Сад – це не просто набір ростуть поруч дерев і чагарників. Кожна рослина по-своєму особливо в вирощуванні. Відмінності в технології догляду за культурами визначають, які з них прекрасно ростуть поблизу, а які терпіти не можуть сусідства один з одним. Багаторічний досвід садівників давно класифікував кущі і дерева по доступності спільного вирощування.
Сусідство плодових дерев і ягідників: ключові нюанси
Дослідженню сприятливого і несприятливого сусідства садових рослин не одна сотня років. Люди давно помітили, що одні культури ніяк не впливають один на одного, якщо їх висадити поруч. Інші чахнуть. Треті, навпаки, дають пишний колір і більший урожай.
Сумісність культур – це набір їх переваг з урахуванням таких природних факторів:
- Грунт. Рослинні організми отримують поживні речовини і вологу. Небажано, щоб коренева система сусідніх культур розташовувалася на одному грунтовому рівні. У цьому випадку вони будуть відбирати один у одного харчування.
- Добрива і поживні речовини. Якщо сусідні рослини люблять один і той же тип підгодівлі і добрив, то вони почнуть конкурувати між собою. Це рано чи пізно призведе до придушення слабкого сильнішим. Але і різні смакові переваги можуть негативно відбитися на розвитку кущів або дерев. Наприклад, якщо один вид любить органіку, а інший від неї гірше плодоносить. В цьому аспекті підбір сусідства плодових дерев – тонкий процес.
- Світло. Одні люблять світло, а інші можуть плодоносити і в півтіні. Тенелюбівцев серед плодових культур немає. Також при посадці варто врахувати, що виросло дерево може небажано закрити сонце від сусіда.
- Шкідники і хвороби. Небажано сусідство плодових дерев або кущів з загальними недугами.
- Аллелопатия. Це процес виділення садової культурою речовин, які негативно впливають на близько розташовані рослини. Аж до уповільнення або припинення розвитку.
Порада. Важливо також правильно садити дерева і ягідники в саду. Досвід показує: оптимальне розташування при групових посадках – ряди. Крім того, сорт повинен бути адаптований до клімату вашого регіону.
Рекомендації по сусідству плодових дерев: яблуня і груша
Точна класифікація хороших і поганих сусідів по саду розписана в таблиці. Загальні характеристики популярних культур дають повнішу картину щодо кожного садового жителя. З яблунею важко ужитися іншим деревам, під нею погано ростуть будь-які чагарники. Саме тому яблуневий сад зазвичай висаджується віддалік від інших культур. Вся справа в потужній кореневій системі: вона здатна пригнічувати сусідів, позбавляючи їх поживних соків і води. Розмір коренів яблуні відповідає діаметру крони.
Молода яблунька буде швидше розвиватися поруч з малинник. Цей чагарник добре розпушує грунт, покращуючи її аерацію. Саджанець зміцніє і отримає додатковий імунітет від характерних для виду недуг і шкідників. Малина при цьому не буде страждати, але тільки поки крона дерева не розростеться.
Порада. З точки зору зручності малина – не найкращий напарник для яблуні. З колючих заростей неприємно отримувати опалий урожай.
Інші аспекти сусідства з яблунею:
- агрус, смородина та інші плодові чагарники також погано себе почувають під цим деревом;
- непогано росте разом з виноградом;
- абрикос, сливу, грушу слід висаджувати не менше ніж на 4 м від яблуневого дерева;
- сама яблуня не переносить близького розташування ліщини. Висаджуйте культури на різних краях ділянки;
- порожнє місце під цим деревом непогано заповнюють тіньовитривалі декоративні види (наприклад, хоста).
Груша, крім яблуні, погано уживається поруч з кісточковими. Більшості сортів цього дерева необхідна ще одна груша по сусідству. Причина в особливостях запилення. Можна вирішити проблему щепленням до дерева гілки іншого сорту. З сусідів інших видів груша любить тільки горобину. Зате не пригнічує більшість чагарників.
Особливості сумісності інших садових культур
Вишня без належної уваги здатна розростися по всій ділянці, займаючи площу більшості інших культур. З дерев вона не конфліктує тільки зі сливою, черешнею і глодом. Яблуню, абрикос, грушу, червону горобину, малину, смородину і агрус садити поруч не стоїть. Черешня має схожі пріоритети. Тільки кореневище у неї ще більш потужне, ніж у вишні. Тому навіть хороших сусідів краще розташовувати на безпечній відстані.
Персик в умовах вітчизняного клімату взагалі виростити важко. Якщо ви все ж взялися за цю справу, дереву треба виділяти повністю відособлене місце. Слива не любить грушу і яблуню. Зате вона непогано росте поруч з черешнею і вишнею.
черешня
Серед чагарників також є доброзичливі і агресивні партнери:
- Смородина. Не можна садити поруч з малинник. Не люблять сусідства один з одним чорна і червона різновиди. Причина – різні потреби в освітленні.
- Агрус. Благоволить до червоної смородині. Зате погано переносить близькість з чорної, оскільки у культур загальний шкідник – огнівка.
- Малина. Придушить будь сусідній чагарник.
- Виноград. Розділить землю практично з будь-якої садової культурою, крім айви.
Увага! Окремий випадок – ліщина. З ним поряд не буде нормально розвиватися жодна плодова культура.
Найбезпечніше розміщувати групи разновідових саджанців з інтервалом не менше 5-6 м одна від одної. Але в більшості випадків власники ділянок такої розкоші не мають. Тому перед посадкою важливо розібратися в принципах сусідства плодових дерев і ягідників.