Особливості вирощування слонової пальми

Серед пальм своїм значним виглядом виділяється слонова пальма. Ця рослина прекрасно відчуває себе в природних умовах. Його можна виростити і в домашніх умовах, дотримуючись певні вимоги. Слонова пальма покликана прикрашати приміщення своїм незвичайним виглядом, вона має багато способів застосування в побуті.

слонова пальма

Слонова пальма вражає своїми розмірами

Назви слонової пальми

У сімействі пальмових виділяють рід юбея, який включає єдиний вид -слоновую пальму. Її друга назва – юбея чилійська. Назва походить від імені мавританського царя Юби II, який захоплювався ботанікою. Його наукові досягнення цінувалися вище, ніж досягнення його правління. Юба склав книгу про рослину молочай.

Опис

Найвидатніший місце слонової пальми – стовбур, в діаметрі він може досягати 1 м, а у старих дерев до 1,5 м. Під відкритим небом пальма виростає до 18 м у висоту, кімнатні екземпляри більш мініатюрні. Її зростання йде вкрай повільно: багато років переглядають тільки листя, двометрової пальмі може бути всього 35 років.

Верхівку вінчає крона діаметром близько 10 м, пишні листя в кількості від 60 до 100 шт. тягнуться на 4 м. Слонова пальма цвіте у віці 50-60 років, суцвіття в довжину можуть досягати 1,5 м. Вони ростуть на різних частинах рослини у вигляді пестиков і тичинок.

Пальмові плоди з’являються прямо під листям, вони об’єднані в грона вагою до 10 кг. Усередині жовтого округлого плода знаходиться близько 10 круглих насіння, які на третину складаються з масляного речовини.

Плоди слонової пальми

Плоди слонової пальми ростуть великими гронами

Цінність слонової пальми

У плодах юбеі укладена найцінніша її частина. У насінні накопичується біле солодке речовина, яке при застиганні схоже на кокосове молоко. Поступово набуваючи тверду форму, речовина починає виглядати, як слонова кістка. Такий матеріал легко піддається обробці. Щоб не сплутати зі справжньою слоновою кісткою, на ньому ставлять мітки.

Місце виростання і експорт в інші країни

Родина слонової пальми – Південна Америка. Мешкає переважно в гірських районах Чилі, це зрозуміло з назви. У Росії така пальма росте на Чорноморському узбережжі Кавказу, вона відмінно переносить низькі температури.

Поширена юбея і в Еквадорі, звідки раніше був найвищий рівень експорту плодів пальми.

Після тимчасового спаду, обумовленого появою дешевої пластмаси, відбулося збільшення експорту в країни Америки, Європи, Азії.

Пальма і слони

Унікальне речовина всередині плоду чилійської пальми запобігає винищення слонів. Через дуже високу вартість йде активне полювання на слонову кістку. Так звана рослинна слонова кістка нічим не поступається слонової кістки тварин, яких вдасться зберегти.

Плоди пальми

Плоди пальми містять речовину, ідентичне слонової кістки

Властивості

Речовина, що отримується з насіння слонової пальми, після затвердіння легко полірується, на нього можна без проблем накласти фарбу. Це прискорює роботу майстрів, які створюють гарні вироби.

Пальмовий сік містить велику дозу цукру, за смаком нагадує мед. З такого напою виходить прекрасне вино.

Використання

З плодів слонової пальми роблять:

  • прикраси;
  • гудзики;
  • шахові фігури;
  • клавіші для піаніно;
  • різні корисні дрібниці.

Великі листи юбеі кладуть на даху для захисту від несприятливих впливів природних явищ.

Вироби з слонової пальми

Вироби з слонової пальми дуже привабливі

Обробка

Щоб отримати рослинну слонову кістку, потрібна довга і ретельна обробка. Насіння повинні бути абсолютно сухими. Для цього їх кладуть під палюче сонце, на це може піти до трьох місяців. Потім плоди потрібно почистити, порізати, розділити на види, залишки шкірки йдуть на виробництво гудзиків. Порошок, що залишається в ході цих дій, можна використовувати як корм для тварин.

Юбея – прикраса будь-якої ділянки

Зовнішній вигляд юбеі справляє приємне враження. Фахівці з ландшафтного дизайну знають, як зробити так, щоб пальма виглядала виграшно серед інших рослин на присадибній ділянці. Масивний ряд дерев схожий на зелену колонаду.

Рослина спокійно витримує зниження температури до -15 ° С, при високих температурах також відчуває себе добре.

Юбея як кімнатна рослина

У приміщеннях горщик з чилійської юбеей краще розміщувати з південного боку. У теплу пору його можна виставляти на балкон, але не при сильній спеці. Прямі сонячні промені не повинні потрапляти на юбею. Вона може знаходитися поряд з будь-якими рослинами.

Способи розмноження

Спосіб розмноження – насіння. Переважно висаджувати свіже насіння навесні, перед цим замочивши на добу. Вирощувати потрібно в спеціальній пальмової грунті, горщики накривши плівкою. Перших сходів слід чекати через три місяці, комфортна температура для паростків 15-20 ° С. Необхідно регулярно поливати і обприскувати паростки.

Правила пересадки

Найкраще пересадку затівати навесні, рекомендується пересаджувати рослину з 4 років. Горщик має бути на розмір більше старого, на дно треба укласти дренаж. При пересадці потрібно дбайливо ставитися до коріння. Рекомендовано грунтова суміш – дерен, листова земля, пісок. Після пересадки пальму необхідно полити.

Особливості догляду

  • необхідно підтримувати вологість в землі;
  • взимку поливати юбею потрібно з інтервалом в 1-3 тижні;
  • щотижневий полив навесні і влітку;
  • навесні і влітку можна юбею можна підгодувати спеціальними добривами;
  • горщик з пальмою повинен знаходитися в приміщенні з підвищеною вологістю;
  • чим нижче температура повітря в кімнаті з рослиною, тим менше йому потрібно освітлення.

Можливі труднощі

Через сухого повітря, неправильного поливу листя юбеі можуть почати жовтіти і опадати. Надмірний полив може викликати появу кореневої гнилі. Листя може атакувати павутинний кліщ.