Смачний і соковитий фрукт, який росте практично у кожного поважаючого себе садівника – слива. Вони приносять не тільки багатий урожай, але і красиво цвітуть навесні. Слива сорту Ксенія не тільки красива, вона відрізняється від усіх слив тим, що має дуже великі і соковиті плоди.
Особливості сорту
Слива Ксенія є одним з найбільш ранніх сортів, починає цвісти наприкінці квітня. Цвіте близько 2-х тижнів, квітки досить великі. Дерево середньої висоти, має рідкісну крону, з першого погляду дуже нагадує декоративне дерево, тому що має темно-коричневу, з віком вкривається тріщинами кору.
Плоди Ксенії великі і круглі, жовтого кольору з рожевими вкрапленнями, з дуже соковитою і солодкою м’якоттю. Їх можна вживати в свіжому вигляді, варити з них компоти та варення, заморожувати або готувати пиріжки і десерти, проте для далеких перевезень вони не годяться.
Зливі цього різновиду не страшні морози – це одна з найбільш морозостійких культур, вона витримує температуру до -50 ° С. Стійка до хвороб, її рідко атакують комахи і шкідники.
Посадка і догляд
Вибираючи саджанець, слід оглянути його на наявність пошкоджень на стовбурі і корені, деревце повинно бути не старше 2-х років, інакше може просто не прижитися.
Сорт Ксенія – культура, яка звикла до холодних морозів і суворому північного клімату. Вона не переносить зайву вологу і може просто загинути. Перед тим як висаджувати, потрібно переконатися, що підземні води не знищать її. Найкраще робити це на підвищеннях і пагорбах, в добре освітленому місці. Можна зробити гряду. Висота гряди 50 см, в ширину 80-100 см. Змішайте перегній з двома жменями суперфосфату, одну жменю калійної солі і совкову лопату деревної золи.
Чим більше кількість молодих дерев, тим довше повинна бути гряда:
- відстань між саджанцями має бути не менше 1,5 м;
- в посадкову яму слід додати компост, жменю суперфосфату і жменю калійної солі;
- яма повинна бути не більше 1,5 м глибиною;
- після посадки дерево потрібно добре полити.
Протягом 4-х років після посадки не потребує підгодівлі. Поливати її часто не рекомендується, щоб не погубити, достатньо раз на місяць, але якщо осінь видалася без частих дощів, слива може почати сохнути, тому потрібно стежити за її станом і не залишати без достатньої вологи.
Перший урожай зливу принесе через 2-3 роки після посадки, після чого буде рясно плодоносити протягом 10-12 років. До початку цвітіння дерева потрібно обрізати і надати їм правильну форму. У разі необхідності поряд з деревцем встановлюється кол, до якого підв’язують сливу. Намагайтеся висаджувати її разом з іншими, квітучими в аналогічний час деревами, щоб вони запилювали рослина.
Розмноження
Розмножується зливу кісточками або насінням. Підготуйте спеціальну грядку і посадіть насіння, вони можуть не зійти найближчої зими, тому почекайте рік раніше, ніж знищувати грядку.
Хвороби і шкідники
Цей сорт сливи стійкий до грибкових хвороб і паразитів. Найпоширеніші захворювання – шарка і камедетечение.
- Шарка. Перші ознаки шарки (віспи сливи) – це хаотичні білі плями на листі, які за формою нагадують кільця. З прогресуванням хвороби листя набувають мармурову забарвлення, плоди покриваються плямами, стають щільними і несмачними. Якщо дерево страждає на цю хворобу, ви зверніть увагу на те, що сливи дозріли приблизно на місяць раніше терміну. Це небезпечна вірусна хвороба, є ймовірність, що ви купили вже заражений саджанець. Якщо не почати лікування вчасно, залишиться тільки прибрати дерево, щоб не заразити інші. Щоб уберегти рослину від хвороби, потрібно стежити, щоб його не пошкодили різні паразити, які можуть переносити інфекцію.
- Камедетечение. Оскільки сливи морозостійкі, ймовірність того, що хвороба атакує дерево, дуже мала. Через надмірну вологи або підживлення може з’явитися камедетечение. Захворювання не є небезпечним, але в рани, з яких випливає смола, можуть проникнути більш серйозні інфекції. Утворилися поразки потрібно негайно починати лікувати. Їх потрібно очистити і обробити розчином мідного купоросу (1%), після чого змастити садовим варом.
Важливо не заливати рослина і не перестаратися з підгодівлею, і тоді вашій зливі нічого не загрожує. Серед садових паразитів небезпечні кліщі і тля.
- Червоний плодовий кліщ. Може доставити вам купу неприємностей, тому що сильно виснажує дерево. За розмірами вони дуже дрібні – 5 мм, яскраво-червоного кольору. Самки відкладають яйця на листках або, якщо вони оселилися перед зимою, на пагонах. Вони харчуються листям, які незабаром засихають і опадають. Плоди розвиваються дуже слабо, залишаються дрібними і щільними. Після чергової зимівлі вони залишають ваше дерево і йдуть шукати інше місце.
- Попелиця. Селиться колоніями і поширюється по всьому дереву. Розташовується на нижній частині листа. Має світло-зелене забарвлення. Харчується соком листя і ягід, чим завдає великої шкоди сливі – вона виділяє рідину, через яку можуть з’явитися мурашки. При виявленні попелиці, потрібно тут же почати діяти. Спробуйте обробити дерево зольно-мильним розчином до початку цвітіння і після. Якщо дерево сильно запущено, обприскати його карбофосом (15%).
Профілактичні заходи
Щоб зливу була повністю захищена від хвороб і шкідників, потрібно проводити профілактику:
- займатися обрізанням до розпускання бруньок, білити стовбур;
- збирати опале листя і обрізати сухі гілки, які рекомендується спалювати;
- не забувати про підгодівлю грунту мінеральними і азотними добривами;
- регулярно перекопувати грунт навколо стовбура і прибирати бур’ян;
- не потрібно сильно заливати сливу, інакше вона може загинути, полив виконуйте раз на місяць.
Виконуючи всі ці нехитрі кроки, можна буде забути про хвороби та шкідників.
Висновок
Сорт сливи Ксенія – один з найпопулярніших, добре переносить морози, рідко хворіє і приносить багатий і соковитий урожай. Його головна особливість в описі смакових якостей: солодкість і соковитість, навіть шкурка не має кислинки. Її дуже люблять діти і люди з високою чутливістю до кислого. Ксенія буде чудовою прикрасою вашого саду під час цвітіння.