфосфат, калимагнезию, сірчанокислий калій. Вибір речовини залежить від типу грунту (каштанова, дерново-підзолистий) і особливостей хімічного складу конкретної ділянки. Дози добрив для підживлення вказані на упаковках.

Існують комплексні добрива для одночасної підгодівлі фосфором і калієм:

  • «Осінь»;
  • «AVA без азоту»;
  • монофосфат калію.

Застосування цих складів дозволяє скоротити кількість обробок грунту.

При внесенні фосфорно-калійних поживних підгодівлі слід пам’ятати про малорухомості цих хімічних речовин в грунті. Вони погано розчиняються, тому їх марно розкидати по поверхні. Агрономи рекомендують закладати такі добрива в лунки або борозни завглибшки не менше 15 см під деревами і 10 см під чагарниками.

внесення добрива

Лунки і борозни для підгодівлі роблять не під самим стволом, а по проекції крони: саме там знаходяться молоді кінчики коренів, здатні всмоктувати живильні речовини.

Дешева комплексна підгодівля для саду – деревна зола. Її отримують, спалюючи рослинні залишки: пні, непотрібні дошки, гілки від обрізки, а також палі листя, сухе листя. Протягом зими можна збирати в відро пічну золу. Її вносять в такі ж лунки під периферією крони дерева.

Увага! Не використовуйте для підгодівлі золу, що залишилася від спалювання газет. Друкарська фарба чорного кольору завжди містить свинець, небезпечний і для плодових культур, і для людини.

Органіка восени – запорука врожаю

Органічні добрива не забезпечують рослини харчуванням відразу після внесення. Всю зиму в них відбуваються процеси бактеріального розкладання, після чого вони повільно, але щодня підгодовують рослини невеликими порціями поживних речовин. Заправка грунту органікою з осені дозволяє культурам весь наступний рік не відчувати нестачу харчування.

У садах застосовують такі органічні підгодівлі:

  • компост (в чистому вигляді або в суміші з торфом);
  • гній худоби, рідше коней;
  • послід курей, гусей, качок;
  • біогумус.

Плюсом органічних підгодівлі є те, що їх можна вносити в будь-якій кількості. Небезпечна передозування лише пташиного посліду, який обов’язково розводять у співвідношенні 1:10. Інші добрива розкидають невеликими грудками в пристовбурних кругах з розрахунку 3-5 відер на дерево і перекопують.

органічне добриво

Як поєднувати підживлення і систему утримання грунту в саду

Догляд за грунтом в плодовому саду можна здійснювати трьома способами. Для кожного підбирають найбільш доцільну систему підгодівлі.

  1. Чорний пар. Поверхня землі, позбавлена ​​будь-якої рослинності, досягається багаторазовими спушеннями, особливо після дощів. У такому грунті добре зберігається волога, грунтові бактерії активно руйнують органіку. Чорний пар добре відгукується на внесення гною і компосту. Їх рівномірно розкидають і закладають при найближчій перекопке.
  2. Газонна система. Посів трави в міжряддях і пристовбурних кругах дозволяє вберегти грунт від водної ерозії. Скошувати траву застосовують для мульчування. Газон вимагає підняти дози фосфорно-калійних підгодівлі, покращує свої якості при використанні компосту.
  3. Сидерати. Гірчиця і різні бобові накопичують азот, який увійде до складу грунту як раз до нового вегетаційного сезону. Їх оранки дозволяє збагатити грунт відразу усіма поживними речовинами, від азоту до марганцю.

Осіння підживлення грунту – обов’язкова операція за змістом відмінно плодоносному саду. Якщо провести її досить рано, у вересні, навесні можна розраховувати на дружне пробудження нирок, рясне цвітіння і дозрівання смачних вітамінних плодів.

Як підгодувати дерева в саду: відео